Na Zemplínskej šírave sa uplynulý týždeň po prvýkrát na Slovensku konalo medzinárodné stretnutie zdravotných klaunov. Na Šíravu prišli klauni z desiatich krajín Európy, ale aj z Palestíny.
MICHALOVCE. Medzinárodné stretnutie zdravotných klaunov na Šírave trvalo štyri dni.
„Klauni mali možnosť sa stretnúť so svojimi kolegami a kolegyňami z iných krajín. Mali priestor na vzdelávanie a zároveň na odovzdávanie skúsenosti, či už s prácou s deťmi, so seniormi, alebo dospelými,“ povedala Zuzana Ambro, riaditeľka združenia Červený nos – Clowndoctors (na snímke vpravo).
Spresnila, že na Šíravu prišli zdravotní klauni z Chorvátska, Poľska, Maďarska, Českej republiky, Nemecka, Rakúska, Litvy a ďalších krajín. „Najväčšiu vzdialenosť prekonali naši priatelia z Palestíny,“ dodala Ambro.
Radosť a smiech pomáhajú liečiť
Hlavným poslaním zdravotných klaunov je prinášať radosť, úsmev a pozitívne emócie nielen na detské oddelenia nemocníc, ale aj medzi seniorov a dospelých.
„A zmeniť tú atmosféru aspoň na malú chvíľu a preniesť to dieťa cez tú chorobu a priviesť ho na iné myšlienky. Táto naša práca, ktorú robia klauni, je dôležitou súčasťou procesu ozdravovania. My neliečime, ale sme dôležitou súčasťou toho liečebného procesu,“ povedala s úsmevom Zuzana Ambro.
Dodala, že skôr, ako pustia zdravotných klaunov do nemocníc, prejdú dlhým vzdelávacím procesom. Klauni, ktorí sa zúčastnili kempu na Šírave, už majú nejakú vzdelávaciu časť a návštevy nemocníc za sebou.
„Učili sa, ako komunikovať s personálom. Mali sme prednášku o najčastejších detských ochoreniach na Slovensku. Mali hudobné, pohybové a teoretické prednášky, ale aj o tom, aká je história klaunov,“ vysvetlila Zuzana Ambro.
Na Slovensku pôsobia klauni už desať rokov
Začali v roku 2004 na onkologickom oddelení v Bratislave. Osobne ich podporil Američan Gary Edwards, ktorý položil základný kameň tejto organizácie.
„Momentálne sa môžeme popýšiť tým, že chodíme za detskými pacientmi takmer do každej nemocnice na Slovensku. Okrem toho sú zdravotní klauni v každom regióne Slovenska. Chodíme nielen za detskými pacientmi, ale máme aj programy pre seniorov a dospelých. Chodíme aj do škôl,“ dodala aktivistka.
Na Slovensku je v súčasnosti 47 zdravotných klaunov a klauniek.
„Robiť túto prácu na dobrovoľnej báze nie je jednouché. Vyžadujeme vysokú profesionalitu. Mesačne uskutočníme viac ako 160 návštev. Potrebujeme zabezpečiť pravidelnosť, ktorá je nesmierne dôležitá. Je to dôležité najmä na tých oddeleniach, kde sú tie deti dlhodobo ležiace. Chodievame aj do liečebných zariadení. Tá pravidelnosť je veľmi dôležitá,“ uviedla Ambro.
Prezradila aj, ako by mal správny zdravotný klaun vyzerať. „Klaun musí mať predovšetkým empatiu, veľké srdce, cit pre detaily, lásku k deťom a k hudbe,“ uzavrela riaditeľka združenia Červený nos – Clowndoctors.
Rozdávajú radosť. Zdravotní klauni: Jana Epikaridis je z Prahy, Boris Srník je hercom
v Divadle Jonáša Záborského v Prešove.
Foto: mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín