Aby ochranári obmedzili poškodzovanie drevín, namontovali pri jazere schránku, kde si môžu turisti svoje odkazy a dojmy z výletu napísať.
REMETSKÉ HÁMRE. „V poslednom období nám na kmeňoch stromov pribúdali rôzne iniciály návštevníkov, srdiečka, dátumy narodenín. Stromu to neuškodí, keďže hlbšie ako do kôry sa neprerýpu, no z estetického hľadiska to nie je pekné. Preto sme sa rozhodli, že pre tých, ktorí majú potrebu zanechávať nejaké odkazy, pripravíme schránku, kde si môžu svoje odkazy, dojmy z výletu napísať. Veríme, že odteraz už nebudú mať mnohí potrebu rýpať svoje mená a vyznania do stromov,“ uviedla ochranárka Zuzana Argalášová zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat.
Stromy sú pýchou Vihorlatských vrchov
Argalášová potvrdila, že Morské oko patrí na Slovensku medzi miesta, ktoré sú často navštevované turistami.
„V poslednom období návštevnosť stúpa nielen počas letnej turistickej sezóny, ale aj počas celého roka. Celé jazero sa dá dookola obísť chodníkom. Je to nenáročná a pôsobivá prechádzka. Zaujímavosťou na tejto trase sú porasty bučín, ktoré majú pralesový charakter. Môžeme tu teda vidieť takmer všetky vývojové štádiá bukového lesa - od mladých semenáčikov, cez časti mladín, dospelé stromy rôzneho veku a dimenzií, prestárle, vysychajúce jedince, obrastené drevokaznými hubami, až po už odumreté, vyvrátené stromy,“ uviedla ochranárka.
Od roku 2007 je jazero súčasťou prírodného svetového dedičstva UNESCO Karpatských bukových pralesov.
„Jedinečnosť Karpatských bukových pralesov spočíva v tom, že aspoň na kúsku územia sa zachovali v takom stave, v akom rástli tisícky rokov. Bez ľudského zásahu tu stále prebieha prirodzený cyklus – staré stromy uvoľnia miesto novým, ktoré okamžite vyrastajú na každom vhodnom mieste. Zelené lístky na tenučkých stonkách vyrastajú priamo z odumretých kmeňov popadaných na zemi. Priamo pred očami tak máte pôvodný kolobeh života na zemi,“ dodala Argalášová.
Ochranári dúfajú, že turisti budú novú odkazovú schránku využívať a nebudú tak poškodzovať kmene stromov, ktoré sú súčasťou prírodného svetového dedičstva UNESCO.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín