Dôkazom tohto tvrdenia sú stovky diabetikov, ktorí prišli do Michaloviec z rôznych kútov východného Slovenska. Pre cukrovkárov a širokú verejnosť pripravili v centre mesta prednášky, prezentácie, merania glykémie a tlaku. Mnohí sa zapojili aj do behu a chôdze proti cukrovke.
MICHALOVCE. Zdravotníci a lekári bijú na poplach. Na Slovensku je okolo 400-tisíc diabetikov.
„Je to katastrofálna pandémia. Musíme sa ňou zaoberať. Len v okrese Michalovce je vyše 6,5-tisíca diabetikov. Na počet obyvateľov je to pomerne veľa,“ upozornil prezident Zväzu diabetikov Slovenska Jozef Borovka.
Aj preto zorganizovali už 10. ročník Michalovských Dia dní. Do metropoly Zemplína dorazili diabetici z Prešova, Rožňavy, Košíc, Humenného, Sniny a Sobraniec.
Súčasťou podujatia, ktoré sa odohrávalo na tribúne na Námestí osloboditeľov a v priestoroch Mestského kultúrneho strediska, boli stretnutia s významnými osobnosťami, lekármi a vedeckými pracovníkmi. V kinosále púšťali filmy o cukrovke.
Pozornosť venujú chorým deťom
Jozef Borovka spresnil, že hoci je ochorenie na diabetes v okrese Michalovce rozšírené, súvisí to, paradoxne, s dobre rozbehnutou prevenciou.
„Nedá sa povedať, že je ich tu viac. Zväz diabetikov však robí pravidelné merania. Za rok ich urobíme okolo 4-tisíc, takže zachytíme veľké množstvo diabetikov, ktorí o chorobe nevedeli,“ objasnil Borovka.
Vysvetlil, že kým pri cukrovke prvého typu zohráva hlavnú úlohu genetika, pri druhom type je spúšťačom ochorenia hlavne obezita a stres.
„Sú to faktory, ktoré spúšťajú toto ochorenie,“ potvrdil Borovka.
Častými príznakmi je najmä časté močenie v noci, podráždenosť, únava a spavosť. Mnohí diabetici spočiatku príznaky cukrovky podceňujú. Preto sa snažia pomôcť diabetikom už v ranom štádiu.
„Meriame glykémiu deťom na základných školách v treťom ročníku,“ uviedol Borovka.
Diabetikom a ich blízkym poskytujú poradenstvo. „U diabetika je dôležité skĺbiť liečbu so stravovaním a pohybom. Fyzická aktivita je možná a vhodná. Je zlé, keď deti dostanú cukrovku a rodičia im hneď dajú ospravedlnenie na hodiny telesnej výchovy. To je to najhoršie, čo môže byť,“ zdôraznil prezident zväzu.
Spresnil, že až 90 percent detí s cukrovkou má diabetes 1. typu. Ide o autoimúnnu poruchu, kedy pankreas neprodukuje žiaden inzulín.
Vďaka zodpovednému prístupu a najmodernejšej liečbe však môžu deti s diabetom robiť všetko, čo robia ostatné deti. Môžu žiť plnohodnotný život, športovať.
Diabetikom dávali cenné rady
Dôležité rady poskytla mladým mamičkám, ktorých deti ochoreli na cukrovku, Lenka Belánová. Jej 12-ročný synček ochorel, keď mal tri roky.
„U takýchto malých detí sú prejavy príliš agresívne, prichádza zvracanie a rýchle chudnutie, časté močenie. My sme v rodine predtým také niečo nemali. Teraz je na inzulínových perách,“ uviedla mamička.
Dodala, že na život s cukrovkou sa musia poriadne pripraviť nielen malí pacienti, ale aj ich rodina.
„Ako dieťa naučíte, tak to máte. Začiatky boli veľmi ťažké, ale dnes mám dieťa, ktoré vie, čo môže a kedy môže. Tým pádom sa jeho život približuje životu zdravých detí. Ale je to o vedomostiach a rodičoch, aby dieťa naučili, čo má robiť. On môže všetko, nemá zakázané nič, len musí vedieť kedy a koľko. Snažím sa odovzdávať svoje skúsenosti. Kiežby tieto vedomosti mne niekto dal na začiatku, predišli by sme mnohým komplikáciám a stresom. Teraz to majú rodičia uľahčené,“ vysvetlila Lenka Belánová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín