Dokonca aj v lokalite turistami obľúbeného Morského oka. Pred pár týždňami tu lesníci náhodne chytili do odchytového zariadenia približne trojročného medveďa.
REMETSKÉ HÁMRE. Medveďa chytili do pasce koncom apríla pracovníci štátneho podniku Lesy SR, odštepný závod Sobrance.
Hovorca lesov Vlastimil Rezek potvrdil, že mladý medveď sa chytil do pasce náhodou. Nastražené odchytové zariadenie bolo určené pre diviačiu zver.
Tú po odchyte prevážajú a vypúšťajú vo zvernici Karná, ktorá sa nachádza v katastrálnom území obce Úbrež, a slúži na chov diviačej a danielej zveri.
Odchytená zver sa započítava do plánu chovu a lovu v revíri Morské oko. „Medveď sa chytil náhodne,“ vysvetlil Vlastimil Rezek.
Medveď sa nezranil, vypustili ho na slobodu
Medveďa odchytili v poľovnom revíri Morské oko – lokalita Veža 24. apríla .
„Jeho odchyt bol nahlásený pracovníkom Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Jeho výskyt sme oznámili aj na Technickú univerzitu vo Zvolene, kde prebieha projekt medvede,“ priblížil hovorca lesníkov.
Rezek dodal, že zviera nebolo dlho uväznené v pasci.
„Odchytové zariadenia na diviačiu zver majú zavedený prísny kontrolný režim. Neustále sa monitorujú a kontrolujú osobne a fotopascami. Odchytený medveď zranený nebol. Po vypustení sa správal prirodzene a primerane situácii. Vypustený bol ihneď,“ zdôraznil Rezek.
Už sa vo Vihorlatských vrchoch objavili
Lesníci potvrdili, že aj keď sa medvede objavili vo Vihorlatských vrchoch aj predtým, vyskytujú sa tu ojedinele.
„Máme informácie o výskyte, pohybe a lokalitách, kde sa môžu medvede vyskytovať. Identifikovali sme podľa znakov ako sú stopy, trus alebo odratá kôra stromov, kde sa nachádzali, odpočívali alebo len prechádzali,“ vysvetlil Rezek.
Zoologička Zuzana Argalášová zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat jeho slová potvrdila.
„Medveď vo Vihorlatských vrchoch nie je žiadna zvláštnosť. V minulosti bol síce vzácnym zablúdilcom, no zhruba od roku 1979 sa registruje vo Vihorlate výskyt, ktorý signalizuje, že medveď tu nemá len prechodný pobyt. Vo Vihorlatských vrchoch sú sledované celoročne, sledovaná bola aj medvedica s mláďaťom. Chytený jedinec môže mať maximálne 3 roky,“ povedala zoologička.
Potvrdila, že do kovovej sklápacej pasce sa môžu okrem poľovných druhov odchytiť necielene i chránené druhy živočíchov.
„Ak sa necielene odchytí do takejto pasce chránený druh živočícha, malo by byť samozrejmosťou, aby bol následne vypustený,“ uviedla Argalášová.
Dodala, že hoci je lokalita v okolí Morského oka vyhľadávaná turistami, zatiaľ neevidujú prípady, že by došlo k stretu turistov s medveďom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín