Pondelok, 18. február, 2019 | Meniny má Jaromír

Hádzanárky Michaloviec obhájili titul, rozhodujúci zápas vyhrali o gól

Iuventa Michalovce získala siedmy slovenský titul, Šaľu zdolali vo finále 3:2 na zápasy.

(Zdroj: TASR/František Iván)

MICHALOVCE. Hádzanárky Iuventy Michalovce sa štvrtýkrát v rade stali majsterkami Slovenska. V rozhodujúcom piatom zápase finálovej série WHIL zdolali Slovan Duslo Šaľa 28:27 a v celej sérii triumfovali 3:2 na zápasy.

Domáce viedli po prvom polčase už o sedem gólov, Šalianky sa však dokázali vrátiť do zápasu a znížili na rozdiel dvoch.

Michalovčanky si víťazstvo napokon nenechali vziať a pred domácimi divákmi sa tešili zo štvrtého slovenského titulu v rade a siedmeho celkovo.

Jasný prvý polčas

Skóre rozhodujúceho zápasu otvorila domáca Kiridžičová, na ktorej zásah odpovedala až v 5. minúte Bíziková. V úvode zápasu dominovali pozorné obrany a viacerými zákrokmi podržala svoje mužstvo najmä brankárka Iuventy Gubiková.

Domáce ušli súperkám na rozdiel dvoch gólov v 8. minúte po úspešnom zásahu Trehubovej - 4:2. Gubiková následne Šaliankam zmarila niekoľko dobrých príležitostí a domáce viedli v 14. minúte o štyri góly (6:2).

Aj po oddychovom čase Dusla mali navrch domáce hráčky. Po zásahu Horňákovej viedli v 24. minúte 13:7 a prvý polčas vyhrali rozdielom siedmich gólov - 16:9.

Dráma po zmene strán

Hostky v úvode druhého dejstva znížili svoju stratu, no Iuvente sa darilo ťažiť zo svojho náskoku.

V 40. minúte Bíziková znížila na rozdiel piatich gólov, keď upravila na 20:15. Po tom, čo Hostky znížili na 20:16 si domáci tréner Packa vzal oddychový čas.

Domáce znervózneli a hráčky Dusla prehrávali v 47. minúte po góle Kodajovej už len o tri góly - 21:18 a krátko na to už len o dva. Dvojgólová odpoveď domácich a zásah Szollosiovej v 53. minúte však znamenal zvýšenie náskoku Michalovčaniek na štyri góly - 25:21.

V dramatickom závere sa ešte Šalianky snažili o vyrovnanie, znovu znížili na rozdiel dvoch gólov (28:26), no náskok domácich hráčok už nedotiahli.

Posledný gól Dusla už prišiel príliš neskoro. Domáce hráčky tak získali siedmy slovenský titul v histórii.

Hlasy po zápase

Ján Packa, tréner Iuventy Michalovce: "Bol to zápas dvoch polčasov. V tom prvom sme dominovali, no v druhom akoby sme sa zľakli víťazstva. Skôr to však bolo o tom, že sme prestali premieňať šance. Nedali sme dve sedmičky, chytila sa aj ich brankárka. Herne sme však boli určite lepší."

Tatiana Trehubová, hráčka Iuventy Michalovce: "Cítim neskutočnú radosť, ktorá je o to väčšia, že sme triumfovali až po päťzápasovej sérii. Vedeli sme, že v piatom musíme bojovať a vstúpili sme doň správne. Potom sme trochu znervózneli, pretože sme veľmi chceli vyhrať. Spravili sme nejaké chyby, no napokon sme to doviedli do víťazného konca. Sme veľmi šťastné."

Rudolf Petrikovič, tréner Slovana Duslo Šaľa: "Bol to dramatický zápas a taký som očakával. Takto by to v lige malo vyzerať, aby bola súťaž vyrovnanejšia. Znovu sme spravili veľa chýb v prvom polčase a od toho sa to ďalej vyvíjalo. Rozchytali sme ich brankárku Gubikovú a potom sa nám už nedarilo."

Iuventa Michalovce - Slovan Duslo Šaľa 28:27 (16:9)

konečný stav stav série 3:2

Iuventa: Gubiková, Medveďová, Zykovová - Trehubová 8/2, Tobiašová 6/1, Horňáková 5, Nagyová, Wollingerová, Szollosiová 1, Kiridžičová 2, Holešová 3, Kučerová 3, Kovaličková, Vargová, Habánková

Šaľa: Krebsová, Grandtnerová, Haládiková - Súkenníková 5, Demajová 1, Trochtová 2, Kodajová 7/2, Szarková 10/3, Bíziková 2, Bujnochová, Blehová, Darázsová, Pócsíková, Tulipánová, Klučková, Kováčová.

Rozhodovali: Oťapka, Sivák, vylúčenia: 1:2, 7 m hody: 5/3-5/5, 1 600 divákov

Foto k článku: TASR/František Iván