Vodári hľadajú v týchto dňoch na Zemplínskej šírave neplatičov, ktorí nelegálnym spôsobom odvádzajú zrážkovú a splaškovú vodu do kanalizácie. Pri hľadaní používajú zaujímavú metódu. Do kanalizácie vháňajú dym, ktorý sa následne dostane potrubím aj do hotela alebo penziónu, ktorý je nelegálne napojený na kanalizačnú sieť.
KALUŽA. Pracovníci Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), a. s., si mesiac pred začiatkom letnej turistickej sezóny na Šírave posvietili na prevádzkovateľov hotelov a rekreačných zariadení.
Hľadajú neplatičov, ktorí nelegálnym spôsobom odvádzajú zrážkovú a splaškovú vodu do kanalizácie.
Rekreanti ubytovaní na Šírave sa dymu, ktorý vodári vháňajú cez kanalizačnú sieť, obávať nemusia. Vodári ubezpečujú, že je neškodný.
Dymom odhaľujú nelegálne prípojky
PR zástupkyňa VVS z agentúry Penelopa Adriana Marušinová informovala, že vodári odhaľujú nelegálne odvádzanie odpadových vôd (splaškových vôd, prípadne vôd z povrchového odtoku) do verejnej kanalizácie pomocou kamerového systému a generátora dymu.
Kamerovým systémom monitorujú body a stav napojenia prípojok na kanalizačnú sieť.
„Generátorom dymu odhaľujú nelegálne napojenie odpadových vôd z povrchového odtoku (zvodov zo striech a spevnených plôch) na kanalizačnú sieť. Dymové médium sa vháňa do verejnej kanalizácie, v prípade nelegálneho napojenia dym vystupuje cez pripojené zvody, prípadne netesnosti na prípojkách. Dymové médium nie je zdraviu škodlivé a výrobca jeho neškodnosť deklaruje atestom,“ vysvetlila Marušinová.
Neplatičom hrozia pokuty
Majiteľom nehnuteľností, ktorí nelegálnym spôsobom odvádzajú splaškové a zrážkové vody do kanalizácie, hrozia finančné sankcie.
Ak vodári zistia neoprávnené odvádzanie odpadových vôd, musí majiteľ nehnuteľnosti zaplatiť poplatok vo výške 33,25 eura bez DPH a zmluvnú pokutu, ktorej výška sa pohybuje od 300 do 663,88 eura bez DPH.
Zároveň musí zaplatiť náhradu škody za predošlé obdobie, až do doby dvoch rokov, určenú na základe množstva vypúšťaných odpadových vôd.
Nelegálneho odvádzania odpadových vôd sa majitelia dopúšťajú v prípade, že nemajú uzavretú zmluvu o odvádzaní odpadových vôd. Vtedy do verejnej kanalizácie nemôžu vypúšťať vody z povrchového odtoku, akým sú strechy a spevnené plochy.
Marušinová vysvetlila, že pri neoprávnenom vypúšťaní odpadových vôd sa majitelia nehnuteľností dopúšťajú hydraulického preťaženia verejnej kanalizácie.
Dodala, že majitelia nehnuteľností, ktorí odvádzajú zrážkové vody načierno, s odpustením sankcií počítať nemôžu.
„V súčasnosti nemôžu počítať s odpustením sankcií. V minulosti VVS dvakrát vyhlásila tzv. generálny pardon, kde práve takíto odberatelia mali možnosť legalizovať svoje čierne odbery - prípojky, či už vodovodné alebo kanalizačné bez sankcií,“ ozrejmila manažérka.
Vysvetlila, že ročne odhalia desiatky prípadov.
„A bude ich aj viac, pretože koncom roku 2013 VVS kúpila tieto generátory pre všetky závody v rámci spoločnosti. VVS má taktiež v pláne v roku 2014 zakúpiť najnovšiu monitorovaciu techniku, pomocou ktorej sa budú dať odhaľovať ešte rýchlejšie a účinnejšie takíto odberatelia,“ uzavrela Marušinová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín