Na slovensko-maďarskom pohraničí sa prvého mája stretli zahraniční Slováci z rôznych kútov Európy. V Slovenskom Novom Meste sa uskutočnil jubilejný 10. ročník festivalu Slovákov žijúcich v zahraničí s názvom Dedovizeň a podujatie Tokaj v Európe.
SLOVENSKÉ NOVÉ MESTO. Podujatie známe tokajským vínom, gurmánskymi špecialitami, folklórom a tradíciami si získava čoraz viac priaznivcov. Jubilejného ročníka sa zúčastnili folklórne súbory z Chorvátska, Maďarska a Srbska.
„Snažíme sa každý rok priniesť niečo nové. Mnohé zahraničné súbory sa sem radi vracajú znovu. Cítia sa tu, medzi Slovákmi, dobre. Sme pohostinní. Akcia je výnimočná aj tým, že sme len 150 metrov vzdialení od maďarskej hranice. Na podujatie prichádzajú aj návštevníci z Maďarska. Na hraniciach sú dobré vzťahy, nemáme žiadne problémy. Aj ľudia zo Sátoraljaújhely majú radi kultúru, radi k nám prichádzajú,“ povedal starosta obce Ján Kalinič (SDKÚ-DS).
V izbe tradícií rozvoniavali koláče
Bohatý kultúrny program sa začal vo štvrtok už o ôsmej ráno Tokajskou kvapkou krvi. Dobrovoľní darcovia darovali krv priamo v kultúrnom dome.
Na obed sa návštevníci podujatia premiestnili na svätú omšu do rímskokatolíckeho kostola sv. Cyrila a Metoda.
Súčasťou omše, ktorú celebroval arcibiskup Mons. Bernard Bober, bolo aj slávnostné požehnanie sochy Bolestnej Matky Márie.
Ženy zo súboru Novomeščanka pripravili na gazdovskom dvore pre návštevníkov izbu tradícií.
„Je to izba ako za starých materí, nechýbajú taniere, skrinky, šafáreň, kolovrátok, starý šijací stroj a váha. Napiekli sme pre návštevníkov aj domáce koláče podľa receptov starých mám,“ uviedla Mária Takáčová.
Do tokajskej oblasti prišla zo Srbska Anka Demiterova. Na festivale sa prezentovala svojimi výšivkami. „My sme tu prvýkrát, ale páči sa nám tu,“ povedala.
Múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove pripravilo pre návštevníkov podujatia zaujímavú expozíciu – tradičné rajbaňe (pranie) a bigľovaňe (žehlenie).
Návštevníci obdivovali aj historický motor z roku 1945, ktorý sa používal na pohon mláťačky alebo píly.
Podujatiu dominoval folklór
Popoludní odštartoval kultúrny program Tokaj v Európe. Predstavila sa v ňom domáca Tanečná skupina Novomestský strapček, ale aj Rómsky súbor Mladosť, detský folklórny súbor Slniečko, folklórny súbor Novomeščanka, folklórna skupina Komanička z Nového Ruskova, a FSk Tepličan zo Zemplínskej Teplice.
O pol piatej podvečer sa začal tradičný festival Slovákov žijúcich v zahraničí s názvom Dedovizeň. V programe sa predstavil kultúrno-umelecký spolok Štefánik zo Srbska, folklórna skupina Slovenka z Rijeky v Chorvátsku a národnostný spevácky súbor Kvety- Hút z Maďarska.
Štvrtkový večer spestrili folkloristi zo súboru Chemlon z Humenného a ľudový zabávač Ander z Košíc.
Súčasťou zaujímavého programu bolo aj množstvo sprievodných podujatí. V amfiteátri v Slovenskom Novom Meste sa uskutočnil jarmok tradičných ľudových remesiel, návštevníci si mohli pozrieť aj ručné pletenie lana a ukážky športového a služobného výcviku psov, služobného zákroku polície či výstavu obrazov výtvarníčky Márie Bockovej zo Srbska.
Expozícia pod holým nebom. Trebišovské múzeum pripravilo zaujímavú expozíciu historických strojov.
Foto: mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín