Piatok, 22. február, 2019 | Meniny má Etela

Muži 1. BKD sú víťazmi základnej časti

Prvé miesto si zabezpečili už v predstihu, v dôležitom zápase vyhrali v Košiciach nad UVLF.

Tomáš Mitterpák. Vrátil sa po zranení.Tomáš Mitterpák. Vrátil sa po zranení.(Zdroj: Róbert Andrejov)

MICHALOVCE. Basketbalisti michalovského 1. BKD sa po roku opäť stali víťazmi základnej časti druhej ligy skupiny Východ. A to úplne zaslúžene, pretože počas celej časti podávali vyrovnané výkony a na svoje konto si pripísali až 19 víťazstiev, pričom prehrali iba trikrát.

S dlhodobou časťou sa rozlúčili kontumačnou výhrou nad Kovohutmi Krompachy, ktoré na záverečný duel do Michaloviec nepricestovali. Počas posledného aprílového víkendu je na programe vyvrcholenie súťaže – Final Four, ktorého organizátorom bude práve klub z metropoly Zemplína.

Najlepšie štyri tímy po základnej časti zvedú boj o jedinú postupovú miestenku do prvej ligy. Presný termín konania Final Four ešte nie je známy.

21. kolo:

BK UVLF Košice – 1. BKD Michalovce 70:83 (29:42)
Štvrtiny: 18:20, 11:22, 20:13, 21:28

1. BKD: Hocman 21, Mižák 20, V. Mitterpák 19, T. Mitterpák 13, B. Holda 5, Maškulík 5.

Košičania, ktorým patrí druhá priečka, mohli ešte teoreticky ohroziť prvenstvo Michaloviec po dlhodobej časti, ale to museli zápas bezpodmienečne vyhrať. Hostia nastúpili bez Janošova a Kováča, preto sa očakával tuhý boj.

Prvú štvrtinu tesne vyhral líder tabuľky, v druhej ešte viac zabral, hlavne v defenzíve, a tak si vypracoval výraznejší náskok. Druhý polčas začal trochu netradične, pretože hráči 1. BKD zvyčajne v tretej štvrtine rozhodovali zápasy, ale túto prehrali prekvapujúco o sedem bodov.

Domáci sa pokúšali o zvrat, v 33. minúte sa dotiahli na rozdiel jediného bodu (56:57), ale hostia sa nenechali zlomiť a tri minúty pred koncom viedli 75:70. Zdalo sa, že to bude ostrý záver súboja, ale Michalovčania nedovolili košickému tímu vôbec nič.

Dohrávané 14. kolo:

BK Esprit Košice – 1. BKD Michalovce 75:51 (35:35)
Štvrtiny: 20:14, 15:21, 16:8, 24:8.

1. BKD: Hocman 13, V. Mitterpák 13, Mižák 9, Maškulík 8, T. Mitterpák 4, B. Holda 3.

O dva dni neskôr po zápase s UVLF sa Zemplínčania opäť predstavili v Košiciach, tentoraz si však zmerali sily s tamojším Espritom. Išlo o dohrávaný duel, ktorý sa mal hrať ešte v januári.

Michalovce už mali prvenstvo v suchu, domáci však ešte bojovali o účasť v prvej štvorke, ktorá by znamenala ich účasť vo Final Four. Hosťom v zostave opäť absentovali Janošov s Kováčom, preto od úvodu dostali viac príležitostí mladí hráči. Po prehratej prvej štvrtine 1. BKD zabral v druhej v obrane, čoho výsledkom bol nerozhodný polčasový výsledok.

Defenzívna činnosť hostí však bola v tomto zápase ich slabinou, lebo mladí hráči, ktorí nastúpili, nemali dostatok skúseností a pri riešení situácií pod vlastným košom často chybovali.

V tretej štvrtine sa ukázalo, aké potrebné sú skúsenosti aj v útočnej činnosti, keď michalovskí mladíci nevedeli skórovať z dobrých streleckých príležitostí. Domácim sa v poslednej štvrtine darila streľba a boli v tempe, preto zápas bez problémov doviedli do víťazného konca.

22. kolo:

1. BKD Michalovce – BK Kovohuty Krompachy 20:0 kontumačne
Hosťujúci tím oznámil v piatok Michalovčanom, že na stretnutie nepricestuje, takže Zemplínčania si na svoje konto pripísali dva body bez boja.