Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Kontumačné víťazstvo aj tesná prehra 1. BKD

Michalovské basketbalisti nestačili na Spišskú Belú, s Tydamom nehrali, lebo súper nepricestoval.

Po prvom turnaji vyrovnaná bilancia. Michalovčanky v Spišskej Belej vyhrali aj prehrali.Po prvom turnaji vyrovnaná bilancia. Michalovčanky v Spišskej Belej vyhrali aj prehrali. (Zdroj: ra)

MICHALOVCE. V sobotu odštartovali finálové boje v druhej lige basketbalistiek v skupine Východ. Medzi triom najlepších družstiev, ktoré bojujú o víťazstvo v súťaži aj o miestenku do prvej ligy, nechýba ani michalovský 1. BKD. Ten je najväčším favoritom na konečné prvenstvo, pretože do finále vstupoval s vizitkou víťaza základnej časti. Celkový víťaz bude známy po odohraní troch turnajov a nakoniec sa spraví konečná tabuľka. Prvý sa odohral v sobotu v Spišskej Belej, kde však diváci boli svedkami iba jediného zápasu, pretože družstvo košického Tydamu sa nedostavilo a prehralo oba svoje duely kontumačne. Jediné odohrané stretnutie dopadlo lepšie pre domáce, ktoré zdolali zverenky trénera Ladislava Janošova tesne 50:48, a po úvodnom turnaji sú na vedúcej priečke s dvoma výhrami. Ďalšie finále sa uskutoční o dva týždne (19. – 20. apríla) a jeho usporiadateľom bude Tydam Košice.

1. zápas:
MBK Spišská Belá – 1. BKD Michalovce 50:48 (32:26)
Štvrtiny: 11:10, 21:16, 10:8, 8:14.
1. BKD: V. Vargová 10, Lipková 10, Maľuková 8, Priščáková 7, Regendová 5, Kunková 4, Fiedlerová 2, Kuráňová 2.

Víťaz základnej časti nastúpil na úvodné finálové meranie síl v základnej zostave Lipková, Kunková, Fiedlerová, V. Vargová a Maľuková a už jeho prvý rýchly útok, ktorý sa mu nepodarilo úspešne zakončiť, predznamenal, že to nebude jednoduchý zápas. A to sa aj potvrdilo. Domáce sa na finále výrazne posilnili o dve hráčky zo Spišskej Novej Vsi, ktoré boli v kádri extraligového družstva. Na ihrisku však prebiehal vyrovnaný súboj, ktorý napokon skončil šťastnejšie pre Spišiačky.

Michalovčanky počas celého stretnutia držali s domácimi krok, ale nevedeli si zvyknúť na menej pružné koše a menšie rozmery ihriska. To malo za následok, že nedokázali premeniť ani niektoré vyložené šance spod koša. V polovici druhej štvrtiny však získali dvojbodový náskok, o ktorý v jej závere prišli, pretože urobili tri chyby v obrane a troma chybnými prihrávkami ponúkli domácim šancu na výraznejší náskok. Preto MBK vyhral prvý polčas 32:26. V tretej štvrtine pokračovali Zemplínčanky v chybách z prvého dejstva, hlavne v pokazených prihrávkach, čoho výsledkom bolo vedenie domácich o osem bodov. Dve minúty pred koncom sa ale predsa len dostali hostky do tesného jednobodového vedenia a zdalo sa, že zápas by mohli doviesť do víťazného konca. Pribrzdili ich však rozhodcovia, ktorí ponúkli Spišskej Belej výhodu, keď zapískali proti 1. BKD dva nezmyselné fauly a domáce zo štyroch trestných hodov až tri premenili. V samom závere ešte vyslala trojkový pokus Lipková, ale keďže lopta vypadla z obruče, drámu vyhrali domáce.