Potvrdili to na prvom verejnom stretnutí s vlastníkmi lesa, kde diskutovali o budúcej možnej podobe územia. Michalovčania sú za to, aby sa lokalita opäť stala vyhľadávanou oddychovou zónou.
MICHALOVCE. Budúcnosť bývalého lesoparku Biela hora je v Michalovciach dlhodobo diskutovanou témou.
Na prvé verejné stretnutie s vlastníkmi lesa, ktoré sa konalo pred pár dňami, prišlo vyše 30 Michalovčanov.
Návrh vlastníkov, aby sa na 20 hektároch lesa postavili rodinné domy a aby na zvyšných 40 hektároch bol lesopark, sa niektorým Michalovčanom pozdáva.
„Som naklonený tejto vízii. Majitelia chcú zachovať les a zároveň by pribudli domy pre mladé rodiny,“ povedal Slavko Jakubčo.
„Žijem v tejto lokalite a chcem, aby tam zostal les,“ povedala dôchodkyňa zo sídliska Stráňany.
Michalovčanom prekáža najmä výrub stromov, ktorý zásadne zmenil podobu Bielej hory. Preto by konečne uvítali, keby sa našiel kompromis, z ktorého by malo úžitok mesto, vlastníci pozemkov a obyvatelia mesta.
„Súčasná situácia nevyhovuje nikomu,“ povedal Marián.
Niektorých Michalovčanov sklamalo, že na prvé verejné stretnutie s obyvateľmi mesta a vlastníkmi lesa si nenašiel čas a neprišiel ani jeden z 25 poslancov mestského zastupiteľstva.
Vlastníci: S lesom máme starosti
Mesto Michalovce a vlastníci lesa sa už niekoľko rokov nedokážu spoločne dohodnúť na budúcej podobe územia.
Poslanci mestského zastupiteľstva neschválili zmenu územného plánu, ktorá by povolila v lokalite výstavbu rodinných domov.
Vlastníci pozemkov zasa po neúspešných rokovaniach rozbehli v lese ťažbu dreva.
Biela hora tak posledné roky už nie je lesoparkom, ale hospodárskym lesom, v ktorom prebieha ťažba.
Od roku 2011 vyťažili v lese až 90 percent z celkového množstva dreva, ktoré im povoľuje lesný hospodársky plán. Vlastníci lesa zároveň začali výsadbu náhradných stromčekov.
Spoluvlastník lesa Štefan Pristaš vysvetlil, že na verejných stretnutiach chcú informovať verejnosť o reálnej situácii v lese.
Pristaš dodal, že vlastníci 60 hektárov lesa majú značné náklady. Len daň za pozemky pod lesom ich ročne vyjde po úľavách na viac ako 5-tisíc eur.
Značné problémy spôsobujú v lese osadníci nelegálnym výrubom stromov. Ďalším problémom podľa Pristaša je, že niektorí obyvatelia si z lesa spravili skládku odpadu. Vlastníci evidujú na viacerých miestach lesa čierne skládky.
Budú rokovať s mestom
Vlastníci 60 hektárov lesa plánujú dve tretiny bývalého lesoparku vyčleniť na oddych a športovo-relaxačné aktivity pre Michalovčanov.
O konečnej podobe oddychovej zóny chcú rokovať s mestom. Predtým si chceli vypočuť názory Michalovčanov.
Vlastníci pozemkov potvrdili, že približne 40 hektárov chcú vyčleniť na relax a šport.
Pred vstupom na Bielu horu má byť záchytné parkovisko, na viacerých miestach budú vytvorené stanovištia na opekanie a grilovanie, altánky, detské ihrisko, prírodný miniamfiteáter, trasa pre peších turistov a náučný chodník.
Popri lesoparku plánujú vytvoriť cyklistický chodník, ktorý povedie z Michaloviec až do rekreačného strediska Prímestská oblasť na Zemplínskej šírave.
Oddychovú zónu navrhujú vlastníci vybudovať v spolupráci s mestom. Lokalitu, kde by mala vzniknúť zóna, chcú prenajať miestnej samospráve. Na zvyšných 20 hektároch plánujú postaviť rodinné domy.
Vlastníci lesa si vypočuli názory Michalovčanov a chcú opäť rokovať s mestom. Primátor Viliam Zahorčák (Smer) predčasom uviedol, že samospráva má záujem dospieť k dohode.
Mesto podľa primátora nie je úplne proti tomu, aby sa časť lesa zmenila na individuálnu bytovú výstavbu, ale samospráve sa nepozdáva rozloha pozemkov, na ktorej by mohli stáť v budúcnosti rodinné domy.
Mesto by uvítalo, keby na stavebné pozemky bola vyhradená podstatne menšia časť ako navrhujú vlastníci lesa.
Majitelia Bielej hory umiestnili pri vstupe do lesa schránku, do ktorej môžu Michalovčania dávať svoje názory a podnety, ktorými sa vlastníci pozemkov budú zaoberať .
Les Biela hora. Už štyri roky tu prebieha ťažba dreva. Michalovčania si želajú, aby sa z územia stal opäť lesopark s oddychovou zónou.
Foto: mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín