Do viacerých obcí okresov Sobrance a Michalovce už tri mesiace od zmeny grafikonu nepremávajú cez víkendy žiadne autobusy prímestskej dopravy. Tento stav kritizujú prevažne starší obyvatelia regiónu Zemplína, ktorí nemajú auto a sú odkázaní na autobusovú dopravu. Dopravca argumentuje, že spoje rušili len v obciach, kde premávali cez víkendy prázdne autobusy.
MICHALOVCE. Prímestská doprava už tri mesiace nepremáva cez víkendy do obcí Blatné Revištia, Blatné Remety, Blatná Polianka a Svätuš v okrese Sobrance.
Bez autobusovej dopravy sú počas sobôt a nedieľ aj ďalšie obce v okolí Veľkých Kapušian a Kráľovského Chlmca.
Seniori: Je to škoda
Prímestskú dopravu zabezpečuje v regióne spoločnosť Arriva Michalovce, a.s. Dopravca obmedzil víkendové spoje po 15. decembri minulého roka po zmene grafikonu. Argumentuje, že rušil iba nerentabilné spoje, ktoré cestujúci nevyužívali.
V obciach Sobranského okresu nie je železnica a pre ľudí, ktorí nemajú auto, je autobusová doprava jediný spôsob, ako sa cez víkend dostať do mesta.
„Autobusy cez víkendy nechodia, ale neviem prečo. V sobotu a nedeľu sa odtiaľ nedostane autobusom nikto. Nie všetci majú autá,“ povedal Marián z obce Blatná Polianka.
„Je to veľká škoda. Ja mám problémy so zrakom, šoférovať nemôžem a som odkázaný na autobusovú dopravu. Ak sa chcem cez víkend dostať do Michaloviec na futbal, mám smolu, pretože nejazdia autobusy,“ povedal dôchodca Juraj z Blatnej Polianky.
Starostovia: Autobusy neboli vyťažené
Starostovia dotknutých obcí potvrdili, že autobusová doprava chýba cez víkendy hlavne starším ľuďom.
„Autobusy nepremávajú, lebo spoje zrušili. Sú aj názory, aby chodili, lebo nemá každý auto,“ povedal starosta Blatnej Polianky Michal Kontra (Smer).
Dodal, že to spôsobuje problémy najmä ľuďom, ktorí cestujú do Michaloviec na vlak, alebo idú navštíviť chorých do nemocnice. Cez týždeň podľa starostu autobusy premávajú dostatočne.
Starosta obce Blatné Revištia Gabriel Seman (Smer) tvrdí, že autobusy boli cez víkendy málo vyťažené.
„Vyťaženosť spojov nie je veľmi veľká. Ľudia cestujú veľmi málo. Sú tu väčšinou starší ľudia a nepotrebujú sa tak často dopravovať niekde za prácou. Tí, ktorí chodia do práce, sa snažia využívať osobné autá. Je to pre nich komfortnejšie a ekonomickejšie. Je za tým aj úspora času,“ objasnil Seman.
„Ani komfort spojov nie je taký, ako by si ľudia predstavovali. Sú to hlavne časté prestupy na malej vzdialenosti. Aj dvakrát treba prestupovať,“ povedal Gabriel Seman.
Dopravca: Rušenie spojov bolo opodstatnené
Generálny riaditeľ spoločnosti Arriva Michalovce, a.s. Gejza Sačko vysvetlil, že situáciu v doprave rozoberali so starostami na poradách ešte pred zmenou grafikonu.
„Podľa jednotlivých mikroregiónov boli pozvaní starostovia jednotlivých obcí aj Košický samosprávny kraj, ktorý je objednávateľom tejto dopravy. Tam sa vyhodnocovali počty cestujúcich alebo oprávnenosť vykonávať spoje. Pokiaľ došlo k nejakým rušeniam, určite to bolo opodstatnené,“ argumentuje Sačko.
Spresnil, že sa tak rozhodli na základe dlhodobých analýz. „My spoje monitorujem presne. Dlhé roky máme výdaje cestovných lístkov, kde máme presný počet, kde koľko cestujúcich nastúpilo a vystúpilo. To je relevantný doklad o tom, či je to skutočne využité, alebo nie,“ povedal Sačko.
Dodal, že v obciach, kde je nižší počet cestujúcich, sa nesnažia prioritne rušiť spoje, ale zabezpečujú najprv prepravu malokapacitnými autobusmi. „Snažíme sa to riešiť malokapacitnými autobusmi. Už ich máme tridsať. Aby aspoň prevádzkové náklady boli nižšie, ako keby tam chodili veľké autobusy,“ zdôraznil dopravca.
Sačko potvrdil, že sú časté prípady, že v niektorých obciach vezie autobus cez víkend len jedného človeka.
Podnety ľudí dopravca prehodnotí
Sačko uviedol, že podnetmi ľudí z dotknutých obcí sa budú ešte zaoberať.
„Zatiaľ sme priamu žiadosť a signál od starostov ani od obyvateľstva nedostali. Napriek tomu, od prvého apríla skúšame urobiť nejaké zmeny, aspoň prestupové. Hoci nebude priama linka, robíme úpravy s možnosťou prestupu na ďalší autobus niekde na križovatke. Cestujúci vyjde na hlavnú cestu a tam môže prestúpiť na ďalší spoj, aby nebol odrezaný od Sobraniec a Michaloviec,“ reagoval dopravca.
Sačko vysvetlil, že nízky počet cestujúcich priamo súvisí s vysokou mierou nezamestnanosti. „Je tu vysoká nezamestnanosť, málo ľudí cestuje. Fakticky vozíme len školákov a samých zľavnených cestujúcich.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín