Pri neodbornom vypaľovaní sadzí vznikol požiar, ktorý sa podarilo zlikvidovať len vďaka náhodnému okoloidúcemu. Ten postrehol, ako na streche šľahajú z komína dvojmetrové plamene. Hasiči aj kominári potvrdzujú, že majitelia domov v regióne Zemplína si často čistia komíny na vlastnú päsť.
MICHALOVCE. Michalovskí hasiči museli uplynulý týždeň likvidovať požiar, ktorý vypukol v rodinnom dome na ulici Ľudovíta Štúra v Michalovciach.
Z komína šľahal oheň a cez prasknutú časť komínového telesa sa valil dym. Požiar ohrozoval aj susedný dom. Podľa predbežných informácií sa majiteľ domu snažil vyčistiť komín metódou vypaľovania sadzí.
Hasiči aj kominári upozorňujú, že majitelia domov by mali prenechať čistenie komínov odborníkom.
Museli ochladzovať steny susedného domu
Čo môže spôsobiť neodborné čistenie komína, sa presvedčil majiteľ domu na Ulici Ľ. Štúra v Michalovciach.
„Pri našom príchode sme dostali informáciu, že ide o kontrolované vypaľovanie sadzí v komíne. Prítomný bol aj nejaký pán, ktorý je bývalý kominár. Komín bol zanesený sadzami a mal teplotu až okolo 250 stupňov Celzia. Museli sme vyčistiť komínové teleso. Počas zásahu sme zistili, že aj prasklo. Stena domu bola prasknutá a cez štrbinu vychádzal dym. Ochladzovali sme stenu aj blízko stojaci dom,“ povedal veliteľ zásahu Slavomír Matta z Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Michalovciach.
Matta potvrdil, že vďaka rýchlemu zásahu sa požiar nerozšíril na rodinné domy. Záchranár dodal, že horiace sadze v komíne nemohli hasiť vodou, aby sa neporušil komín.
„Voda sa premení na paru. Môže sa stať, že para sa rozpína a poruší celistvosť komína,“ uviedol veliteľ zásahu.
Komín vyčistili od horiacich sadzí mechanicky, zoškrabali ich zo stien. Hasičom sa podarilo požiar zlikvidovať v priebehu hodiny.
Vyčistiť komín nemusí byť také jednoduché, ako sa zdá
V snahe ušetriť prechádza čoraz viac obyvateľov rodinných domov na tuhé palivo. Drevom kúria a ohrievajú vodu nielen v dedinách, ale aj v meste.
Kominár Tibor Ondo-Eštok vysvetlil, že len málo ľudí dodržiava aj údržbu komína a komínového telesa.
„Najčastejšou príčinou požiarov je nepravidelná kontrola komínov, ktorú mnohí majitelia objektov podceňujú a nedodržiavajú termíny čistenia stanovené vyhláškou. Pre nepravidelné vymetania a často aj zadechtovanie komínov vznikajú požiare,“ objasnil kominár s 20–ročnou praxou.
Dodal, že aj keď sa vypaľovanie komína javí na prvý pohľad ako banálna vec, má svoje špecifiká, ktoré sa nesmú podceniť.
„Vypaľovanie komína je veľmi chúlostivá záležitosť, môže ju vykonávať jedine kominár, alebo revízny technik komínov. Takáto činnosť musí byť zo zákona ohlásená obci. Nie každý komín sa môže vypaľovať. To znamená, nie každý je odolný voči vyhoreniu sadzí. Je veľa komínov, ktoré nespĺňajú požiadavky bezpečnosti,“ ozrejmil kominár.
Vypaľovanie komína sa robí vtedy, ak nesprávnym kúrením došlo k jeho zadechtovaniu. Najmä ak sa kúri mokrým palivom. „Sadze sa potom usádzajú na stenách po celej dĺžke prieduchu a následne vznikajú požiare,“ povedal kominár.
Komín by sa mal čistiť každé 3 mesiace
Kominár vysvetlil, že čistenie komína by nemali majitelia domov podceňovať. „Nechcem povedať, že nikto nedokáže vyčistiť komín, ale pokiaľ sa podcenia niektoré detaily, potom sa to vypomstí,“ povedal Ondo-Eštok.
Dodal, že niektoré komíny sú také zadechtované, že je nielen horší odťah spalín, ale dokonca niekedy ani nevidieť cez prieduchy.
„Ale to je už vrchol, to by sa nemalo stávať. Neznamená, že keď ma niekto veľký prieduch a dym má kam ísť, nič nehrozí. Nie je to pravda. Čistiť sa má pravidelne, aj keby prieduch bol veľký,“ povedal skúsený kominár.
Potvrdil, že Zemplínčania v snahe ušetriť kúria namiesto plynu drevom, briketami, ale aj obilninami. „Každý hľadá lacnejšiu variantu,“ uviedol Ondo-Eštok.
Spresnil, že pri plynných spotrebičoch je potrebné vyčistiť komín minimálne raz za rok. V prípade tuhých palív minimálne raz za 3 mesiace.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín