Vystavované exponáty, ktoré pochádzajú z praveku aj zo súčasnosti, prinášajú pohľad na tradičné hodnoty akými sú rodina, práca, láska, viera, vášeň, ale aj vojna a smrť.
MICHALOVCE. Expozícia je umiestnená v západnom krídle barokovo-klasicistického kaštieľa. Výstava prezentuje napríklad darovacie zvyky tradičnej vidieckej spoločnosti.
Sú to prevažne bohato zdobené darčekové predmety s rôznymi nápismi, ktoré pochádzajú z maďarského sedliackeho prostredia z 18. a 19. storočia.
Tieto majstrovské diela ľudového umenia vyhotovili mladí muži a potom ich ako snubný dar lásky darovali svojim milenkám.
Boli to prevažne ženské úžitkové predmety, ktoré slúžili na skrášlenie žien ako zdobené zrkadlá, ale aj pracovné predmety na pradenie a tkanie. Mládenci tieto predmety zdobili škrabaním a voskovaním.
Pohľad na vášeň a smrť
Výstava vás nenápadne prinúti sa zamyslieť aj nad otázkou ľudskej existencie a smrti. Jej súčasťou je expozícia antropomorfných urien. Do týchto urien pochovávali v praveku nebožtíkov obyvatelia Karpatskej kotliny.
K páleniu mŕtvol dochádzalo v čase badenskej kultúry, kedy sa urny s popolom uložili do hrobovej jamy, na ktorú sa postavil náhrobok z opracovaného kameňa. Tieto urny patria medzi významné umelecké produkty doby medenej. Časť výstavy je venovaná práci.
Pozornosť návštevníkov púta najmä bohato zdobená cechová truhla z roku 1800. Nachádzajú sa v nej garbiarske náradia, cechové pečiatky a dokumenty vandrovníkov.
Súčasťou výstavy sú aj historické zbrane ako dobové pušky, pištole, šable a kuše. Autori výstavy prinášajú pohľad aj na ľudskú vášeň a hazard, ktoré tiež sprevádzajú existenciu človeka od nepamäti.
Vystavené sú tu rôznené fľaše a nádoby na alkohol, ale aj karty. Expozíciu dopĺňajú drevené, ale aj bronzové plastiky.
Riaditeľ: Je to unikátna výstava
"Sú tu veci unikátnej hodnoty, ktoré sa v Zemplíne nezachovali. Napríklad cechová truhlica, cechové tabličky. Sú tu aj originály archeologických nálezov. Výstava je doplnená umeleckou históriou, obrazmi. Tematicky je tu spojených množstvo zbierkových predmetov podľa myšlienkových tém ako láska, vojna, smrť a vášeň. Sú to veci, ktoré sa spájajú s účinkovaním človeka vo svete,“ povedal riaditeľ múzea Maroš Demko.
Výstava je verejnosti prístupná do 30. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín