Hoci sa na cintoríne nepochováva a je úplne prázdny, samospráva necháva v lokalite každú noc zapnuté verejné osvetlenie. Mesto tvrdí, že chráni majetok a snaží sa predísť vyčíňaniu zlodejov a vandalov.
MICHALOVCE. Nový michalovský cintorín v lokalite Biela hora patrí v noci medzi najosvetlenejšie mestské objekty. Vysvietený cintorín, ktorý sa nachádza na okraji Michaloviec v smere na Zemplínsku šíravu, v noci dobre vidieť aj z niekoľkokilometrovej vzdialenosti.
Hoci je už niekoľko mesiacov dokončený a môže sa ňom pochovávať, stále je prázdny. Mnohí Michalovčania ešte stále uprednostňujú pochovávanie na starom mestskom cintoríne na ulici J. Kollára.
Na novom cintoríne je vybudovaná vstupná brána do areálu, parkovisko, oplotenie, verejné osvetlenie, chodníky a prvky drobnej architektúry. Dom smútku, kde by sa konali pohrebné obrady, plánuje samospráva postaviť až neskôr.
Michalovčania: Je to hospodárne ?
Mnohí obyvatelia mesta sa pýtajú, prečo sa na cintoríne každú noc svieti, keď tam ešte nie je žiaden náhrobný kameň ani pomník.
„Je naozaj potrebné, aby bola každú noc vysvietená tráva a chodníky, po ktorých v noci nikto nechodí? Na cintoríne nie je nikto pochovaný, nie je tam ani jeden náhrobný kameň, pomník. Prečo sa tam potom svieti ? Veď to nie je zadarmo“ pýta sa Ivan z Michaloviec.
„Myslím si, že je to zbytočne osvetlené, keď tam ešte nič nie je. Keď idem autom na Šíravu, tak to z cesty vyzerá ako vysvietený futbalový štadión,“ povedal Marcel.
Mesto: Nejde o lajdáctvo, chránime majetok
Výstavba nového cintorína v lokalite Biela hora stála samosprávu doposiaľ vyše 1,6 milióna eur. Predpokladaná kapacita nového cintorína je viac ako 5-tisíc hrobových miest.
Jeho výstavba bola nevyhnutná, pretože starý cintorín na ulici J. Kollára je už takmer zaplnený. Na cintoríne, kde je vyše 8,5-tisíca hrobových miest, sa každoročne koná približne 250 pohrebov. Na cintoríne sa pochováva už 110 rokov.
Vedúci Strediska správy mestských cintorínov Rudolf Klein povedal, že zapnuté verejné osvetlenie na cintoríne je potrebné aj napriek tomu, že sa na ňom ešte nepochováva.
„Je tam všetko pekne urobené. Je to preto, aby sme chránili majetok,“ uviedol.
Michalovský primátor Viliam Zahorčák (Smer) dodal, že svietenie na novom cintoríne je opodstatnené. „Nejde z našej strany o lajdáctvo alebo nehospodárnosť, alebo neuvedomenie si niektorých skutočností. Naopak, donútili nás k tomu ľudia, ktorí spôsobujú to, že nám ten majetok poškodzujú. A my sme tam museli nainštalovať kamery. A na to, aby splnili efekt a aby nezmizli aj ony, je potrebné, aby sa svietilo,“ vysvetlil primátor.
Cintorín monitorujú kamery
Mesto nainštalovalo v areáli novopostaveného cintorína na Partizánskej ulici aj tri nové kamery. Areál v uplynulých mesiacoch viackrát poškodili vandali. Cintorín a jeho okolie preto monitoruje aj mestská polícia.
Na rozšírenie kamerového systému získalo mesto 5-tisíc eur z ministerstva vnútra. Ďalšími 10-tisíc eurami prispelo zo svojho rozpočtu.
Samospráva potvrdila, že pohrebom na novom cintoríne už nič nebráni, hoci ešte nie je postavený dom smútku. Obrady a posledné rozlúčky s nebohými budú zatiaľ prebiehať na mestskom cintoríne v Dome smútku na ulici J. Kollára.
Samospráva plánuje po Veľkej noci nainštalovať na cintoríne aj veľký kríž, ktorý by osadili spolu so zástupcami cirkví počas posvätenia cintorína.
Nový cintorín. Jeho výstavba stála doposiaľ 1,6 milióna eur.
Cintorín monitoruje mestská polícia aj prostredníctvom troch kamier.
Foto: mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín