Bývalý lesopark Biela hora sa pravdepodobne opäť stane vyhľadávanou oddychovou zónou Michalovčanov. Vlastníci pozemkov navrhujú v lese vytvoriť okruh pre horské bicykle, náučné chodníky, prírodný miniamfiteáter, altánky a ďalšie atrakcie. Realizácia projektu bude závisieť od konečnej dohody medzi mestom a vlastníkmi lesa.
MICHALOVCE. Vlastníci 60 hektárov lesa Biela hora v Michalovciach plánujú dve tretiny bývalého lesoparku vyčleniť na oddych a športovo-relaxačné aktivity pre Michalovčanov.
O konečnej podobe oddychovej zóny chcú v závere februára rokovať s mestom, poslancami a na verejných stretnutiach s obyvateľmi mesta Michalovce.
Spoluvlastník lesa Peter Pekara očakáva, že s návrhom uspejú: „Hovorili sme už o tom s niektorými poslancami, ale aj občanmi, ktorým sa to pozdáva.“
Okruh pre cyklistov aj altánky na relax
Bývalý lesopark využívali Michalovčania na relax, šport a oddych pred 20 rokmi, keď sa tam ešte nachádzali altánky, lavičky, upravené ohniská, detské hojdačky, náučné chodníky a ďalšie atrakcie.
Po rokoch chátrania a vyčíňania vandalov z nich takmer nič nezostalo.
Michalovčania prestali chodiť do lesa aj preto, že pred štyrmi rokmi ho zmenili na hospodársky les a začal v ňom prebiehať výrub a ťažba dreva.
Vlastníci pozemkov potvrdili, že približne 40 hektárov lesa chcú teraz vyčleniť na relax a šport. Pred vstupom na Bielu horu bude vyčlenené záchytné parkovisko, na viacerých miestach budú vytvorené stanovištia na opekanie a grilovanie, altánky, detské ihrisko, prírodný miniamfiteáter, trasa pre peších turistov a náučný chodník.
Popri lesoparku plánujú vytvoriť cyklistický chodník, ktorý povedie z Michaloviec až do rekreačného strediska Prímestská oblasť na Zemplínskej šírave.
Časť lesa má zabrať výstavba domov
Oddychovú zónu navrhujú vlastníci vybudovať v spolupráci s mestom. Lokalitu, kde by mala vzniknúť zóna, chcú majitelia lesa prenajať miestnej samospráve. Na zvyšných 20 hektároch plánujú postaviť rodinné domy.
„Navrhujeme s mestom uzatvoriť zmluvu na dobu určitú o prenájme asi 40 hektárov, teda to už nie o darovaní za jedno euro. V spolupráci s mestom utvoríme rekreačno-oddychovú zónu a po ďalšej dohode navrhujeme na 20 hektároch výstavbu rodinných domov,“ vysvetlil Peter Pekara.
O tom, či k dohode medzi mestom a vlastníkmi lesa dôjde, sa Michalovčania dozvedia pravdepodobne do konca marca.
„Z toho dôvodu chceme predložiť vo februári našu víziu. Tú po približne 30 dňoch upravíme na základe požiadaviek občanov a potom opäť začneme rokovať s mestom,“ uviedol Pekara.
Dodal, že vytvorenie partnerstva s mestom nie je nič nezvyčajné. „Takéto partnerstvo súkromného a verejného sektoru dlhodobo funguje k spokojnosti občanov aj v zahraničí,“ povedal.
Mesto má na dohode záujem
Michalovskú samosprávu plánujú vlastníci lesa oboznámiť s najnovšími zámermi v najbližších dňoch.
Primátor Viliam Zahorčák (Smer) predčasom uviedol, že mesto má záujem dospieť k dohode. Samospráve sa ale nepozdáva rozloha pozemkov, na ktorej by mohli stáť v budúcnosti rodinné domy.
„Vlastníci chcú značnú časť tohto lesa premeniť na iné účely, to znamená, že by tam vznikli pozemky pre individuálnu bytovú výstavbu. My tvrdíme z pozície mesta, že ak by sa malo k tomu prikročiť, tak len za predpokladu, že to bude podstatne menšia časť, než ako to navrhujú oni. Čiže sa nezhodujeme, čo sa týka rozlohy,“ vysvetlil Zahorčák.
Mesto podľa primátora nie je úplne proti tomu, aby sa časť lesa zmenila na individuálnu bytovú výstavbu.
„Ale musela by to byť podstatne menšia časť. Chceme mať garancie, že zvyšok ostane lesom, ideálne lesoparkom,“ uviedol primátor.
Pekara vysvetlil, že s mestom plánujú ďalej rokovať. Chcú osloviť aj obyvateľov mesta, vrátane poslancov, a požiadať ich o spoluprácu. „Touto spoluprácou je vznik verejno-súkromného partnerstva za účelom vytvorenia trvalo udržateľného rozvoja lokality Biela hora, aby akékoľvek zásahy, technické alebo architektonické, nemali negatívny vplyv ma životné prostredie.“
Vízia. Bývalý lesopark sa možno opäť stane vyhľadávanou oddychovou zónou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín