Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Budúcnosť mládežníckej hádzanej v Michalovciach je otázna

Úspešný klub Iuventa Michalovce možno nebude v budúcnosti zastrešovať mládežnícku hádzanú.

Mladé hádzanárky. Budúcnosť mládežníckych družstiev je ohrozená.Mladé hádzanárky. Budúcnosť mládežníckych družstiev je ohrozená. (Zdroj: Iuventa)

Úspešný športový klub Iuventa Michalovce možno nebude v budúcnosti zastrešovať mládežnícku hádzanú. Hlavný partner upozornil, že ak mesto Michalovce nebude intenzívnejšie podporovať mládež, jej budúcnosť je neistá.

MICHALOVCE. Ženská hádzaná patrí v Michalovciach spolu s futbalom a hokejom medzi najpopulárnejšie športy v meste. Hráčky Iuventy Michalovce sú jedným z najúspešnejších ženských klubov nielen na Slovensku, ale dokonca v strednej Európe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dosahujú popredné úspechy nielen na Slovensku, ale aj na prestížnych medzinárodných súťažiach a turnajoch.

SkryťVypnúť reklamu

Klub je šesťnásobným majstrom Slovenska, päťnásobným víťazom Slovenského pohára, štvornásobným víťazom spoločnej slovenskej-českej súťaže WHIL.

Iuventa sa navyše už päťkrát prebojovala do osemfinále Európskeho pohára a vo všetkých kategóriách má najviac reprezentantiek Slovenska spomedzi všetkých domácich klubov.

Klub zastrešuje aj činnosť mládežníckych družstiev - junioriek, dorasteniek, žiačok a prípraviek. Hlavný partner klubu, spoločnosť Chemkostav Michalovce, a.s., naznačil, že budúcnosť mládežníckych družstiev je pre nedostatočnú podporu zo strany mesta ohrozená.

Najviac dostávajú hokejisti a futbal

Michalovské dorastenky, juniorky a žiačky trénujú a odohrávajú zápasy v športovej hale, ktorú generálny partner ženskej hádzanej prestaval z vlastných zdrojov (cca 6 miliónov eur) pred piatimi rokmi na moderný športový stánok - Chemkostav arénu.

SkryťVypnúť reklamu

Činnosť mládežníckych družstiev podporuje mesto Michalovce každoročne sumou 20-tisíc eur.

Predseda predstavenstva Chemkostav, a. s., Michalovce Tibor Mačuga vysvetlil, že na kvalitné zabezpečenie a prípravu mladých hráčok tieto financie zo strany mesta nestačia. Reálne náklady sú viac ako päťnásobne vyššie.

„Je to 20-tisíc eur ročne, ktoré nestačia. Len na dani z haly a pozemkov zaplatíme mestu zhruba 9-tisíc ročne. Čiže jedna ruka nám dáva 20-tisíc na podporu a druhá ruka nám zasa berie 9-tisíc eur. Podpora mesta je niekde na úrovni 11-tisíc eur,“ uviedol Tibor Mačuga.

Futbalový klub MFK Zemplín Michalovce, ktorý hrá II. slovenskú ligu, dostal od mesta na tento rok dotáciu vyše 144-tisíc eur.

Podobne Občianske združenie hokejový klub Dukla Michalovce dostane od mesta dotáciu – členský príspevok až 290-tisíc eur. Obidva kluby navyše trénujú a odohrávajú zápasy v športových zariadeniach, ktorých prevádzku a údržbu zabezpečuje mesto.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Chemkostav hradí prevádzku arény z vlastných zdrojov.

„Ja sa nechcem porovnávať s inými klubmi ani s hokejom a futbalom. My podporujeme ženskú hádzanú. Myslím si, že to robíme dobre. Podpora, ktorú dostávame zo strany mesta, je úbohá. Ani spolovice nepokryje náklady na dopravu pre mládežníkov,“ zdôraznil Tibor Mačuga, podľa ktorého táto problematika nespočíva len v priamej finančnej podpore radnice.

„Ponúkame pre mesto aj iné riešenia. Napríklad podporu cez centrá voľného času. V našich radoch trénuje a športovo sa vyžíva denne vyše takmer 130 žiačok základných škôl,“ ozrejmil Tibor Mačuga, ktorému prekáža aj podnikateľské prostredie vytvárané mestom Michalovce.

„V rámci arény prevádzkujeme koncesie, z nájmu ktorých uhrádzame aspoň časť nákladov na réžiu samotnej haly. Lenže klienti odtiaľ odchádzajú, lebo mesto im núka prenájom za bagateľ. Zároveň nám unikajú akcie z Arény, lebo mesto ponúka v Mestskej športovej hale ceny minimálnej úrovne. Samospráva zhoršuje podnikateľské prostredie a v porovnaní s mužmi diskriminuje aj ženský šport v regióne.“

Osud mládeže je nejasný

Tibor Mačuga naznačil, že ak sa michalovská samospráva nebude intenzívnejšie zaujímať o hádzanárskú mládež, ich budúcnosť je nejasná.

„Pokiaľ sa to nevyrieši, od septembra 2014 tohto roku zvažujeme, že prestaneme podporovať mládež, a tá bude musieť z našej športovej haly odísť. To znamená - prípravka až staršie dorastenky. Chemkostav sa bude venovať čisto len ženskému klubu. Čo sa týka podpory mládeže, tak toľko, koľko nám mesto doteraz dáva, prispejeme aj my,“ povedal T. Mačuga.

Dodal, že mesto nemusí podporiť mladé hádzanárky priamo finančnou dotáciou. Jednou z možností je napríklad úľava pre generálneho partnera na dani z nehnuteľnosti - arény.

Dotácie schvaľuje mestská rada

Hovorkyňa Mestského úradu v Michalovciach Iveta Palečková uviedla, že mesto má záujem výrazne podporovať mládežnícky šport.

„Čo pravidelne prostredníctvom dotácií pre mládežnícke športové kluby aj robí. Tieto finančné prostriedky však zaiste nepokrývajú celé náklady klubov a je nám zrejmé, že klubom na ich činnosť prispievajú aj sponzori či rodičia,“ uviedla hovorkyňa.

Dodala, že mesto nie je zriaďovateľom žiadneho športového klubu a nemá teda ani povinnosť uhrádzať kompletné výdavky športových klubov.

„Konkrétnu výšku pridelenej dotácie jednotlivým klubom navrhuje v súlade s hodnotiacimi kritériami Rada športových klubov a schvaľuje mestská rada,“ informovala Palečková.

Uviedla, že mesto nepodporuje činnosť žiadneho športového klubu v plnej výške a neplánuje tak robiť ani v hádzanej.

„Ak spoločnosť Chemkostav nebude ďalej podporovať mládežnícke družstvá v hádzanej, budeme sa vzniknutou situáciou zaoberať. Zatiaľ takáto situácia nevznikla, a preto nebudeme o ďalších možnostiach špekulovať,“ reagovala hovorkyňa.

Mesto: Daň znížiť nemôžeme

Podľa Palečkovej mesto zvažovalo, že by spoločnosť oslobodilo od dane z nehnuteľnosti, prípadne ju výrazne znížilo ako prípad hodný osobitného zreteľa, pretože podporuje šport.

Avšak novelizáciou o miestnych daniach a poplatkoch boli ustanovené prísnejšie podmienky na úľavy, respektíve oslobodenia od daní či poplatku.

„Uvedený zákon presne definuje, čo je od dane oslobodené a aj možnosti úľav sú striktne dané. Na pozemky a stavby, ktoré sú vo vlastníctve právnických osôb a slúžia na podnikanie, nemôže správca dane daň znížiť, ani ich od dane oslobodiť. Podľa našich informácií Chemkostav aréna neslúži výlučne na športové účely a preto mesto nemá možnosť uplatniť úľavu na dani,“ argumentovala hovorkyňa.

Na mládež ide celkovo 85-tisíc eur

Mesto uviedlo, že na podporu mládežníckeho športu je v roku 2014 rozpočtovaných 85-tisíc eur, čo je nárast o 16 600 eur v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Iuvente z tohto balíka patrí 20 000 eur, pričom rozpočet celého klubu je vyše 500–tisíc.

Palečková uviedla, že kľúčom na rozdelenie dotácií sú hodnotiace kritériá, ktoré zohľadňujú počet zaregistrovaných športovcov zapojených do celoslovenských a krajských súťaží, počet celoštátnych a krajských súťaží, v ktorých má športový klub zapojené jednotlivé družstvá alebo jednotlivcov, umiestnenia v súťažiach, počet reprezentantov SR a kraja a účasť reprezentantov športového klubu na oficiálnych európskych a svetových šampionátoch (Iuventa je vo všetkých týchto ukazovateľoch v rámci mesta Michalovce jasne najlepšia, pozn. red.).

Dodala, že osobitnou kapitolou financovania mládežníckeho športu je futbal, kde zo strany SFZ sú podmienky stanovené tak, že bez výraznejšej podpory mesta by účasť mladých futbalistov v najvyšších republikových súťažiach nebola možná.

„Kým v ostatných druhoch športu takéto podmienky stanovené nie sú,“ uzavrela Palečková.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 83 241
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 495
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 239
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 447
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 629
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 299
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 216
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 386
  1. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  2. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  5. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  6. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  7. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  8. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 688
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 575
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 44 585
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 576
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 437
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 12 882
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 968
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 784
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  2. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  5. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  6. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  7. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  8. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 688
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 575
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 44 585
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 576
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 437
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 12 882
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 968
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 784
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu