V obciach východného Slovenska zatvárajú podnikatelia jednu krčmu za druhou. Výrok, že v každej poriadnej slovenskej dedine nesmie chýbať kostol a jedna krčma, už neplatí.
MICHALOVCE/SOBRANCE/TREBIŠOV. V obci Bačkov v okrese Trebišov, kde žije 661 obyvateľov, zatvoril majiteľ jedinú krčmu v dedine pred piatimi mesiacmi.
Bez krčiem sú už niekoľko rokov aj obce Vrbnica a Šamudovce v okrese Michalovce a obce Ostrov, Husák, Porostov a Kristy v okrese Sobrance. Krčmy zatvorili majitelia aj v ďalších obciach regiónu Zemplína.
Starosta Bačkova Jozef Nemčík (Smer) hovorí, že krčma skončila z viacerých dôvodov.
„Ľudia, ktorí sú zamestnaní a cestujú do práce, nemajú čas vysedávať v krčme. Navyše, zamestnávatelia zaviedli nulovú toleranciu na alkohol na pracovisku. Ľudia nechcú riskovať, že by prišli o robotu, takže večerami do krčmy nechodia. Nezamestnaní síce majú čas vysedávať v krčme, ale nemajú na to peniaze. Pri jednom pive sedeli aj pol dňa. Majiteľovi sa pri nízkych tržbách neoplatilo vykurovať a prevádzkovať priestory. Mal s tým iba náklady,“ povedal starosta.
Krčmu prerobia na vývarovňu pre seniorov
V obci Šamudovce v okrese Michalovce zatvorili miestnu krčmu už pred siedmimi rokmi. Starosta obce Vladimír Paulov (Smer) vysvetlil, že budovu odkúpila obec od spoločnosti Jednota a snaží sa ju teraz prestavať na komunitné centrum.
„V priestoroch, kde bola krčma, plánujeme vytvoriť vývarovňu pre seniorov,“ povedal starosta.
Vysvetlil, že v obci, kde žije vyše 570 obyvateľov, zatvorili krčmu z ekonomických dôvodov. Podľa neho prevádzku krčmy neťahali posledné roky konzumenti alkoholických nápojov, ale skôr dedinčania, ktorí prepadli gamblerstvu a hrávali na výherných automatoch.
Krčiem ubúda aj v okrese Sobrance. V obci Husák, kde žije 157 obyvateľov, krčma podľa starostu Michal Copáka (nez.) ľuďom nechýba.
„Som rád, že nie je. Ľudia sa potom ináč správajú,“ povedal starosta.
To, že niekedy bola krčma jediným miestom, kde sa stretávali chlapi, už podľa neho dávno neplatí. Copák vysvetlil, že obyvatelia obce sa stretávajú pri rôznych príležitostiach v zasadačke obecného úradu alebo v kultúrnom dome.
Priestory bývalej Jednoty, kde bola krčma, plánujú prerobiť na klub mladých a klub pre seniorov.
Starosta obce Porostov v okrese Sobrance Miroslav Hreščák (SDKÚ) uviedol, že v obci skončila krčma pred štyrmi rokmi.
„Ľudia nemajú peniaze na pálenku. Majú iné starosti. Krčmy už nie sú ani v susedných obciach,“ povedal starosta.
Krčmám konkurujú hypermarkety
Podnikateľ Ľuboš Kováč prevádzkuje krčmu v obci Zalužice v okrese Michalovce už 19 rokov. Hovorí, že podnikať v tomto segmente je čoraz ťažšie.
„Posledné dva roky sa to rapídne zhoršilo. Mnohí sú nezamestnaní, cítiť, že ľudia sú bez peňazí. Snažia sa zaplatiť najnutnejšie veci. Mnohí, ktorí majú prácu, zasa večer do krčmy neprídu, lebo ráno im v podniku dávajú fúkať. Nikto nechce dnes prísť o robotu,“ povedal majiteľ krčmy.
Dodal, že hoci stúpli životné náklady, platy v regióne sú rovnaké ako pred piatimi rokmi. Kováč vysvetlil, že aj malé krčmy na dedinách ničia hypermarkety a veľké obchodné centrá.
„Aj tu platí, že veľký požiera menšieho. Ľudia si kúpia radšej pivo v plastovej fľaši v hypermarkete a potom na čapované pivo do krčmy neprídu,“ dodal.
Podobne sa správa aj mladšia generácia. V snahe ušetriť nakupuje alkoholické nápoje v obchodných centrách a potom popíja v skupinkách na parkoviskách alebo na autobusových zastávkach.
Odborník: Pije sa stále dosť
Ročne hospitalizujú na akútnom psychiatrickom oddelení 1 v Psychiatrickej nemocnici v Michalovciach vyše tisíc pacientov. Drvivá väčšina z nich tu končí pre problémy s alkoholom.
V nemocnici liečia alkoholikov z okresov Michalovce, Sobrance, Humenné, Snina, Vranov nad Topľou a z ďalších kútov východného Slovenska.
Primár akútneho psychiatrického oddelenia 1 Peter Šalamon vysvetlil, že úbytok krčiem na dedinách sa na počte hospitalizovaných pacientov zatiaľ nepodpísal.
„My úbytok krčiem necítime. Mesačne liečime na oddelení vyše sto pacientov. Ročne je to 1 200 až 1 400 ľudí,“ vysvetlil primár.
Šalamon dodal, že mnoho ľudí konzumuje alkohol doma a nechodí do krčiem. „Mnohí ich nakupujú v hypermarketoch, najmä lacnejšie vína. Niektorí popíjajú alkohol po dedinách nie v krčme, ale priamo pred predajňou potravín,“ uviedol primár.
„My úbytok krčiem na dedinách zatiaľ necítime, ale ktovie, možno sa tá vlna poklesu dostaví o rok, o dva,“ uzavrel Šalamon.
Zatvorená krčma v obci Šamudovce. Obec ju plánuje prerobiť na vývarovňu pre seniorov.
Foto: mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín