Tohto roku si Michalovčania pripomínajú 100. výročie narodenia básnika a prekladateľa Pavla Horova (1914 – 1975), vlastným menom Pavla Horovčáka.
MICHALOVCE. Historik Martin Molnár zo Zemplínskeho múzea v Michalovciach vysvetlil, že hoci sa Horov narodil v Bánovciach nad Ondavou, kde sa nachádza aj Literárne múzeum Pavla Horova, jeho meno je spájané skôr s Michalovcami.
„Tu po ňom pomenovali základnú školu, gymnázium aj recitátorskú súťaž. Dodnes sa považuje za jedného z najlepších literátov, ktorí 'patria' tomuto zemplínskemu mestu,“ uviedol historik.
Známy, ale stále úplne nepoznaný
Molnár vysvetlil, že Horovova literárna tvorba je už pomerne vyčerpávajúco zhodnotená. Hoci bol odborne spracovaný i jeho životopis, stále sa otvára priestor na kritické zhodnotenie jeho života z pera historikov.
„Verejnosť skôr pozná účinkovanie Pavla Horova po roku 1945, keď žil a pracoval hlavne v Košiciach a Bratislave. Menej známe je jeho pôsobenie pred týmto rokom. Štúdium na michalovskom gymnáziu či pedagogická činnosť na tunajšej meštianskej škole,“ povedal historik.
Molnár spresnil, že v rámci objektívneho zhodnotenia Horovovej osobnosti je dôležité podrobne preskúmať aj jeho pôsobenie v reformovanej (kalvínskej) cirkvi. Horov mal pravidelné príspevky do bánovských novín Slovenské kalvínske hlasy.
Za povšimnutie stojí aj jeho angažovanosť v čase vojnovej Slovenskej republiky.
„Napríklad v roku 1939 bol menovaný za spravodajského a propagačného referenta Okresného veliteľstva Hlinkovej gardy v Michalovciach,“ povedal historik.
Pred 100 rokmi založili aj Michalovský atletický klub
Molnár uviedol, že rok 1914 priniesol aj ďalšiu významnú udalosť, ktorá sa zapísala do histórie Michaloviec i celého regiónu. Je ňou vznik Michalovského atletického klubu.
Úroveň športovej činnosti v meste sa dostala na vyššiu úroveň. Presný názov bol Nagymihályi athleticai club (NAC), v preklade Michalovský atletický klub.
Po vzniku organizácie sa v rámci jej štruktúr rozvíjal i michalovský futbal, ktorý sa hrával v meste organizovane od roku 1912. Klub si stanovil za svoj cieľ rozvíjanie všetkých druhov telovýchovnej činnosti a zabezpečovanie športovej výchovy mladých. Okrem futbalu sa tak v klube venovali aj ďalším športom.
V tejto organizácii sa angažovali viaceré významné osobnosti vtedajších Michaloviec – napríklad starosta Vojtech Walkovszky, gróf Alexander Sztáray, Michal Alexa či Myron Csollák (Čollák).
„Športový klub využíval ihrisko s ľahkoatletickou dráhou, ktoré bolo situované v miestach dnešnej cesty, spájajúcej Ulicu Sama Chalupku so Špitálskou ulicou,“ uzavrel historik.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín