BRATISLAVA, TREBIŠOV. Zemplínsky podnikateľ Mikuláš Vareha neuspel na Najvyššom súde v civilnom spore s Finančným riaditeľstvom.
Išlo o spor spoločnosti Mikuláša Varehu Jomado s Finančným riaditeľstvom ohľadom nadmerného odpočtu dane a daňovej povinnosti v státisícoch eur, keď vo veci koncom októbra 2012 rozhodoval Krajský súd Košiciach.
Najvyšší súd verdikt Krajského súdu v Košiciach prvý decembrový týždeň minulého roka potvrdil.
Nadmerné odpočty si spoločnosti Mikuláša Varehu uplatňovali za obchodovanie s komoditami ako lykožrút smrekový, jablká a bažanty poľné, ktoré podľa súdu nikdy nevlastnili.
Vareha napadol verdikt daňového úradu
Napadnutým rozsudkom Krajský súd v Košiciach zamietol žalobu, ktorou sa Mikuláš Vareha domáhal preskúmania zákonnosti rozhodnutia súdu z februára 2012, potvrdzujúceho dodatočný platobný výmer Daňového úradu Kráľovský Chlmec.
Ten nepriznal Mikulášovi Varehovi nadmerný odpočet za zdaňovacie obdobie jún 2010 v sume 68 357,77 eura a určil vlastnú daňovú povinnosť za zdaňovacie obdobie jún 2010 v sume 478 956,07 eura. Vyplýva mimo iného z rozhodnutia Najvyššieho súdu.
Krajský súd dospel k záveru, že žalobca Vareha nepreukázal splnenie zákonných podmienok pre odpočítanie dane z pridanej hodnoty v zdaňovacom období jún 2010 v sume 544 917,60 eur na základe dodávateľských faktúr od dodávateľov Global - Mix, Mikuláš Vareha - Venikom a Tokaj Invest SK.
Mikuláša Varehu odvádzajú z pojednávacej miestnosti. FOTO - TASR
Súd vidí fiktívne obchody
Zároveň sa Krajský súd stotožnil so závermi správcu dane a žalovaného, že posudzovanie plnenia a transakcie týkajúce sa nákupu lykožrúta smrekového, jabĺk a bažantov poľných nesledovali skutočný obchodný účel a boli len nástrojom na získanie daňovej výhody - finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu.
Vo vzťahu ku komodite lykožrút smrekový považoval krajský súd za potrebné uviesť, že je priam absurdné, aby predmetom dodania tovaru bol podkôrny hmyz v objeme počítanom na kusy (9 210 530 kusov, respektíve 4 010 500 kusov) za situácie, keď jeho získanie spôsobom uvedeným Mikulášom Varehom bolo pracovníkmi odborných inštitúcií vyvrátené.
Žalobca pritom ani nepreukázal využitie tejto fakturovanej komodity pre svoje ďalšie podnikanie (skrmovanie lykožrúta smrekového bažantom poľovným bolo odbornými inštitúciami rovnako vyvrátené).
Varehove firmy nedodávali žiadne jablká
Rozsiahlym dokazovaním vykonaným správcom dane nebolo preukázané dodanie jabĺk žalobcovi od dodávateľov Mikuláš Vareha - Venikom a Tokaj Invest SK.
Tieto daňové subjekty nepreukázali, že uvedený tovar vôbec vlastnili.
Súd sa takisto stotožnil so záverom správcu dane a žalovaného ohľadne nepreukázania dodania päť tisíc kusov bažanta poľovného dodávateľom Mikuláš Vareha - Venikom.
Rozsudok padol dnes - opäť 11 rokov
Vareha bol spoločníkom a konateľom niekoľkých desiatok obchodných spoločností.
Podľa správcu dane a žalovaného išlo o 77 obchodných spoločností, z ktorých 51 bolo registrovaných ako platiteľov DPH, ktoré uskutočňujú medzi sebou ako platitelia dane z pridanej hodnoty zdaniteľné obchody.
Na Špecializovanom trestnom súde je Vareha obžalovaný zo skrátenia a neodvedenia dane a poistného.
Podľa obžaloby mal vykazovať práve podobné fiktívne obchody najmä medzi svojimi firmami a nezákonnými nadmernými odpočtami DPH mal spôsobiť štátu škodu za desiatky miliónov eur.
V tejto kauze dnes Špecializovaný trestný súd vyniesol rozsudok, ktorým posiela Varehu na 11 rokov do väzenia.
Najvyšší súd vlani v apríli zrušil pôvodný rozsudok, ktorým vymerali Varehovi rovnako 11 rokov za mrežami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín