ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Vodná nádrž Zemplínska šírava sa v týchto dňoch stala dočasným útočiskom tisícok husí, ktoré prileteli na naše územie prevažne zo Škandinávie.
Návštevníkom sa núka nádherný pohľad na kŕdle vtákov, ktoré sa zdržiavajú na hladine Šíravy.
Vidieť ich najmä zrána, pretože potom odlietajú za potravou do okolitých polí a lúk, ktoré sa nachádzajú v okresoch Michalovce a Sobrance.
Podľa odhadov ornitológov je na Šírave vyše 14-tisíc husí bieločelých. Do strednej a južnej Európy sa presunuli za teplejšou zimou zo Škandinávie a Ruska. Tundry, kde hniezdia, už pokrýva sneh.
Na Slovensku im nahráva na túto dobu neobvykle teplé počasie. Ornitológovia odhadujú, že ak sa v najbližších dňoch výrazne ochladí, husi sa presunú južnejšie do Maďarska.
Na Slovensku je to jediná lokalita
Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti SOS Birdlife Slovensko vysvetlil, že Šírava je momentálne na Slovensku jediným dočasným zimoviskom pre také obrovské množstvo husí.
„Tradične zvykli zimovať na Dunaji na západnom Slovensku a občas aj na Záhorí, ale veľkým problémom na západnom Slovensku je poľovníctvo a to, že husi sú poľovnou zverou. Na Šírave majú pokoj, lebo nie je poľovným revírom. Tu sa na husi nepoľuje a vďaka tomu túto zimu je Šírava jediná, kde sa zdržiavajú,“ potvrdil Repel.
Ornitológ Samuel Pačenovský dodal, že husi spočítavali v decembri. Na Šírave ich zimuje vyše 14-tisíc. Pred rokom ich narátali aj viac ako 18-tisíc.
Hovorí, že husiam vyhovuje teplé počasie.
„V takomto čase zvykla Šírava zamŕzať a býval sneh, čo sťažuje potravné podmienky pre husi. Tie potom odlietajú južnejšie zimovať do Maďarska. Ak zostane takéto počasie, tak zrejme nám tu prezimujú,“ povedal ornitológ.
V Maďarsku sú v tomto období pravdepodobne ešte väčšie počty husí ako u nás.
„Šírava celkom štandardným zimoviskom nie je. Skôr je to taká migračná medzistanica. Väčšie koncentrácie sa tu zastavujú na jeseň. Závisí to od počasia. V prípade, že je mierna zima, tak tu prezimujú. Keď prituhne, tak sa stiahnu južnejšie,“ vysvetlil Repel.
Nocujú v strede Šíravy
Pačenovský dodal, že v minulosti sledovanie početnosti husí na Šírave nerobili.
„Sledujeme to posledné tri roky. Počty sú stabilne veľmi vysoké. Maximálne tu bolo 17 až 20-tisíc husí. Tento rok bol zatiaľ o niečo nižší počet, ako vlani. Ale ak budú takéto mierne teploty, ich počet môže ešte narásť,“ spresnil.
Kŕdle tisícok husí sa v noci zdržiavajú v strede Zemplínskej šíravy.
„Pre husi je typické, že nocujú vždy na vode a ďalej od brehu. Pred predátormi a pred ľuďmi sa cítia bezpečne tak, že nocujú uprostred vody,“ vysvetľuje Repel.
Husi bieločelé môžete najlepšie pozorovať pri výpustnom kanáli Zemplínskej šíravy a na plážach pri obci Zalužice.
„Vďaka tomu, že tu majú pokoj, nie je problém zažiť, ako vám lietajú pár metrov nad hlavami veľké kŕdle,“ povedal Repel.
Husi si hľadajú potravu hlavne na poliach. Hlavnú zložku ich potravy tvoria najmä zvyšky poľnohospodárskych plodín, ako kukurica a rôzne obilniny.
„Premiestňujú sa v pomerne širokom okruhu, v závislosti od dostupnosti potravy. Niekedy je dosť ťažké nájsť kŕdle, lebo nie sú vždy v tých istých lokalitách, ale každý deň sa to mení,“ objasnil Pačenovský.
Na Šírave zvykne zimovať viac ako 20 druhov vodných vtákov. Okrem husí sú to aj potápače malé, turpany tmavé, turpany čierne a ďalšie druhy severských kačíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín