TREBIŠOV. Niekoľko sto ľudí zavítalo dnes na tradičnú Zemplínsku zabíjačku pred trebišovský kaštieľ.
"Podujatie robíme už tretí raz s mottom Ľudze poce jesc i pic, bo starý rok končí a nový začína. Tridsiateho decembra ju robíme preto, aby sme tunajším obyvateľom a návštevníkom spríjemnili obdobie medzi vianočnými sviatkami a Silvestrom," hovorí riaditeľka múzea Beáta Kereštanová.
Doložila, že hlavnou myšlienkou zabíjačkového dňa je možnosť byť priamym pozorovateľom tradičnej zakáľačky, ktorá je aj vo východniarskych dvoroch čoraz zriedkavejšia.
Zabíjačka aj s hentešom
Zabíjačku pred očami divákov viedol henteš - mäsiar s pomocníkmi, ktorí najprv srsť opálili horákom až do čierna, potom na prasa ešte nakládli slamu a podpálili ju.
Kožu potom poliali vodou a ostrými nožmi zuhoľnatenú srsť a povrch kože oškrabali do zlatista.
Studzenina (huspenina - pozn. red.) z takéhoto prasiatka má celkom inakši šmak, je taká fajna. Lepšu nenajdzece," hovoril divákom henteš.
V peciach aj pod kotlom sa už kúrilo, aby mohli gazdiné hneď ako prasa rozoberú, začať pražiť mäsko, variť zabíjačkovú polievku, kapustu. Majstri mäsiari používali aj tradičné náradie, ženy tradičné recepty a prísady.
Múzeum láka na živé akcie
"Múzeum sa snaží touto akciou poukázať na interaktívnu prezentáciu početných replík historických zbierkových exponátov, ktoré sú súčasťou muzeálnej expozície a priblížiť tým najmä mladšej generácii zvyklostí nášho regiónu," hovorí Kereštanová.
Účastníci podujatia ochutnávali domáce zabíjačkové špeciality - čerstvú domácu klobásku, chutnú jaterničku, zabíjačkovú kapustu, huspeninu.
Dobrú náladu divákom i mäsiarom robila folklórna skupina Žipovčan z Nižného Žipova. V stánkoch ponúkali tokajské vína, ale nechýbala ani medovina.
Súčasťou podujatia bol aj pokrstenie múzejného exponátu - stacionárneho motora, ktorý voľakedy poháňal napríklad mláťačku, sečkáreň. Stroj dali do pôvodného prevádzkyschopného stavu vďaka sponzorovi.
Foto k článku: TASR/Roman Hanc
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín