Prvá trofej pre Iuventu, vyhrala Slovenský pohár

Hráčky Iuventy Michalovce. Slovenský pohár vyhrali po piatykrát.
Hráčky Iuventy Michalovce. Slovenský pohár vyhrali po piatykrát. (Autor: sita)
Sportnet|23. dec 2013 o 00:00

V semifinále otočila duel s Partizánskym, vo finále si poradila s domácou Šaľou.

MICHALOVCE. Piaty pohárový triumf zaknihovali v piatok večer hádzanárky michalovskej Iuventy, ktoré v Mestskej športovej hale v Šali vo vyrovnanom finálovom súboji zdolali domáci celok HK Slovan Duslo 31:27.

Zemplínčanky sa však na prvú trofej v tejto sezóne poriadne nadreli, v semifinále proti Partizánskemu, ktoré porazili 22:20, totiž museli doháňať päťgólové manko z prvého polčasu.

Famózny obrat

Po úvodnej 30-minútovke semifinálového duelu boli Michalovčanky zrelé na uterák. Veru nikto z tábora Iuventy si nespomínal, kedy naposledy dalo družstvo za polčas iba sedem gólov.

„To ani ja, možno na nejakom tréningu,“ zasmiala sa pivotka Michaela Kovaličková, ktorá na margo toho katastrofálneho polčasu poznamenala: „Do šancí sme sa dostávali, ale nepremieňali sme ich. Okrem toho sme dostávali lacné góly, predovšetkým z krídel.“

Po prestávke bolo v kabíne majsteriek pravdepodobne vymývanie hláv, pretože do druhého dejstva nastúpili ako vymenené a napokon ho vyhrali 15:10. „Začali sme lepšie brániť a zlepšili sme koncovku.“

Bojovné finále

Ani finálové stretnutie sa pre zverenky Jána Packu nevyvíjalo najlepšie, v prvom polčase prehrávali už 7:10, napokon však do kabín odchádzali vo vedení o jeden gól. Po zmene strán ho dokonca ešte zvýšili a po záverečnom hvizde rozhodcov mohli zodvihnúť pohár nad hlavy.

„Bola by veľká škoda prehrať vo finále, keď sme sa na postup tak nadreli. Výhra nad Sláviou nás posilnila. Za stavu 10:7 pre Šaľu urobili domáce niekoľko chýb a my sme to využili. Podržala nás aj brankárka Aďa Medveďová. Bol to bojovný zápas, ktorý sa však divákom musel páčiť,“ skonštatovala M. Kovaličková, podľa ktorej bol tohtoročný triumf v SP vydretý viac ako ten vlaňajší.

„Nie nadarmo sa hovorí, že obhájiť prvenstvo je ťažšie, ako ho získať.“

Jediná pivotka

Keďže počas súboja s Partizánskym si zranila ruku Dominika Horňáková, nastúpil michalovský tím na finále s jedinou pivotkou. Tou bola práve M. Kovaličková, ktorá proti Šali odohrala skvelý zápas - Duslu nasúkala 9 gólov. A keď k tomu prirátame aj 15-gólový koncert Tatiany Trehubovovej, tak práve tieto dve hráčky majú najväčšiu zásluhu na výhre Iuventy.

„Dlho som nebola pred zápasom tak nervózna ako teraz, lebo som zostala jedinou pivotkou. Ani nepamätám, kedy naposledy som odohrala celý zápas za prvý tím. Som rada, že sa mi takto darilo, ale musím poďakovať dievčatám, lebo mi prihrávali,“ dodala na záver rodáčka z Rabče.

Fakty

Semifinále:
Michalovce - Partizánske 22:20 (7:12)
Pokutové hody: 3/2 - 3/3, vylúčené: 4:5.
Rozhodovali: Oťapka a M. Sivák – 200 divákov.
IUVENTA: Zykovová, Medveďová - Kiridžičová 1, M. Holešová 1, Piskayová, Markovičová, Szöllösiová 4, Rebičová 7, R. Vargová, Horňáková, Tobiašová 1, Olšovská, Trehubovová 7/2, Kovaličková 1.

Finále:
Šaľa - Michalovce 27:31 (12:13)
Pokutové hody: 4/3 - 4/4, vylúčené: 1:5, ČK: 57. Rebičová (Iuventa) za tri vylúčenia.
Rozhodovali: M. Baďura a Ondogrecula - 800 divákov.
IUVENTA: Zykovová, Medveďová - Kiridžičová 2, M. Holešová 1, Piskayová, Markovičová, Szöllösiová 2, Rebičová 1, R. Vargová, Horňáková, Tobiašová 1, Olšovská, Tregubovová 15/4, Kovaličková 9.