Presne 136 týraných žien z okresov Michalovce a Sobrance sa rozhodlo prelomiť mlčanie a vyhľadalo odbornú pomoc, aby ukončili domáce násilie zo strany ich manželov a partnerov. V regióne Zemplína je však podľa odborníkov viac ako 20-tisíc psychicky alebo fyziky týraných žien. Mnohé stále nenachádzajú odvahu prehovoriť o svojom utrpení.
MICHALOVCE. Týraným ženám podáva pomocnú ruku Občianske združenie Pomoc rodine.
Martina Bamburáková z Centra pomoci obetiam domáceho násilia vysvetlila, že psychicky a fyzicky týrané ženy sa v posledných rokoch rozhodli vymaniť z izolácie a snažia sa na svoj často dlhodobo neriešený problém upozorniť a riešiť ho.
Vlani zaznamenali v okresoch Michalovce a Sobrance 62 nových prípadov týraných žien. Dohromady už evidujú 136 žien, ktoré boli vystavené domácemu násiliu.
Bamburáková vysvetlila, že to nesúvisí s enormným nárastom násilia páchaného na ženách, ale len niektoré ženy prelomili mlčanie.
„Dlho bola táto téma tabuizovaná. Keďže sa viac na tento problém upozorňuje a viac sa o ňom hovorí, týrané ženy sa rozhodli prehovoriť,“ vysvetlila Bamburáková.
Týraná je každá piata žena
Martina Bamburáková vysvetlila, že Zemplín patrí k regiónom s vysokou mierou nezamestnanosti, vysokým výskytom závislosti na drogách, najmä na alkohole, ktorý spolu s nepriaznivou finančnou situáciou v rodine je najčastejším spúšťačom domáceho násilia.
Z približne 238-tisíc obyvateľov regiónu tvoria polovicu ženy, ktoré sú v dôsledku rodovej a mocenskej nerovnosti najčastejšie obeťami domáceho násilia. „V celom regióne je takýchto žien vyše 29-tisíc, čo predstavuje 25 percent,“ vysvetlila Bamburáková.
Dodala, že týrané ženy nepochádzajú len zo sociálne slabšieho prostredia. Nejde len o ženy s nižším vzdelaním. Medzi ženami, ktoré vlani a tento rok vyhľadali odbornú pomoc, boli aj vysokoškolsky vzdelané ženy a ženy zo solventných manželstiev.
Bamburáková spresnila, že na Slovensku je týraná každá 4. až 5. žena. Obeťami sú najčastejšie dospelé ženy vo veku od 18 do 64 rokov.
Domáce násilie má viacero podôb
Odborníčka vysvetlila, že týranie má viacero foriem. Okrem fyzického a psychického násilia, bitiek a vyhrážania sa je v dnešnej dobe rozšírené aj ekonomické týranie. Manželia alebo partneri často pod nátlakom zaťažia svoje manželky rôznymi pôžičkami, ktoré tieto potom nedokážu splácať. Nedávajú im ani peniaze.
Niektorí sa snažia držať ženy v izolácii. Často im splodia dieťa, len aby zostali doma a mali tak obmedzený kontakt s okolím.
„Často im bránia aj v komunikácii s rodinou,“ spresnila odborníčka.
Bamburáková potvrdila, že ak je týraná matka, túto traumu znášajú aj deti. „Stávajú sa tiež obeťami. Sú svedkami týrania a potom majú psychické problémy a tiež potrebujú odbornú pomoc. Niektoré si chcú dokonca siahnuť na život.“
Od tyrana ich izolujú
Bamburáková vysvetlila, že týrané ženy nachádzajú dočasný domov v Zariadení núdzového bývania, kde môžu zostať až rok.
Týraným ženám pomáha aj spoločná terapia. V rámci skupiny s názvom Nie si sama rozprávajú o svojich problémoch, skúsenostiach a navzájom si radia a pomáhajú. Skupina funguje pod vedením psychologičky a vedúcej Centra pomoci obetiam domáceho násilia Márie Hargašovej.
Združenie a centrum pomáhajú týraným matkám, manželkám a partnerkám už 13 rokov. Ich aktivity podporuje Košický samosprávny kraj.
Združenie sa snaží nadviazať kontakt s klientkou, zabezpečiť dokumentáciu zranení, hľadá pre ňu alternatívy, snaží sa posilniť jej sebavedomie, motivovať ju a v prípade potreby vyhľadať aj utajené bývanie.
„V prípade, že sa klientka rozhodla riešiť svoju situáciu právnou cestou a nemá finančné prostriedky na odbornú právnu pomoc, pomáhame jej vypracovať rôzne písomné právne podania,“ dodala odborníčka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín