V barokovo-klasicistickom kaštieli čakajú na návštevníkov prestreté štedrovečerné stoly, pri akých na Vianoce sedávali šľachtici, ale aj sedliaci.
MICHALOVCE. V etnografickej expozícii je pre návštevníkov múzea prestretý stôl, za akým sedávali gazdovia a ich rodiny do polovice 20. storočia.
„Štedrovečerný stôl mal veľmi veľký význam a symboliku pre všetkých členov rodiny. Na tomto stole boli rôzne druhy strukovín a obilovín, ktoré sa urodili na hospodárstve. Pod obrus sa dávali peniaze, aby rodina bola bohatá,“ priblížil výzdobu stola riaditeľ múzea Maroš Demko.
Pod štedrovečerným stolom reťaz aj sekera
Riaditeľ múzea vysvetlil, že okrem jedla nemohlo na štedrovečernom stole chýbať viacero symbolických predmetov.
„Samotný stôl bol obviazaný kovovou reťazou. Symbolizovala želanie, aby rodina aj na budúci rok držala pokope. Bola tam sekera alebo čerieslo. To ostrie malo odplašovať zlých duchov. Pod stolom boli seno a orechy. Pri stole bol pripravený žochtar alebo vedierko, kde sa odkladalo z každého jedla. Po večeri gazda išiel do stajne a dal najesť zvieratám,“ vysvetlil Demko.
Samotná štedrovečerná hostina pozostávala z viacerých chodov. „Všetky mali zabezpečiť prosperitu a zdravie členom rodiny. Piekol sa aj špeciálny chlieb kračun,“ povedal Demko.
Dodal, že štedrovečerný stôl sa prehýbal pod dobrotami nielen u šľachticov, ale aj v gazdovskom dome.
„Bolo to veľmi bohaté stolovanie. Nejedlo sa mäso, pretože stále bol pôst až do polnočnej omše. Začínalo sa medom, orieškami a jabĺčkami, ktoré prerezával gazda. Aj podľa toho sa mohlo nejakým spôsobom veštiť, aký ten rok bude, či budú zdraví alebo chorí, či na niekoho nečíha smrť. Samozrejme nechýbala klasická kapustnica, ktorá do polovice 20. strorčia bola bez klobás a mäsa, iba s hríbmi,“ vysvetlil riaditeľ múzea.
Návštevníkom ukazujú aj nové trendy
Výstavu pripravilo múzeum v spolupráci so Spojenou školu internátnou v Michalovciach. Riaditeľka školy Marianna Behúnová vysvetlila, že cieľom výstavy nie je iba história stolovania.
„Ukazujeme tu aj súčasné módne trendy, ako sa dá stolovať na Vianoce. Najtrendovejšie sú biele Vianoce - stolovanie v bielom, ale aj v žltom, striebornom a fialovom prevedení. Návštevníci sa tu môžu aj inšpirovať, každý si môže vybrať niečo pre svoju domácnosť,“ vysvetlila riaditeľka.
„Chceli sme priblížiť históriu stolovania, ako kedysi stolovali na Zemplíne naši predkovia v skromných podmienkach,“ dodala Behúnová. Výstava potrvá v múzeu do 20. decembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín