Unikátne drevené kostolíky v obciach Inovce a Ruská Bystrá v okrese Sobrance navštívia každoročne stovky turistov. Medzi návštevníkmi prevládajú najmä turisti z krajín západnej Európy, ale aj Japonska a Číny. Hoci obce zatiaľ z turizmu finančný príjem nemajú, starostovia sú radi, že zemplínsky región sa stáva známym aj za hranicami Slovenska.
RUSKÁ BYSTRÁ. Cerkva prenesenia ostatkov svätého Mikuláša v Ruskej Bystrej bola postavená v roku 1730. V roku 2008 bol kostolík zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
„Odkedy je kostolík zapísaný v zozname UNESCO, je mierne zvýšený nárast turistov. Každý rok pribúdajú. Väčšinou sú to Poliaci, Česi, ale viackrát po sebe sme mali aj Japoncov. Počet návštevníkov evidujeme v knihe návštev. Ročne je to okolo dvetisíc ľudí,“ povedal starosta Ruskej Bystrej Ján Sakulič (nez.) .
O kostolíky sa stará cirkev aj obce
Kostolík v Ruskej Bystrej je zrubová stavba, zložená z ihličnanových, ručne tesaných trámov, spojených tesárskym čapovaním a zadlabaním.
V chráme sa nachádzajú svätyňa, presbytérium s malým, na východ orientovaným dvojkrídlovým oknom, zrubová loď s päťpodlažným ikonostasom a exteriérové nosné stĺpiky, nad ktorými vyčnieva veža so zvonmi. Drevený barokový ikonostas s výklenkami pre ikony oddeľuje svätyňu od lode.
Cerkva v Ruskej Bystrej je architektonicky odlišná od gréckokatolíckych cerkví v Bodružale a Ladomirovej, ktoré sú tiež zapísané v zozname UNESCO. Zrubové trámy nie sú z exteriéru kryté žiadnymi vonkajšími doskami alebo šindľom, ako je to pri cerkvách vo Svidníckom okrese.
Vlastníkom kostolíka je gréckokatolícka cirkev. Na údržbe kostola a okolia sa podieľa aj obec. Starosta Ján Sakulič vysvetlil, že v obci, kde žije 118 obyvateľov, sa o kostolík starajú v rámci svojich možností.
„Máme malý počet obyvateľov a malé podielové dane. Z turizmu nemáme príjem, je to skôr na úkor nášho voľného času, ak robíme nejaké služby. Vstupné nevyberáme. Niekedy dá niekto milodary, ale to ide pre cirkev. Nie je to náš majetok,“ uviedol starosta.
Dodal, že pred rokom dokončili drevené oplotenie na cintoríne v blízkosti kostolíka.
V Inovciach prichádzajú aj Číňania
Turisti navšetvujú aj drevený Chrám svätého Michala Archanjela v Inovciach v okrese Sobrance. Hoci nie je zapísaný v zozname UNESCO, patrí medzi navštevované pamiatky.
Je to jedna z najmenších drevených cerkví na Slovensku. Bola postavená v prvej tretine 19. storočia. Súčasťou areálu je drevená zvonica s jednoduchou, v hornej časti otvorenou stĺpikovou konštrukciou. Na svahu za cerkvou leží cintorín.
Pri obnove cerkvi v 90. rokoch minulého storočia vymenili narušené trámy zrubu a šindľa valbovej strechy.
Starosta obce Inovce Milan Poľak (nez.) vysvetlil, že kostolík navštívi ročne vyše sto turistov, najviac v lete. „Všetko sú to zahraniční turisti. Prichádzajú prevažne ľudia z Nemecka, Rakúska, Holandska, ale mali sme tu aj návštevníkov z Číny a dokonca aj z Pakistanu,“ vysvetlil starosta.
Potvrdil, že obec, ktorá má len okolo 200 obyvateľov, nemá z turizmu žiaden príjem. Časť z milodarov, ktoré nechávajú turisti v kostolíku, používajú na bežnú údržbu chrámu a okolia.
„Zabezpečujeme kosenie v okolí kostolíka, čistenie a osvetlenie,“ vysvetlil Poľak. V lete kúpila obec farbu a natrela zvonicu.
Turistom, ktorí si chcú pozrieť kostolík, je vždy k dispozícii pracovníčka obecného úradu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín