Ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat budú musieť hľadať nové dočasné útočisko pre zranené vtáky a drobné cicavce. Pred pár dňami im zlodeji kovov ukradli voliéry, ktoré boli určené pre poranené živočíchy.
MICHALOVCE. Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat pomáha zraneným zákonom chráneným živočíchom, ktoré našli v regióne Zemplína. Po ich zotavení ich naspäť vracajú do voľnej prírody.
Ročne ošetria v Rehabilitačnej stanici v Michalovciach od 30 do 60 prevažne zranených vtákov. Sú to hlavne sovy, bociany, myšiaky a jastraby. Ošetrovali tu aj orla krikľavého. Vtáky zranili autá, keď lovili v blízkosti ciest.
Ochranári sa starajú aj o zvieratá a vtáky, ktoré zranili pytliaci alebo elektrické vedenie.
Ukradli im 3 voliéry
Do roku 2012 zabezpečovali ochranári starostlivosť v rehabilitačnej stanici pri veterinárnej nemocnici na Kapušianskej ulici. Po jej zrušení stanicu dočasne presťahovali k správe CHKO Vihorlat. Ochranári tu pripravili zraneným zvieratám tri voliéry.
„Už sme ale nemohli príjmať väčšie jedince, keďže priestor pri správe na to nemáme. Tak sme aspoň provizórne spravili miesto pre malé druhy živočíchov – sovy, menšie dravé vtáky, malé cicavce. Väčšie jedince ako bociany, väčšie dravce boli odvážané do rehabilitačnej stanice v Rozhanovciach. Žiaľ, už nemôžeme prijať ani menšie jedince, nejakí „dobráci“ nám ukradli voliéry. Mali sme ich požičané, takže strata je to pre nás dvojnásobná,“ uviedla zoologička Zuzana Argalášová zo Správy CHKO Vihorlat.
Dodala, že ochranári v súčasnosti hľadajú nové priestory pre zriadenie stanice. „Je v pláne postavenie novej rehabilitačnej stanice pre poranené chránené živočíchy, priestor pre ňu sa zatiaľ hľadá,“ spresnila zoologička.
Pomoc volajte len k zraneným zvieratám
Na Slovensku je v súčasnosti vyše 20 zariadení pre hendikepované chránené živočíchy. Ľudia, ktorí nájdu zranené chránené zviera, často nevedia, koho majú kontaktovať.
Obrátiť by sa mali na obvodný úrad životného prostredia alebo na pracovníkov Štátnej ochrany prírody. Ochranári následne zabezpečia prevzatie živočícha, jeho prvotné ošetrenie a umiestnenie v rehabilitačnej alebo chovnej stanici.
Pokiaľ ide o poľovnú zver, zákon o poľovníctve zakazuje manipuláciu a prevoz týchto chránených živočíchov. Nález je potrebné nahlásiť užívateľovi poľovného revíru.
Zoologička upozornila, že ľudia by sa mali naučiť rozlíšiť opustené zviera od zraneného, ktoré naozaj potrebuje pomoc. Ak má povrchové zranenia, je zakrvavené, alebo má zlomeniu, vtedy by ste to mali nahlásiť pracovníkom Štátnej ochrany prírody.
Argalášová vysvetlila, že zranené zviera potom umiestnia v chovnej a rehabilitačnej stanici. Ochranári sa o neho starajú, až kým nie je schopné návratu do prírody.
Stanica je určená len pre zákonom chránené druhy. Ľudia by sa v žiadnom prípade nemali pokúšať chytať zranené zvieratá holými rukami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín