Kresťanské symboly sú zobrazené v rôznych žánroch a témach, od maľby, fotografie až po nové médiá.
MICHALOVCE. Výstava s názvom Sacral Elementum II - Sakrálne v súčasnom umení & Ikony prezentuje diela 10–tich súčasných výtvarných umelcov prevažne z východoslovenského regiónu. Sakrálne motívy a umenie predstavujú v intenciách súčasných výtvarných trendov.
Súčasťou výstavy sú aj historické ikony zo zbierok Zemplínskeho múzea v Michalovciach. Zaujímavú výstavu pripravili Lucia Benická a Kamila Paceková z Galérie umelcov Spiša, výber a interpretáciu Ikon zo zbierok Zemplínskeho múzea zostavila kunsthistorička Dana Barnová.
Prezentované diela sú zapožičané od autorov, súkromných zberateľov a Nitrianskej galérie.
„Zámerom výstavného projektu je prezentovať súčasných výtvarných umelcov prevažne z východoslovenského regiónu, ktorí interpretujú sakrálne v intenciách súčasných výtvarných trendov. Prínosom projektu je prehodnotenie tvorby nových autorov, ktorí v posledných rokoch aktívne nastupujú na výtvarnú slovenskú scénu,“ uviedla Benická.
Vyše 100 exponátov ponúka prehľad nosnej témy od autorov Kataríny Balúnovej, Andrei Čepiššákovej, Michaely Knížovej, Matúša Lányiho, Martina Mlynariča, Doroty Sadovskej, Viktórii Šoltisovej, Moniky Stacho, Evy Tkáčikovej a Jána Vasilka.
Starší návštevníci sú trochu zaskočení
Staršiu generáciu výstava mierne provokuje. Niektoré vystavené diela mladých autorov sú pre staršiu generáciu odvážne až provokatívne.
Návštevníci ich môžu porovnať s tradičnými ikonami. Riaditeľ Zemplínskeho múzea Maroš Demko potvrdil, že výstava vzbudzuje pozornosť.
„Výstava je zaujímavá, lebo je zložená z vecí, ktoré sú staré a predstavujú dobu sakrálnych priestorov s tým, čo je dnes moderné umenie a videnie tých symbolov očami mladých výtvarníkov. Je to výstava, pri ktorej sa človek musí aj zamyslieť, čo ktorý symbol znamená. Určite je to pre staršiu generáciu, ktorá je pevnejšie zviazaná s tým tradičným, trošku kontroverzné. Nejde o zobrazenie tradičných motívov v tradičnom umení. Mladá generácia reflektuje tento svet, ktorý sa rýchlo mení a tie hodnoty sa menia,“ vysvetlil riaditeľ múzea.
Spresnil, že inštalačný priestor v západnom krídle barokovo-klasicistického kaštieľa je pre tento typ výstavy ideálny.
„Je dobrý, diela medzi sebou komunikujú. Návštevníci môžu konfrontovať staré s novým ,“ vysvetlil riaditeľ múzea.
Vystavujú aj pravé ikony
Tento netradičný výtvarný projekt je venovaný 1150. výročiu príchodu solúnskych vierozvestcov Cyrila a Metoda na Slovensko.
Výstava má niekoľko interpretačných paralel. Okrem obrazov si tu môžete pozrieť aj veľkoformátové fotografie. Auto-projekcia umelcov stavia do pozície martýrov a svätých.
Pozornosť púta monumentálne dielo Tomáša Lányiho s názvom IHS, kde veľkorozmerná maľba športovej topánky kontrastuje s nadčasovým odkazom vyobrazených kresťanských symbolov.
Na výstave sa nachádza aj originálny súbor 30 ikon zo zbierok Zemplínskeho múzea. Súbor 12 ikon z 2. polovice 18. storočia je torzom ikonostasu z neznámeho gréckokatolíckeho kostola, kde sa zachoval kompletný Apoštolský rad s rímsami.
Výstava potrvá v múzeu do 20. decembra.
Súčasný pohľad na sakrálne umenie. Výstava prezentuje diela od 10 súčasných
výtvarných umelcov prevažne z východoslovenského regiónu.
Foto: mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín