Colníci na slovensko-ukrajinskej hranici majú k dispozícii nové prístroje, ktoré im umožnia ľahšie odhaľovať rádioaktívny materiál a zbrane hromadného ničenia ukryté v autách. Získali aj špeciálne kamery, ktoré využijú na prehľadávanie úkrytov vo vozidlách, ktoré slúžia na pašovanie cigariet alebo drog.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
VYŠNÉ NEMECKÉ. Technické vybavenie colníkov na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom je bohatšie o nové prístroje.
Špeciálne prenosné zariadenia sú darom Američanov, ktorí majú záujem na kvalitnom zabezpečení schengenskej hranice. Podľa zástupcov ministerstva zahraničia USA stále existuje riziko pašovania zbraní hromadného ničenia, nukleárnych a rádioaktívnych materiálov.
Americkí lektori počas uplynulého týždňa školili našich colníkov v oblasti odhaľovania pašovaných nukleárnych a rádioaktívnych materiálov. Špeciálne školenie sa uskutočnilo v spolupráci s veľvyslanectvom USA na Slovensku a finančnej správy.
Auto detailne prezrú, ani ho nemusia rozobrať
Hovorkyňa Colného úradu v Michalovciach Klára Baloghová vysvetlila, že colníci dostali okrem ručných meracích zariadení na meranie radiácie aj moderné endoskopy - špeciálne kamery, ktorými dokážu efektívne skontrolovať konštrukčné dutiny vozidiel bez toho, aby museli auto rozobrať.
„Nové endoskopy sú kvalitatívne na vyššej úrovni, je s nimi jednoduchšia manipulácia, aj rozlíšenie je lepšie ako v prípade starších typov. Tieto technické zariadenia spolu s ďalšími, ako sú napríklad inšpekčné skenovacie systémy, sa používajú na odhaľovanie pašovaného materiálu. V tomto prípade aj na odhalenie rádioaktívneho materiálu a nebezpečných látok,“ spresnila Baloghová.
Dodala, že na hranici je zabezpečená niekoľkostupňová kontrola, ktorá umožňuje odhaliť rádioaktívny materiál.
„Stacionárne zariadenia na zistenie radiácie sú vysokocitlivé. Automaticky spúšťajú radiačný poplach hneď pri vstupe vozidla,“ uviedla hovorkyňa Colného úradu v Michalovciach.
Colníci majú k dispozícii aj mobilné inšpekčné skenovacie zariadenia a ručné meracie prístroje.
Po poplachu nasleduje detailná kontrola
V prípade radiačného poplachu nasleduje meranie ručnými meracími prístrojmi. „Tie vyhodnotia, o aký zdroj radiácie ide a kde je miesto tej radiácie,“ objasnila Baloghová.
Poplach môže spustiť aj tovar, ktorý vykazuje známky prirodzenej radiácie.
„Napríklad niektoré druhy stavebného materiálu, rašeliny alebo aj banány. Keďže ide o prirodzený zdroj radiácie, vyhodnotí sa vozidlo s tovarom a nemusí byť podrobené dôkladnej fyzickej kontrole. V opačnom prípade sa priamo vykoná dôkladná fyzická kontrola vozidla a tovaru,“ uviedla hovorkyňa.
„Na základe niekoľkoročných skúseností môžeme zhodnotiť, že naozaj tieto technické zariadenia sú veľmi dobre využívané na všetkých hraničných priechodoch,“ potvrdila colná hovorkyňa Klára Baloghová.
Moderné endoskopy. Umožnia detailne prehľadať konštrukčné dutiny vozidiel bez toho, aby ich colníci museli rozobrať.
Foto: mipo
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín