Stovky mŕtvych kaprov, ktoré mali skončiť v kafilérii, sa stali súčasťou jedálnička miestnych Rómov. Uhynutými rybami, ktoré nestihli zjesť, si zaplnili chladničky. Hygienici upozorňujú, že konzumovať zdochnuté ryby je nebezpečné.
ZEMPLÍNSKA TEPLICA. Rómovia zo Zemplínskej Teplice sa vo veľkom dali na konzumáciu rýb. Problémom je, že jedia tie, ktoré boli určené na likvidáciu v kafilérii. Z brehov rybníka ich vyzbierali skôr, ako majiteľ nádrže stihol zabezpečiť ich odvoz a likvidáciu v kafilérii.
Rómovia si takto odviezli domov približne vyše 300 kíl uhynutých kaprov. Ryby znášali domov v preplnených igelitových taškách, ale aj na vozíkoch a v detských kočíkoch.
To, že boli ryby niekoľko hodín a dní mŕtve, im vôbec neprekáža.
Majú plné chladničky rýb
Rómovia si uhynuté ryby počas víkendu pozbierali na brehoch súkromného rybníka, ktorý sa nachádza v katastri obce.
Kapry, ktoré uhynuli počas vypúšťania rybníka, tak skončili namiesto kafilérie na jedálnom stole.
To, že sú niektoré ryby mŕtve aj viac ako jeden deň, Rómom neprekáža a konzumujú ich po tepelnej príprave na panvici. Ryby, ktoré ešte zjesť nestihli, si zamrazili.
Starostka obce Zemplínska Teplica Jozefína Uhaľová (nez.) uviedla, že o výlove rýb ich nikto neinformoval. To, že obyvatelia obce si vo veľkom berú domov uhynuté ryby, sa dozvedela až z médií.
„Rybník sa nachádza za obcou, my sme nevedeli o tom, že je výlov. Nikto nás o tom neinformoval, ani nám to neoznamoval. To, že si obyvatelia našej obce berú domov ryby, som len počula,“ vysvetlila starostka.
Majiteľ: Ryby sme chceli odviezť do kafilérie
Majiteľ rybníka Ján Išky uviedol, že ryby neuhynuli pre nejakú chorobu. Sú to väčšinou kusy, ktoré sa zranili a uhynuli počas vypúšťania rybníka.
Pri silnom tlaku vody, počas vypúšťania rybníka narážali kapry do mreže, ktorá sa nachádza na výpustnom telese hrádze. Takto omráčené napokon uhynuli a zostali na brehu.
„Máme zmluvu s kafilériou. Chceli sme ich vyzbierať a zabezpečiť likvidáciu v kafilérii. Kým sme tak urobili, tak tie uhynuté ryby doslova rozkradli. Je to aj pre nás nepríjemné. Chovu rýb sa venujem 20 rokov a toto sa nám ešte nestalo,“ povedal majiteľ rybníka.
Hygienička: Uhynuté ryby v žiadnom prípade nejedzte
Prípadom sa už zaoberá Regionálna a veterinárna správa (RVPS) v Trebišove. Jej riaditeľ Stanislav Kovalík uviedol, že zatiaľ k prípadu bližšie informácie nemajú a celý podnet preverujú. „Je to v štádiu šetrenia,“ uviedol riaditeľ.
Regionálna hygienička a vedúca služobného úradu RÚVZ v Trebišove Terézia Konevičová upozornila, že uhynuté ryby by obyvatelia obce nemali jesť.
„Je to zakázané. V žiadnom prípade by nemali konzumovať tieto ryby,“ uviedla hygienička.
Fakty
Konzumentom hrozia zdravotné problémy
Regionálna hygienička a vedúca služobného úradu RÚVZ v Trebišove Terézia Konevičová upozornila, že konzumovať by sa mali len čerstvé a tepelne spracované ryby. V žiadnom prípade nie uhynuté.
Zdôraznila, že konzumácia uhynutých rýb môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Tie závisia aj od toho, či uhynuté ryby jedli aj deti, chorí a starší ľudia.
Zdravotné problémy priamo súvisia aj s tým, ako dlho boli ryby mŕtve.
Konzumácia uhynutých rýb môže spôsobiť zažívacie ťažkosti, zvýšenú teplotu, hnačky, zvracanie a následnú dehydratáciu.
mpo
Uhynuté ryby. Majiteľ ich plánoval zlikvidovať v kafilérii.
Foto: mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín