Michalovskí basketbalisti porazili Rožňavu aj Esprit Košice

Vonku zvíťazili o jedenásť bodov, na vlastnej pôde dokonca o 28. V sobotu opäť doma.

Tomáš Mižák. Krídelník 1. BKD doma zaznamenal 16 bodov.Tomáš Mižák. Krídelník 1. BKD doma zaznamenal 16 bodov. (Zdroj: ra)

MICHALOVCE. Basketbalisti druholigového 1. BKD Michalovce zaknihovali v ostatných dvoch stretnutiach dve víťazstvá. Najprv dosiahli dôležitý triumf na pôde Rožňavy, potom pre zmenu naplno zabodovali pred vlastným obecenstvom proti košickému Espritu. Zverenci hrajúceho kormidelníka Milana Janošova sa najbližšie opäť predstavia doma, v sobotu 9. novembra o 19. hodine privítajú v telocvični Gymnázia Pavla Horova tím Bardejova.

5. kolo: BK ŠPD Rožňava - 1. BKD Michalovce 53:64 (26:28)

Štvrtiny: 14:15, 12:13, 12:16, 15:20.

1. BKD: V. Mitterpák 29, Mižák 11, Janošov 8, T. Mitterpák 7, J. Kováč 7, B. Holda 2.

Michalovčania nastúpili na palubovke minuloročného prvoligistu s dostatočným sebavedomím a v plnej sile, čo bolo rozhodujúce pre vývoj zápasu. Základná zostava Holda, V. Mitterpák, Mižák, T. Mitterpák a Janošov dokázala v prvej štvrtine hrať s nabudenými domácimi vyrovnanú partiu a napokon ju aj vyhrala o jediný bod. Druhá bola veľmi podobná tej úvodnej, 1. BKD ju opäť vyhral o bod a do kabín tak odchádzal s náskokom dvoch. V prvom polčase sa však ukázalo niekoľko nedostatkov mužstva zo Zemplína, ktoré niekoľkokrát zbytočne odovzdalo súperovi loptu po nevynútených chybách. Už tradične sa jeho hráčom nedarilo premieňanie trestných hodov (z trinástich dali iba dva!). Prednosťou však bola vynikajúca obrana, veď domáci hráči ani diváci si veru nepamätali, kedy naposledy BK ŠPD dal za polovicu zápasu len 26 bodov... V tretej štvrtine dokázali hostia ujsť Rožňavčanom už na rozdiel ôsmich bodov (43:35), ale tí sa nevzdávali a po strelení dôležitej trojky bol náskok opäť veľmi tesný. V poslednom dejstve bolo už iba 50:48 pre Michalovce, ale tí hrali veľmi koncentrovane, vďaka čomu začali premieňať trestné hody, keď z desiatich pokusov dali až osem (sám V. Mitterpák premenil sedem). Hoci dvaja hráči 1. BKD (Mižák a Kováč) hrali v štvrtej štvrtine so štyrmi osobnými chybami, dokázali stretnutie dohrať a aj oni sa pričinili o zisk cenných dvoch bodov z horúcej rožňavskej palubovky.

Dohrávka 3. kola: 1. BKD Michalovce – BK Esprit Košice 80:52 (34:22)

Štvrtiny: 17:17, 17:5, 23:11, 23:19.

1. BKD: V. Mitterpák 18, Mižák 16, J. Kováč 13, T. Mitterpák 12, B. Holda 8, Hocman 6, Janošov 3, Habaľ 2, Kostovčík, Pastirák, Čuba, Maškulík.

Košický Esprit pricestoval do metropoly Zemplína aj s dvojicou bývalých hráčov michalovského klubu Alexandrom Czakom (tréner) a Ľubomírom Kováčom (hrajúci asistent trénera), ktorí s niekdajším prvoligovým 1. BK bojovali o postup do extraligy. Hosťujúce mužstvo tvorili prevažne hráči v juniorskom veku, ktorí veľmi milo prekvapili. Napriek tomu, že domáci, ktorí nastúpili v základnej zostave s Holdom, V. Mitterpákom, Mižákom, J. Kováčom a T. Mitterpákom, začali veľmi dobre a po niekoľkých minútach viedli už 9:0 či 11:2, Košičanov to vôbec nenalomilo a do konca prvej štvrtiny dokázali vyrovnať na 17:17. V druhej časti hry Michalovčania zabrali v obrane, získali niekoľko dobrých lôpt a v útoku podávali kvalitné výkony J. Kováč a Mižák. Po troch minútach už viedli o jedenásť bodov, čo hostí trošku rozhodilo. Na palubovku sa v domácom drese postupne dostali aj hráči z lavičky vrátane Maškulíka, ktorý sa vrátil po dlhej odmlke zavinenej zranením. Po prestávke sa hralo jasne v réžii skúsenejšieho michalovského celku. Zaujímavé je, že v tretej štvrtine 1. BKD nehádzal ani jeden trestný hod a všetky body dalo z hry, naopak hostia mali k dispozícii až desať trestných hodov (premenili tri). Domáci výborne šliapali a viedli už 57:33. Posledná štvrtina už bolo vyrovnanejšia, pretože Zemplínčania prestriedali. V nej sa blysol V. Mitterpák, ktorý strelil až dvanásť bodov.

Autor: ra+1bkd