Čína, ktorá je od Slovenska vzdialená viac ako 8 400 kilometrov, bola počas dvanástich dní prechodným domovom pre 32 členov folklórneho súboru Zemplín z Michaloviec. Folkloristi si svojimi vystúpeniami a programom získali srdcia Číňanov.
MICHALOVCE. Ponuku zúčastniť sa 15. ročníka West Lake International Expo v meste Hangznou v Číne prijal súbor s radosťou.
V stredu 9. októbra autobus ráno vyrazil z Michaloviec do Viedne, odtiaľ pokračovali folkloristi lietadlom s prestupom cez exotický Dubai do Šanghaja, kde ich už na letisku očakávali sprievodcovia. Prvú noc strávil súbor v hoteli v Šanghaji.
„11. októbra nás však na obed privítalo mesto Hanghzou - hlavné a najväčšie mesto provincie Yheijang, ktoré má 2,5 milióna obyvateľov. Nás, hladných Slovákov, pohostili po ubytovaní v krásnom hoteli tradičnými čínskymi jedlami, ktorým súbor postupne prichádzal na chuť a po pár dňoch sme sa v jedení paličkami stali majstrami,“ vysvetlila organizačná vedúca súboru Katarína Sabová.
Číňanom zatancovali viackrát
Počas celého festivalu súbor absolvoval 10 vystúpení spolu so súbormi z Južnej Afriky a skupinami z Ameriky, Ruska a ostatných domácich súborov.
Vystupoval na 5 rôznych pódiách v rámci festivalu a výstavy Expo a ďalších podujatiach - Qianjiang CBD, Zhejiamg world trade center či v Hodvábnom meste – Silk town of China za účasti väčšieho či menšieho publika.
Vystúpenia FS Zemplín podporili svojou účasťou aj diplomati z Generálneho konzulátu SR v Šanhgaji.
Číňania spoznali náš folklór. Folkloristi Čínu
Krásy Hangzhou organizátori priblížili výletom loďou po známom jazere West Lake, nákupmi v tradičných uličkách či možnosťou vidieť tretiu najlepšiu šou na svete v Songcheng, ktorá všetkým vyrazila dych svojou technickou a interpretačnou dokonalosťou.
Ku koncu pobytu sa FS Zemplín presunul do mesta Tonglu a nakoniec na Qiandao Lake, kde mal tú česť ukončiť prezentovanie v Číne ako posledný účinkujúci počas veľkolepého záverečného ceremoniálu.
V posledný deň súbor zažil krásny výlet loďou na Thousand island lake town s prehliadkou ostrovov, ktoré dýchali krásnou minulosťou.
„Iný kraj, iný mrav. To platí pre Čínu dvojnásobne. Hlavne ohľadom hygieny na toaletách, fajčenia v hoteloch či šialenej premávky na cestách. Nezabudnuteľné sú pre každého vystúpenia prevažne na červených kobercoch či neskutočné množstvo fotoaparátov, ktoré sa objavili všade tam, kde sa ukázal FS Zemplín,“ opísala svoje dojmy Sabová.
Vystúpenie v Číne dalo folkloristom zo Zemplína veľa.
„Neopísateľné chvíle radosti a nezabudnuteľných zážitkov z toho, že môžeme stáť v ďalekom svete na javisku s červeným kobercom a za neprestajného zvuku fotoaparátov reprezentovať a ukázať aj tomuto kútu sveta krásy Slovenska prostredníctvom folklóru,“ uviedla vedúca.
Nevedeli, kde je Slovensko
A aký má podľa nej prezentácia folklóru za hranicami Slovenska zmysel?
„Myslíme, že veľký, nakoľko sme sa žiaľ, stretli aj s otázkou: V ktorej časti Ruska sa nachádza Slovensko? Následne sme strávili niekoľko minút denne vysvetľujúc obyvateľom Ázie, kde malá krajina Slovensko vlastne leží a ako to, že tu máme také pekné ženy a chlapov, a samozrejme ešte krajší folklór,“ uzavrela umelecká vedúca.
Na pódiu. Za 55 rokov existencie súbor navštívil a vystupoval v 30 krajinách.
Foto: archív FS
Autor: sab
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín