Mesto Michalovce bude prísnejšie postupovať voči firmám a fyzickým osobám, ktoré po rôznych stavebných rozkopávkach nevrátili mestské chodníky, cesty a verejné priestranstvá do pôvodného stavu. Michalovskí poslanci schválili zmenu nariadenia o podmienkach pri povoľovaní užívania verejných priestranstiev v meste.
MICHALOVCE. Vedúca odboru výstavby, životného prostredia a miestneho rozvoja Mestského úradu v Michalovciach Anna Mrázová vysvetlila, že mesto investuje nemalé prostriedky do rekonštrukcie chodníkov, mestských komunikácií, parkovísk ako aj do revitalizácie verejných priestranstiev.
„Prax však ukázala, že v krátkej dobe od rekonštrukcií dochádzalo k poškodzovaniu nových chodníkov a iných povrchov treťou osobou, ktorá odstraňujúc haváriu na svojich rozvodoch poškodila majetok mesta v takom rozsahu, že mesto stratilo možnosť uplatniť si záručné podmienky u svojho zhotoviteľa,“ vysvetlila Mrázová.
Samospráva pristúpila k zmenám všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o procese a podmienkach pri povoľovaní užívania verejných priestranstiev v meste z dôvodu, že v poslednom období boli na území mesta
Michalovce zrealizované nepovolené rozkopávky, ktoré dlhodobo nikto neodstraňoval.
„Alebo nevenoval pozornosť úprave verejného priestranstva po zásype. Najväčší problém spôsobovali mestu rozkopávky, pri ktorých došlo k poškodeniu povrchu komunikácií na novopostavených ale aj rekonštruovaných chodníkoch, parkoviskách a miestnych komunikáciách. Veľké problémy vznikali najmä pri havarijných stavoch inžinierskych sietí, kde komunikáciu mesta po takejto rozkopávke investor neuviedol do pôvodného stavu,“ uviedla Mrázová.
Poslanci: Sú s tým problémy
Poslanec Rudolf Klein (nez.) vysvetlil, že problémom nie sú len neupravené chodníky a cesty po rozkopávkach.
Spresnil, že neupravené úseky robia problémy pracovníkom Technických a záhradníckych služieb aj na mestských trávnatých povrchoch.
„Na jar, keď sa robí prvá kosba, tak pracovníci na úseku verejnej zelene s tým majú potom veľké problémy, keď sú tam kamene a hrbole. Môže sa poškodiť technika. Dalo by sa tomu predísť, keby spolupráca pri úprave rozkopávok a prekopávok sa nejako dosledovala,“ podotkol Klein.
Vedúca odboru výstavby Anna Mrázová dodala, že väčšinu rozkopávok im hlásia firmy dopredu. Výnimkou sú rozkopávky, ktoré vznikli vplyvom mimoriadnych udalostí.
„Tie, ktoré nám neboli hlásené, boli havarijné. Tie, ktoré boli riadne požiadané a oznámené, tie sme si riadne odsledovali. Sledujeme to po tridsiatich dňoch, potom po dvoch mesiacoch a po dvoch rokoch. Následne robíme obhliadky aj na podnet mestskej polície. Verím, že týmto doplnením nariadenia aj takéto problémy odstránime,“ uviedla Mrázová.
Zmenu nariadenia oceňuje aj člen komisie dopravy a miestneho rozvoja Michal Stričík (nez.).
Nariadenie zavádza nové povinnosti
Mesto treba o rozkopávkach informovať telefonicky alebo mailom.
Nariadenie sa zameriava na tie prípady a situácie, kedy ide o rozkopávky z dôvodu mimoriadnych udalostí, hlavne havarijného stavu inžinierskych sietí.
Nariadenie je návodom ako postupovať zo strany správcov inžinierskych sietí, ak takéto havárie nastanú, v prípadoch, ak na podzemných vedeniach (elektrických, telekomunikačných, vodovodných, kanalizačných a iných vedeniach) uložených v komunikáciách vznikne porucha.
Vlastník alebo správca tohto vedenia je povinný ohlásiť mestu ihneď zásah do verejného priestranstva na mestské mobilné telefónne čísla. Následne je ohlasovateľ povinný do 24 hodín oznámiť písomne mailom alebo poštou mestu presnú identifikáciu miesta - ulica, číslo domu, bloku, prípadne číslo parcely s jednoduchým nákresom) a kontaktnú osobu zodpovednú za odstránenie nedostatkov pri realizácii rozkopávky.
Ohlasovateľ je ďalej povinný do 3 dní po nahlásení havarijného stavu požiadať príslušný správny orgán o vydanie dodatočného povolenia na rozkopávky.
Počas celej doby, keď ohlasovateľ rozkopávku vykonáva, nesie plnú zodpovednosť za všetky škody, ktoré spôsobil výkonom svojej činnosti, pri výkopových prácach na majetku mesta.
Mesto potom do desiatich dní od podania písomného oznámenia havarijného stavu zvolá konanie za účelom zadefinovania spôsobu, ako bude odstránené poškodenie verejného priestranstva a určí povinnosti a termíny ich plnenia na strane ohlasovateľa.
Ten je povinný dať rozkopávku do pôvodného stavu do 30 dní odo dňa písomného ohlásenia havarijného stavu.
V prípade, že ide o rozsiahlejší prípad havárie, môže požiadať o predĺženie termínu na jej dokončenie. Za porušenie nariadenia a podmienok užívania verejného priestranstva hrozia firmám sankcie.
V prípade nedodržania VZN, najmä ohlasovacej povinnosti, môže mesto uložiť pokutu v zmysle zákona až do výšky viac ako 6-tisíc eur.
mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín