SOBRANCE. Predseda michalovského Klubu slovenských turistov Turista Anton Hasák uviedol, že už na začiatku trasy v Choňkovciach sa teplota vyšplhala na príjemných 14 stupňov.
Obec sa nachádza približne 6 km na severovýchod od Sobraniec. Neďaleko na severovýchod od obce na horskom chrbte Borolo (443 m n. m.), na mieste zvanom Hradzisko, bola voľakedy opevnená viacpodlažná hradná stavba.
Túto lokalitu však výletníci nenavštívili, nasmerovali si to do obce Baškovce. Východným smerom prešli popod vinice zvané Bukovina.
Cestu si spestrili ochutnávkou jabĺčok, orechov, sliviek a hrušiek. Chvíľu sa zdržali v obci Baškovce.
„V tamojšom chráme je Baškovský evanjeliár, ktorý patrí k najstarším bohoslužobným knihám byzantsko-slovanského obradu na Slovensku. Táto veľmi vzácna liturgická kniha je tam sprístupnená pre širokú verejnosť,“ povedal Hasák.
Kráčali náučným chodníkom
Pár kilometrov pohodovej chôdze sprevádzanej „krikom“ bažantov sa dostali do Sobraneckých kúpeľov. Tieto voľakedy svetoznáme kúpele, susediace s obcou Horňa medzi Slaným a Sobraneckým potokom, liečili svojou sírovodíkovou vodou chorých, čo je známe skoro 700 rokov. Prvý záznam pochádza z roku 1336.
„Bohužiaľ, už takmer 10 rokov, okrem udržiavanej kaplnky sv. Františka a Várádyho vily, čím ďalej tým viac chátrajú. No na druhej strane tu Lesy SR, š. p., v roku 2011 vybudovali zaujímavý lesnícky náučný chodník. Trasa dlhá 1 800 metrov so 17 informačnými panelmi sa dá zvládnuť za necelú hodinku. Na zastávke č. 16 je však po dvoch rokoch fungovania takzvaný detský posed už pomerne dosť nestabilný,“ uviedol michalovský turista.
„Potom nás čakali už len posledné stovky krokov popri starobylom vyčistenom cintoríne a záver 18 213–krokovej túry bol v Gitarovom múzeu v Sobranciach. Výlet sa vydaril,“ uzavrel Anton Hasák.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín