Nová autobusová stanica bude stáť v Michalovciach neskôr ako pôvodne miestna samospráva plánovala. Cestujúcim bude k dispozícii až v septembri 2014.
MICHALOVCE. Cestujúci, ktorí jazdia prímestskou a diaľkovou autobusovou dopravou budú ešte takmer rok nastupovať a vystupovať ma starom autobusovom nástupišti na Kostolnom námestí v Michalovciach.
Výstavba novej autobusovej stanice, ktorá mala byť v prevádzke v blízkosti železničnej stanice už od začiatku roka 2014, mešká.
Hovorkyňa Mestského úradu v Michalovciach Iveta Palečková potvrdila, že stavebné práce začnú až koncom októbra a nové autobusové nástupište by malo byť hotové v septembri 2014.
Nástupištia, ktoré slúžia v súčasnosti potrebám autobusovej dopravy na Kostolnom námestí, sa následne presťahujú k železničnej stanici. Kostolné námestie plánuje mesto po jeho uzavretí prebudovať na novú kultúrno-spoločenskú zónu.
Nástupište bude stáť 749-tisíc eur
Výstavbu nového autobusového nástupišťa zrealizuje mesto v susedstve železničnej stanice na vlastných pozemkoch. Predtým samospráva rokovala s viacerými spoločnosťami, vlastniacimi parcely pri železničnej stanici, mesto napokon z časového hľadiska rozhodlo, že stavebný projekt zrealizuje na vlastných pozemkoch.
Výstavba nového autobusového nástupišťa na Staničnej ulici bude stáť 749-tisíc eur. Vláda na svojom výjazdovom rokovaní v Michalovciach v roku 2012 rozhodla, že výstavbu nového nástupišťa podporí sumou 500-tisíc eur.
„Zvyšnú časť finančných prostriedkov použije mesto z vlastných zdrojov,“ uviedla hovorkyňa mesta.
Súčasťou výstavby autobusového nástupišťa je vytvorenie spevnených plôch pre autobusy a chodcov, parkovisko, kanalizácia, vonkajšie osvetlenie a osvetlenie prístreškov nástupíšť, prestrešenie nástupíšť, výsadba drobnej architektúry a sadové úpravy.
Výstavbu oddialil zdĺhavý proces prípravy
Ambíciou samosprávy bolo dokončiť spomínané dielo do konca tohto roku alebo najneskôr začiatkom roku 2014. Hovorkyňa mesta uviedla, že začiatok stavebných prác oddialil zdĺhavý prípravný proces a výber zhotoviteľa stavby.
„Mesto zadávalo spracovanie projektovej dokumentácie v troch etapách. Najprv to bol projekt pre územné rozhodnutie, na základe ktorého bolo vydané územné rozhodnutie pre predmetnú stavbu. Po vydaní územného rozhodnutia bolo možné spracovať projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie, kde boli zapracované podmienky z vyjadrení dotknutých orgánov a organizácií a na základe ktorej bolo možné vydať stavebné povolenia – povolenie pre vodnú stavbu, spevnené plochy a všeobecné stavebné povolenie. Každý z týchto procesov (vyjadrenia, povolenia) si vyžaduje určité časové obdobie. V súčasnosti sa spracováva projekt pre realizáciu stavby. Súbežne s povoľovacími procesmi prebiehalo verejné obstarávanie na dodávateľa prác, z ktorého vzišiel zhotoviteľ stavby SCORP, s. r. o., Michalovce. Aj tento proces má svoje postupy a termínové následnosti,“ vysvetlila Palečková.
Dodala, že výstavba autobusového nástupišťa začne ešte tento mesiac a ukončená bude najneskôr v septembri budúceho roka. Autobusové nástupište by malo byť v budúcnosti súčasťou plánovaného terminálu integrovanej dopravy.
Z Kostolného námestia má byť kultúrna zóna
Kostolné námestie plánuje mesto po jeho uzavretí prebudovať na novú kultúrno-spoločenskú zónu.
„Autobusová stanica sa presunie z Kostolného námestia na Staničnú ulicu až po kolaudácii nového autobusového nástupišťa. O ďalšom využití Kostolného námestia bude rozhodovať plénum mestského zastupiteľstva a vedenie mesta,“ poznamenala hovorkyňa michalovského magistrátu.
Kostolné námestie má pre mesto historický význam. V jeho blízkosti sa nachádza Zemplínske múzeum a rímskokatolícky farský kostol Narodenia Panny Márie a park Kerta.
„Súčasné vedenie mesta uprednostňuje využitie daného priestoru na kultúrne, spoločenské a duchovné aktivity,“ uzavrela hovorkyňa.
Kostolné námestie. Cestujúci tu budú nastupovať na autobusovú dopravu ešte 12 mesiacov. Mesto potom námestie uzavrie. Plánuje ho prestavať na novú kultúrno-spoločenskú zónu.
Foto: Milan Potocký
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín