Všeobecná zdravotná poisťovňa zostavila podľa spokojnosti pacientov rebríček 81 nemocníc na Slovensku. Do prieskumu sa zapojilo 3–tisíc poistencov štátnej poisťovne. Nemocnica s poliklinikou Š. Kukuru v Michalovciach skončila v hodnotení najhoršie zo všetkých nemocníc v regióne Zemplína.
MICHALOVCE. Listové zásielky s dotazníkmi odoslala Všeobecná zdravotná poisťovňa (VŠZP) spolu 10 100 poistencom. Do prieskumu sa zapojilo len vyše 28 percent z oslovených ľudí.
Dotazník obsahoval celkovo 14 otázok, ktoré sa zameriavali na správanie lekárov a sestier na oddelení a na ich starostlivosť o pacienta. Otázky smerovali aj na kvalitu ubytovania, stravovania a upratovania.
Pacienti mali vyjadriť aj svoju spokojnosť, či nespokojnosť s celkovo poskytnutou zdravotnou starostlivosťou, s informáciami od ošetrujúceho lekára a od sestier o ďalšom postupe pri domácej liečbe. Posledné dve otázky sa týkali prípadnej opätovnej liečby v zdravotníckom zariadení a odporúčania známym a príbuzným.
Michalovská nemocnica skončila na 79. mieste, humenská Nemocnica A. Leňa na 34. mieste a sninská nemocnica obsadila 60. priečku rebríčka.
Poisťovňa robí prieskum pravidelne
„VšZP je povinná v zmysle zákona každoročne vyhodnocovať poskytovateľov na základe indikátorov kvality. Jedným z kritérií v rámci týchto indikátorov je aj hodnotenie poskytovateľa zdravotnej starostlivosti samotným pacientom. Tento indikátor kvality vyjadruje subjektívne hodnotenie poskytovateľa z pohľadu pacientov,“ vysvetlila hovorkyňa VŠZP Petra Balážová.
Zdravotná poisťovňa pri uzatváraní zmlúv s poskytovateľmi zohľadňuje aj indikátory kvality, ktoré sú jedným z kritérií. Hodnotenie je však komplexné, spomínané indikátory majú váhu jednej pätiny z celkového výsledku.
Na základe zverejnenej úrovne konkrétneho indikátora sa môže tiež poistenec rozhodnúť, ktorého lekára, alebo nemocnicu si vyberie.
Poistenci boli oslovení písomne. Následne mali vyplniť dotazník, ktorý sledoval ich úroveň spokojnosti s konkrétnou nemocnicou či iným zdravotníckym zariadením.
Prieskum spochybňujú
Nemocnice v Michalovciach, Trebišove, Humennom, vo Svidníku, Vranove nad Topľou, Spišskej Novej Vsi a v Rožňave spravuje Svet zdravia, a. s. Spoločnosť spomínaný prieskum spochybňuje.
„Je potrebné zvážiť, či 2 828 dotazníkov na 81 nemocníc, čo v priemere vychádza 35 dotazníkov na jednu nemocnicu, má dostatočnú výpovednú hodnotu. Iba v Rožňave sme v roku 2 012 ambulatne vyšetrili takmer 86-tisíc pacientov,“ upozornila hovorkyňa spoločnosti Zuzana Gajdošíková.
Na margo nie veľmi lichotivého umiestenia ich nemocníc hovorkyňa dodala: „Naša spoločnosť prevzala spomínané nemocnice na prelome rokov 2011 a 2012 v nie práve najlepšej kondícii. Rok 2012, ktorého sa dané hodnotenie týka, bol rokom revitalizácie, obnovy medicínskej oblasti, ekonomického zastabilizovania.“
Pacientom prekážajú staré budovy
Korzár oslovil viacerých pacientov a návštevníkov michalovskej nemocnice, ktorých sme sa spýtali na ich osobnú skúsenosť počas hospitalizácie v zdravotníckom zariadení.
„Od svojich 50 rokov behám po lekároch. Myslím si, že veľa záleží od prístupu lekárov a personálu. Momentálne som so zdravotnou starostlivosťou spokojný. Len postele sú staré,“ povedal pacient z onkologického oddelenia.
„Manželka bola len na jednodňovú operáciu na ortopedickom oddelení. Ortopédia je tu dobrá. Len od siedmej rána čaká na kontrolu a už je obed, ale musí počkať, keď majú veľa ľudí. S tým ako prebehol zákrok bola manželka spokojná. Priestory nemocnice sú staršie. Ale keď nie sú peniaze? Ja som bol na operácii v Piešťanoch. Tam je to lepšie aj zvonku aj zvnútra,“ povedal Jozef Rišavý.
„Keď som ležala v nemocnici, bola som spokojná. Nebol žiadny problém,“ povedala 60-ročná Zuzana z Michaloviec.
So zdravotnou starostlivosťou v michalovskej nemocnici je spokojný aj Peter Havrilko, ktorému pred pár dňami operovali roztrhnutú šľachu na nohe.
„Našťastie nechodím často po nemocniciach a lekároch, takže veľmi to zhodnotiť neviem. Ležal som na traumatológii. Zranil som sa pri futbale. S lekármi a prístupom zdravotníckeho personálu som bol spokojný. Akurát by potrebovali lepšie priestory,“ povedal 37-ročný Peter Havrilko.
Nemocnica investovala do modernizácie
V michalovskej nemocnici spustili pred tromi mesiacmi do prevádzky lineárny urýchľovač, ktorý bude slúžiť na liečbu nádorových ochorení pacientov z piatich okresov.
Je to špičkové zariadenie, ktorým disponujú aj svetové onkologické pracoviská. Nákup tohto zariadenia spolu so stavebnými úpravami vyšiel nemocnicu na 1,25 milióna eur.
Začiatkom roka nemocnica modernizovala aj detské oddelenie. Na jednotke intenzívnej starostlivosti pribudli moderné prístroje. Lekári majú v resuscitačnej izbe k dispozícii defibrilátor, infúzne pumpy, EKG monitory.
Nemocnica vynovila aj izby pre malých pacientov. Pediatrické oddelenie michalovskej nemocnice tak patrí svojím vybavením medzi najlepšie v Zemplíne.
Zlepšenie očakávajú od nového pavilónu
Spoločnosť Svet zdravia, a. s., ktorá má v prenájme michalovskú nemocnicu na 20 rokov potvrdila, že plánuje v areáli postaviť úplne nový pavilón.
Člen predstavenstva Svet zdravia, a. s., Juraj Mičko chce do výstavby nového pavilónu a úprav nemocničného areálu investovať v najbližších rokoch približne 30 miliónov eur.
„Tá suma má pokrývať komplexný rozvoj michalovskej nemocnice,“ povedal Juraj Mičko. Do nového pavilónu chcú sústrediť pôrodnicu, gynekologické oddelenie, pediatriu a ďalšie oddelenia.
Okrem výstavby pavilónu plánuje spoločnosť rekonštruovať aj ďalšie budovy, upraviť areál nemocnice a postaviť nové parkovisko.
Kedy začnú pavilón stavať a ako budú vyzerať úpravy areálu prezradí viac štúdia, ktorá bude vypracovaná do troch mesiacov.
V Sobranciach sú s prieskumom spokojní
S výsledkami prieskumu VŠZP je naopak spokojné vedenie Regionálnej nemocnice Sobrance, n. o., ktorá v celoslovenskom meradle skončila na 14. mieste. Nemocnica zabezpečuje zdravotnú starostlivosť v spádovej oblasti, ktorú tvorí 47 obcí s viac ako 23-tisíc obyvateľmi.
„Sme spokojní, je to ocenenie našej práce. Je to určite aj tým, že máme nové priestory s kvalitným materiálno-technickým vybavením a nadštandardné podmienky na hospitalizáciu. Pacienti sú po dvaja na izbe, majú aj nové lôžka a na každej izbe k dispozícii aj samostatné toalety,“ vysvetlil riaditeľ nemocnice Marián Petro.
Dodal, že koncom minulého týždňa zakúpili nový špeciálny trojsondový ultrazvukový prístroj.
Fakty
Rebríček podľa pacientov
Ako dopadli v hodnotení spokojnosti pacientov – klientov VšZP nemocnice v regióne
14. Regionálna nemocnica Sobrance
34. Nemocnica A. Leňa Humenné
40. Vranovská nemocnica
60. Nemocnica Snina
69. Nemocnica s poliklinikou Trebišov
77. Nemocnica arm. generála L. Svobodu Svidník
79. Nemocnica s poliklinikou Š. Kukuru Michalovce
mpo
Zistili sme
Podmienky relevantnosti
Pri prieskume oslovila VšZP dotazníkmi 10 100 poistencov, zapojilo sa len vyše 28 percent oslovených ľudí. Korzár preto zisťoval na Štatistickom úrade SR, aké podmienky musí spĺňať relevantný prieskum.
„Vykonávame štatistické zisťovania, ktoré sa riadia vopred stanovenou metodikou. V prvom rade určíme predmet zisťovania, cieľovú populáciu, kritériá a spôsob jej výberu. Veľkosť súboru vybraných ľudí závisí od požadovanej presnosti odhadov. Kvalita výsledného odhadu však nezávisí len od veľkosti súboru, ale od dosiahnutej miery návratnosti,“ vysvetlil nám hovorca Marián Jánošík. Respondentov vyberajú náhodne z úplného zoznamu. Ide o rôzne kartotéky či registre a mapy.
Štatistický úrad SR odmietol komentovať, či prieskum Všeobecnej zdravotnej poisťovne je dostatočne relevantný, pretože ide o samostatnú spoločnosť, ktorá má vypracované svoje vlastné pracovné postupy.
kar
Michalovská nemocnica. Spoločnosť Svet zdravia, a. s., plánuje výstavbu nového pavilónu a komplexnú rekonštrukciu nemocnice za 30 miliónov eur.
Nemocnica v Sobranciach. Riaditeľ Marián Petro je spokojný. Regionálna nemocnica Sobrance, n. o., skončila v celoslovenskom prieskume VŠZP na 14. mieste.
Foto: Milan Potocký
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín