TREBIŠOV. V kauze násilnej smrti profesionálneho vojaka Ivana Koliščáka z 21. zmiešaného mechanizovaného práporu Trebišov sa vyšetrovateľ Inšpekcie ministerstva vnútra dopracoval k vzneseniu obvinenia.
Prečin usmrtenia
Hovorkyňa ministerstva vnútra Lucia Kirinovičová informovala, že v stredu 9. októbra vzniesol vyšetrovateľ inšpekcie ministerstva vnútra obvinenie z prečinu usmrtenia voči príslušníkovi policajného zboru s iniciálami T. P.
Podľa príbuzných zosnulého vojaka je to, že bol obvinený len jeden policajt, a to, z čoho bol obvinený, sporné.
Právny zástupca poškodenej rodiny Juraj Kus tvrdí: „Vyšetrovanie je zmanipulované.“
Generálneho prokurátora požiadal, aby z vyšetrovania vylúčil vyšetrovateľa Inšpekcie ministerstva vnútra a prokurátora.
S obvineným policajtom T. P. sa nám nepodarilo skontaktovať. Podľa našich informácií je Trebišovčanom.
Nadriadený ešte nerozhodol
Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach zatiaľ nerozhodlo, čo s obvineným policajtom.
Košického krajského policajného hovorcu Alexandra Szabóa sme sa opýtali, či je obvinený policajt postavený mimo službu.
Chceli sme vedieť aj to, koľko rokov pracuje u polície, na akej pozícii, či akú dosiahol hodnosť.
„Prípad je vyšetrovaný pracovníkmi Inšpekcie ministra vnútra SR a nadriadenému policajta bolo zatiaľ doručené len uznesenie o vznesení obvinenia. Z tohto dôvodu musí najskôr požiadať o nahliadnutie do vyšetrovacieho spisu a následne bude môcť rozhodnúť, t. j. či policajta ponechá vo výkone služby až do právoplatného rozhodnutia súdu či iného rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní, alebo spracuje návrh na jeho prepustenie. Keďže Krajské riaditeľstvo PZ v Košiciach rešpektuje všetky zásady trestného konania a nemieni sa podieľať na ovplyvňovaní verejnej mienky rôznymi dohadmi, neoverenými faktami a podobne, nebude sa k vyšetrovanej veci do jej skončenia vyjadrovať. Pri rešpektovaní zákona o ochrane osobných údajov sa nebudeme bližšie vyjadrovať ani k obvinenej osobe, pretože jeho iniciálky sú vám známe a poskytnutím ostatných údajov by mohlo dôjsť k porušeniu zákona,“ odpovedal hovorca.
Osudné udalosti
Tragédia sa odohrala 23. apríla tohto roku v bare v Trebišove. Spúšťačom bola Ivanova nečakaná zmena v správaní. Náhle sa začal chovať nepríčetne.
Servírka zavolala políciu. Podľa svedkov, prišli do baru dvaja policajti. Ivan kľačal pri barovom pulte s rukami nad hlavou a bol v ťažkom duševnom stave.
Do baru prišli aj Ivanov otec a brat Martin a ďalší policajt a policajtka. Otec už našiel syna ležať na zemi. Nad sebou mal policajtov, ktorí mu dali ruky za chrbát a nasadzovali mu putá. Otec, Martin a aj ďalší svedkovia uviedli, že jeden z policajtov kľakol Ivanovi na krk. Mal ústa pritlačené k podlahe a nemohol dýchať. „Kričali sme na policajta, že Ivan modrie, lebo sa dusí, aby ho pustili,“ povedal Martin.
Ivan podľa neskoršieho znaleckého posudku súdnych znalcov na mieste skonal. Otec s Martinom od počiatku na polícii tvrdili, že Ivana policajti zabili. Rezort vnútra neskôr informoval, že Ivanovi dávali policajti putá, lebo jedného z nich napadol.
Podľa hovorkyne ministerstva smrť spôsobila „bližšie nešpecifikovaná fatálna porucha rytmu srdca.“
V septembri si právny zástupca poškodenej rodiny od vyšetrovateľa vyžiadal kópiu spisu. Zistil, že už 18. júna dvaja súdni znalci vo svojom znaleckom posudku, ktorý vyhotovili na žiadosť vyšetrovateľa, uviedli príčinu Ivanovej smrti. Podľa nich zomrel násilnou smrťou - udusením.
Znalci uviedli, že smrti by sa dalo s veľkou pravdepodobnosťou zabrániť, ak by mu policajti odľahčili krk alebo hrudník a podali mu prvú pomoc. Priklonili sa k názoru, že Ivana ťahali z baru do vestibulu policajti už mŕtveho alebo zomierajúceho. Policajti pritom mali vo svojich výpovediach tvrdiť, že kým prišla záchranka, bol pri vedomí a kontrolovali mu tep.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín