Po skončení štúdií pred pätnástimi rokmi sa Michalovčan Vlado Kunca rozhodoval o mieste svojho budúceho pôsobenia. Rozhodol sa pre katalánske mesto Girona. A neľutuje.
MICHALOVCE. Vlado Kunca je známym Michalovčanom, ktorý aj po svojom odchode na mesto nezanevrel. Donedávna každoročne organizoval v čase Vianoc džezové koncerty.
Vladovu mamu, Elenu Kuncovú, netreba v Zemplíne zvlášť predstavovať. Celý život sa venuje kultúre.
„Mňa aj brata Petra umelecky ovplyvnili obaja rodičia. Otec vyštudoval lesný roh a hral v divadle v Banskej Bystrici,“ hovorí Vlado.
Brat Peter je hudobným pedagógom v Strážskom.
Vlada zavial osud ďaleko. U Štefan Demetera, Janka Kyjovského a profesorky Šoltésovej študoval husle na Konzervatóriu v Košiciach. Vysokoškolské štúdiá absolvoval v Bratislave u Jindřicha Pazderu a Ewalda Danela.
Koncertný majster
Po skončení štúdia si vyberal miesto budúceho pôsobenia. S bratislavskými sólistami precestoval celú Európu a vďaka tomu spoznal aj Španielsko.
„V roku 1998 som urobil v Španielsku konkurz do Orchestra de Girona. Po dvoch či troch rokoch som uspel v konkurze na koncertného majstra a pôsobím tam doteraz,“ povedal.
Španielčina mu problémy nerobila. Učil sa ju ešte pred svojím odchodom.
„Z čoho mám veľkú radosť je to, že hovorím aj plynule po katalánsky. Medzi katalánčinou a španielčinou je rozdiel asi ako medzi slovenčinou a češtinou,“ povedal.
V Girone ho nikto nevodil za ručičku, svoju pozíciu si vybojoval tvrdou prácou a úsilím.
„Venujem sa rôznym hudobným projektom. Hrám v orchestroch, kvartetách, zaoberám sa žánrovo rôznorodými projektmi,“ povedal.
Priateľ a kolega je Michalovčan
„Učím v Aula musicala. To je súkromná škola. Niečo ako u nás základná hudobná škola a stredná v jednom,“ vysvetlil.
„Keď som prišiel a začal tam učiť, môj žiak mal osem rokov, no teraz je už mojím kolegom,“ poznamenal.
Vlado nemôže povedať, že by v Španielsku Slovákov stretával na každom kroku. Spolužiaci z konzervatória sú od neho vzdialení viac ako tisíc kilometrov. Osud to ale zariadil tak, že v roku 2004 na letisku stretol Slováka Petra Miku. Michalovčana. Človeka, s ktorým si okamžite sadli aj umelecky.
„Doteraz spolu pôsobíme vo viacerých projektoch. A aby toho nebolo málo, Petrova manželka pochádza len 30 kilometrov od Girony,“ pousmial sa.
Krajina a ľudia sa mu páčia
Girona je priam ideálnym miestom. Je len 30 kilometrov od mora a 70 kilometrov od hôr.
„Takže ak si zaplávate v mori, po dvoch a pol hodinách cesty si môžete pokojne zalyžovať. A preto si ju za svoje centrum vybrali svetoví cyklisti,“ dodal.
Vladovi Katalánci svojou povahou a vzťahom k umeniu sadli. „Páči sa mi na nich, že oni nechodia do roboty, ale chodia robiť,“ povedal.
Vlado počas rokov pôsobenia v zahraničí nikdy nepretrhol silné väzby na domov.
V Michalovciach. Doma na Slovensku ho vždy čaká rodina, no čas si musí rozdeliť aj medzi množstvo priateľov, spolužiakov či bývalých kolegov.
Najpozornejšia poslucháčka. Vladovej mame Elenke Kuncovej sa popri rôznych projektoch v kultúre podarilo dať hudobnej verejnosti dvoch hudobne talentovaných synov - umelcov a pedagógov.
Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín