Pred veterinárnymi ambulanciami sa tvorili rady.
MICHALOVCE. Aj veterinárni lekári z Michaloviec sa posledné dni pred vypršaním dátumu na povinné začipovanie psov, mačiek a fretiek poriadne zapotili.
„Posledný deň som mal nával. Mnohí majitelia si to skutočne nechali na poslednú chvíľu,“ potvrdil veterinárny lekár Boleslav Lešo.
V okrese Michalovce je takmer 20 veterinárov, ktorí čipujú zvieratá. Posledný septembrový deň mali rušno takmer v každej ambulancii.
„Bolo to bláznovstvo. Mnohí si to nechali na posledný deň. V jediný deň sme začipovali vyše 60 zvierat. Boli to hlavne psy. Pred ambulanciou stáli rady. Okrem začipovania sme museli údaje o psíkoch ihneď nahadzovať do centrálneho registra, takže to trochu trvalo,“ vysvetlil michalovský veterinár Gabriel Dudáš.
Dodal, že od začiatku roka v jeho ambulancii začipovali približne 900 zvierat.
Čipovanie za 10 eur
Dudáš potvrdil, že niektorým majiteľom psov sa čipovanie nepozdávalo.
„V televízii som videl, že ak ho nezačipujem, hrozí mi pokuta. Ja mám 300–eurový dôchodok, tak som ho radšej začipoval. Zaplatím, nech mám pokoj,“ povedal dôchodca Ladislav, majiteľ štvormesačnej sučky.
Kým v Bratislave stojí čipovanie zvieraťa približne od 20 do 35 eur, michalovskí veterinári si za čipovanie účtovali desať eur.
Centimetrový čip vkladá veterinár psovi pod kožu na ľavú stranu krku. Po čipovaní neostáva rana. Majiteľom, ktorí zvieratá nezačipovali, hrozí 300–eurová pokuta. Kontroly budú vykonávať veterinárni inšpektori. Nahlásiť nesplnenie povinnosti by mal aj veterinár.
Výhodou čipu je, že ak sa zviera stratí, podľa evidencie čipovaných zvierat nájdu v centrálnom registri jeho majiteľa a zviera môžu ľahko vrátiť.
Čipovacia povinnosť sa nevzťahuje na takzvané ferálne mačky, ktoré žijú v blízkosti ľudských obydlí a nie sú celkom domestikované. No vzťahuje sa na mačky, ktoré majitelia držia v bytoch.
Zvieratá narodené po 1. novembri 2011 už majú byť povinne začipované. Čipovanie treba spraviť do veku 8 týždňov zvieraťa. Pri zvieratách, ktoré sú narodené pred 1. novembrom 2011, platí prechodné dvojročné obdobie, ktoré sa skončilo minulý týždeň 30. septembra.
Výnimka platí pre zvieratá, ktoré sú tetované a tetovanie zároveň bolo dokázateľne vykonané pred 3. júlom 2011, je riadne čitateľné a zaznačené v preukaze o pôvode.
Tieto psy nemusia byť dodatočne označené mikročipom.
V Michalovciach žije viac ako 1 700 psov
Na území mesta evidujú okolo 1 700 psov. Za psa chovaného v bytovom dome platia majitelia na rok daň 35 eur a za psa v rodinnom dome 10 eur.
Ak obyvateľ mesta psa neprihlási a daň nezaplatí, mesto mu môže vyrubiť pokutu až do výšky 165,96 eura.
Podľa všeobecne záväzného nariadenia podlieha evidencii každý pes držaný v meste nepretržite viac ako 90 dní.
Každý majiteľ psa je povinný ho prihlásiť do 30 dní od uplynutia tejto lehoty.
Najviac psov je evidovaných na Hollého, Topolianskej a Okružnej ulici. Zoznam platcov dane za psa zverejňuje mesto k aktuálnemu štvrťroku na svojej internetovej stránke.
Daň za psa musí zaplatiť každý majiteľ, ak je pes starší ako 6 mesiacov a je chovaný fyzickou alebo právnickou osobou.
Daň sa nevzťahuje na psa, ak je chovaný na vedecké a výskumné účely, je umiestnený v útulku zvierat, má špeciálny výcvik, vlastní ho obyvateľ s ťažkým zdravotným postihnutím a osamelo žijúci obyvatelia, ktorí majú 70 a viac rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín