Obyvateľom rodinných domov v blízkosti bývalého lesoparku Biela hora zaplavuje pivnice a pozemky prívalová voda.
MICHALOVCE. Michalovčania z Partizánskej ulice a Ulice SNP musia približne trikrát v roku zápasiť s prívalovou vodou, ktorá sa vylieva na ich pozemky z odvodňovacieho kanála.
Hoci je kanál v blízkosti ich domov už vyše 25 rokov, situácia sa zhoršila v priebehu posledných štyroch rokov.
Obyvateľ Partizánskej ulice Ľuboš Bella hovorí, že má to viacero príčin. Hlavnou je, že o kanál, ktorý prechádza cez súkromné, ale aj mestské pozemky a popod cestu, sa nikto nestará a neudržiava ho.
Situáciu podľa neho zhoršil aj masívny výrub stromov v lesoparku Biela hora.
Ku kanálu sa nikto nehlási
Najväčšie problémy s kanálom má rodina Ľuboša Bellu.
„Cez pozemok, ktorého som vlastníkom prechádza odvodňovací kanál, ktorý zberá zrážkovú vodu z lesoparku Biela hora a ústi do odvodňovacieho kanála na Partizánskej ulici. Tento kanál nie je zakreslený v katastrálnej mape môjho pozemku, nie je uvedený ani ako ťarcha v liste vlastníctva, teda de facto ani neexistuje. Kanál sa naplní a opakovane zaplavuje môj pozemok, susedné pozemky, ako aj pozemky na Ulici SNP aj po spadnutí menšieho množstva zrážok. Problém sa týka približne 30 pozemkov a rodinných domov,“ uviedol Bella.
Dodal, že v priebehu niekoľkých hodín sa cez pozemky preleje prívalová vlna vody, ktorá ničí záhrady a úrodu v nich.
„Pri intenzívnejších zrážkach ohrozuje domy, zaplavuje pivnice domov. Preto sme už opakovane museli požiadať hasičský zbor o pomoc pri odčerpávaní vody z pozemkov. Domy sú permanentne podmáčané, vlhké, čo znižuje ich hodnotu. V lete je tento kanál miestom liahnutia komárov, ktoré znepríjemňujú život celej ulici,“ spresnil obyvateľ Partizánskej ulice.
„Je zaujímavé že tento kanál nepatrí nikomu, ani mestu ani hydromelioráciám,“ dodal Bella.
Situáciu zhoršil výrub stromov
Bella vysvetlil, že situácia sa ešte zhoršila po tom, ako súkromní vlastníci susedného lesa Biela hora rozbehli masívny výrub stromov.
Bývalý lesopark je od roku 2009 hospodárskym lesom, kde prebieha plánovaná ťažba.
Od roku 2010 bolo na Bielej hore plánovaných na výrub 5 620 metrov kubických a do konca roka 2011 bolo vyrúbaných 3 610 kubíkov drevnej hmoty.
„Periodicita záplav sa zvýšila po výrube stromov v lesoparku Biela hora. V tomto kalendárnom roku boli pozemky zaplavené takmer každý mesiac. Ako obyvateľ mesta Michalovce platím mestu dane za celý pozemok, vrátane kanála, ktorý zmenšuje využiteľnú plochu môjho pozemku a spôsobuje mi škody. Riešením môjho problému by bolo odklonenie kanála a presmerovanie zrážkovej vody mimo zastavaného územia,“ upozornil Bella.
So žiadosťou o riešenie problému sa obrátil aj na poslancov mestského zastupiteľstva.
Mesto: Je to susedský spor
Vedúca odboru výstavby, životného prostredia a miestneho rozvoja MsÚ Michalovce Anna Mrázová informovala, že mesto na základe písomného podania Ľ. Bellu, ako aj interpelácie vznesenej na mestskom zastupiteľstve zvolalo pracovné rokovanie za účelom riešenia povodňovej situácie v lokalite Bielej hory a Partizánskej ulice.
Pracovné rokovania sa uskutočnili v máji. Zúčastnili sa ich spoluvlastníci Bielej hory, zástupcovia Hydromeliorácií, š. p. Bratislava, Dislokované pracovisko Michalovce, Technických a záhradníckych služieb mesta Michalovce a mesta.
Na pracovnom rokovaní bolo predostretých niekoľko návrhov na riešenie vzniknutej situácie.
„Aplikácia predostretých návrhov v praxi je však problematická, nakoľko neexistuje odborná štúdia ani projektová dokumentácia, ktorá by vyhodnotila odtokové pomery v predmetnom území v závislosti od zrážok a navrhla odborné riešenie,“ uviedla Mrázová v odpovedi na poslaneckú interpeláciu.
Mesto skonštatovalo, že tento problém je klasickým susedským sporom medzi Ľ. Bellom a spoluvlastníkmi lesa.
„Ktorý je možné vyriešiť, len pokiaľ dôjde k dohode zainteresovaných strán,“ uviedla vedúca odboru výstavby.
„Spoluvlastníci lesa konštatovali, že predmetný problém chcú riešiť, ale je potrebné spracovať projektovú dokumentáciu, ktorá by riešila vzniknutú situáciu,“ informovala Mrázová.
Mesto tvrdí, že v rámci svojich možností zabezpečuje údržbu otvoreného kanála na Partizánskej ulici, ako aj otvoreného kanála od Lúčnej ulice až po Ul. M. Kukučína, aby bol zabezpečený plynulý odtok dažďových vôd.
„Časť otvoreného odvodňovacieho kanála od Ul. M. Kukučína až po zaústenie do Zalužického kanála je v správe Hydromeliorácií, š. p., Bratislava. Mesto Michalovce vyzve Hydromeliorácie, š. p., Bratislava, aby zabezpečili vyčistenie kanála, ktorý je v ich správe, ako aj v budúcnosti zabezpečovali jeho pravidelnú údržbu, čím by sa dosiahol plynulejší odtok dažďových vôd z lokality Stráňany,“ vysvetlila Mrázová.
Obyvatelia ulíc spisujú petíciu
Bella potvrdil, že vlastníci lesa sú ochotní zrealizovať prekládku odvodňovacieho kanála len v prípade, že mesto schváli zmenu územného plánu a povolí výstavbu rodinných domov na pozemkoch, ktoré sa nachádzajú v bývalom lesoparku.
„Odklonenie kanála mimo našich pozemkov by bolo najlepším riešením, ale je to v nedohľadne, lebo zmenu územného plánu na stavebné pozemky poslanci neschválili,“ povedal Bella.
Obyvatelia dotknutých ulíc preto spísali petíciu, ktorú chcú adresovať vedeniu mesta a poslancom, aby sa situáciou opäť zaberali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín