Pre zavedenie nového poplatku pre výrobcov elektriny hrozí odstavenie dvoch blokov Elektrárne Vojany. A to by znamenalo prepúšťanie.
VOJANY/BRATISLAVA. Ešte v lete upozornili Slovenské elektrárne (SE) , že zavedenie nového poplatku pre výrobcov elektriny za prístup do prenosovej alebo distribučnej siete môže byť likvidačné pre Elektráreň Vojany v okrese Michalovce.
SE avizovali, že nový poplatok zvýši ich náklady. Najviac to podľa nich môže ohroziť Elektráreň Vojany.
V diskusii v jednom zo slovenských ekonomických týždenníkov sa k tejto téme aktuálne vyjadroval aj podpredseda predstavenstva SE Branislav Strýček.
Uviedol, že si nedokáže predstaviť, ako by za týchto nových podmienok prevádzkovali dva bloky v Elektrárni Vojany.
Strýček naznačil, že jeden z možných scenárov je uzatvorenie dvoch blokov už od nového roku.
Podľa nášho zdroja tento krok SE analyzujú: „To, ako sa rozhodnú, by malo byť známe koncom októbra.“
Odborári nič oficiálne nemajú v rukách
Ján Topoľovský, predseda základnej organizácie Slovenského odborového zväzu energetikov v Elektrárni Vojany informoval, že v elektrárni pracuje 270 kmeňových zamestnancov, 31 centralizovaných a 300 zamestnancov z dodávateľských organizácií.
Vysvetlil, že rokovania o zamestnanosti v elektrárňach v rokoch 2013 až 2015 vedú s jej predstavenstvom od marca, no doteraz o odstavení dvoch blokov na oficiálnej úrovni nerokovali.
„Takáto informácia tam vôbec nepadla,“ zdôraznil.
Predseda odborárov: Dúfame, že štát pomôže
Podľa Topoľovského sa v júli zaoberali len možnosťami, ako sa vyrovnať so zavedením nového poplatku, takzvaného G-komponentu.
„Na tento poplatok totiž dopláca zo všetkých slovenských elektrární práve naša elektráreň vo Vojanoch. Ako jediná z 2 800 malých, stredných a veľkých výrobcov elektriny totiž nepoberá štátne subvencie,“ povedal.
„Keďže odborári nemajú v rukách oficiálne rozhodnutie predstavenstva spoločnosti o odstavení blokov, k téme dopadu tohto kroku na zamestnancov sa preto nemôžem vyjadrovať,“ povedal.
„Dúfame ale, že štát nám v tomto smere pomôže zachovať prevádzku EVO a zamestnanosť v regióne Zemplín tak, ako pomohol ostatným spoločnostiam a subjektom, ktoré sa ocitli v podobnej situácii,“ uzavrel.
Nezamestnanosť je už teraz hrozivá
Elektráreň Vojany je kľúčovým zamestnávateľom v Zemplíne, kde sú čísla vývoja nezamestnanosti alarmujúce. K 31. augustu bola miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Michalovce 18,28 percenta. To znamená, že bez práce bola 9 361 ľudí.
V susednom okrese Trebišov bola situácia ešte horšia. Miera evidovanej nezamestnanosti tu predstavuje až 22,84 percenta. Prácu nemá až 11 858 ľudí.
Jana Lukáčová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny informovala, že nemajú žiadne oficiálne informácie o hrozbe prepúšťania v Elektrárni Vojany.
„Úrady práce štandardne využívajú systém aktívnych opatrení trhu práce, ktorý je nastavený na riešenie rôznych situácií,“ odpovedala na otázku, akou formou by vedeli pomôcť zamestnancom elektrární v prípade ich prepustenia.
Stanovisko
“Slovenské elektrárne v súčasnosti dokončujú analýzu dopadov novej regulácie a environmentálnych kritérií na Elektráreň Vojany,“ informovala hovorkyňa Jana Burdová.
„Elektráreň Vojany prevádzkuje modernizované bloky č. 5 a 6, ktoré sú pripojené do prenosovej sústavy a spoluspaľujú biomasu, a bloky č. 1 a 2., ktoré sú pripojené do distribučnej sústavy a budú výrazne zaťažené poplatkami za rezervovanú kapacitu podľa novej vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví,“ vysvetlila.
Dodala, že na naše otázky týkajúce sa odstavenia dvoch blokov a prípadného prepúšťania bude môcť odpovedať až po prijatí záväzného rozhodnutia orgánmi spoločnosti.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín