Zoológovi Tiborovi Vongreyovi, veterinárovi Gabrielovi Dudášovi a zopár dobrovoľníkom sa podarilo zachrániť trojčlennú bobriu rodinu, ktorá zostala uväznená v kanalizačnej šachte.
ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. V v obci Kaluža na Zemplínskej šírave došlo k netradičnej záchrannej akcii.
Bobria rodina zostala uväznená v odkrytej betónovej šachte na súkromnom pozemku neďaleko čerpacej stanice.
Na bobrov upozornili zoológa obyvatelia obce, ktorí ich spozorovali počas zberu sliviek. Približne v jeden a pol metra hlbokej betónovej jame sa nachádzal vysilený samec so samicou a ich mláďa.
„Mladé zrejme spadlo do šachty a rodičia ho išli zachraňovať. Je to rodičovský inštinkt. Je to klasická betónová šachta, z ktorej nedokázali vyjsť. Bobry boli vysilené. Predpokladám, že tu boli dlhší čas. Museli sme ich vytiahnuť čo najskôr. Bolo riziko, že by mohli uhynúť,“ povedal zoológ Tibor Vongrey.
Záchranná akcia. Zo šachty ich dostal zoológ Tibor Vongrey a veterinár Gabriel Dudáš.
Vysileným bobrom sa zo šachty nechcelo
Veterinár Gabriel Dudáš potvrdil, že odchyt bobrov, ktoré vážili približne 30 kilogramov, nebol jednoduchý. Veterinár sa ich pokúšal odchytiť do slučky, ale bobry sa z nej stále snažili vyšmyknúť.
„Povrch tela bobra je klzký a tá slučka nám robila trošku problém. Má vlhkú kožu a teraz v jeseni je v dobrom kondičnom stave, je mastnejší. Podarilo sa nám ich vytiahnuť až po piatich pokusoch. Ale myslím si, že sme zakročili správne. Nepoškodili sme ich zdravie a bez ujmy sme ich vrátili do prírody,“ povedal.
„Vyriešili sme to praktickým spôsobom. Použili sme veterinárne pomôcky na odchyt ošípaných. Klasickú slučku a pomocnú slučku so špagátom. Vytiahli sme ich zo šachty von a pustili do prírody. Podarilo sa nám to v krátkom čase. Bobry sú v dobrom kondičnom stave. Myslím si, že sa bezproblémov vrátia do prírody,“ uviedol Dudáš.
Vytiahnutím dospelých jedincov zo šachty sa ešte záchranná akcia neskončila. Samica si to namierila k brehom Zemplínskej šíravy priamo cez štvorprúdovú cestu. Dobrovoľníci museli po deviatej večer rýchlo zastavovať autá, aby do bobra nevrazili.
Samicu napokon veterinár bezpečne odtiahol cez cestu až k brehom Šíravy.
Mláďa vytiahol zoológ Tibor Vongrey až na druhý deň ráno. Mladý bobor sa na rozdiel od dospelých jedincov ukrýval v úzkej rúre, ktorá ústila do šachty. Vyliezal z nej len ojedinele.
Keď cítil nebezpečenstvo, tak sa vždy zo šachty schoval do rúry. Zoológovi sa ho podarilo chytiť do siete a vypustiť do voľnej prírody.
Vongrey spresnil, že bobry migrujú do Šíravy aj cez Kalužský potok. Pri obci Kaluža prechádzajú do Šíravy cez kanál, ktorý vedie popod cestu.
Starosta obce Kaluža Ján Čuchran (KDH) potvrdil, že bobry sa pri ich obci nachádzajú. Na potoku majú postavenú aj svoju hrádzu.
Vypustenie do prírody. Bobria rodinka sa po vyslobodení presunula rovno k brehom Zemplínskej šíravy. Foto k článku: Milan Potocký
Bobry môžu byť nebezpečné
Zoológ vysvetlil, že odchyt bobrov nebol vôbec jednoduchý.
„V žiadnom prípade by som nikomu neodporúčal zachraňovať ich na vlastnú päsť. Sú prípady, kedy bobor dokáže človeka aj zabiť. V Bielorusku prehryzol tepnu jednému amatérovi, ktorý si ho chcel nafilmovať. Má veľké hlodavé zuby. Ak cíti nebezpečenstvo, každý živočích sa bráni, môže zaútočiť. Na to, že má zavalité telo, vie byť obratný,“ upozornil Vongrey.
Potvrdil, že zachránené bobry patria medzi unikátne kusy. „Sú to veľmi krásne, dospelé a veľké jedince. Ja sa bobrami zaoberám šesť rokov. Monitorujem ich v Zemplíne, ale také veľké jedince som ešte nevidel,“ dodal Vongrey.
Vedeli ste? Bobrom sa v Zemplíne darí
Bobor je na Slovensku celoročne chránený živočíšny druh. Jeho spoločenská hodnota je približne tisíc eur. Bobry sa zdržiavajú pri vodných tokoch a aktívne sú najmä v noci.
Pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat zaznamenali v poslednom období vzostup populácie bobrov aj na území Zemplína. Dôkazom sú ohryzené dreviny v katastroch viacerých zemplínskych obcí.
Výskyt bobra súvisí s jeho migráciou po povodí rieky Laborec. Bobry sa vyskytujú aj na Zemplínskej šírave. Cez deň vychádzajú zo svojej skrýše iba vtedy, ak sa cítia v bezpečí. Aktívne sú počas celého roka.
Najväčšie presuny vykonávajú mladé jedince hľadajúce si partnera a lokalitu na osídlenie. Samice privádzajú na svet mláďatá v apríli až máji.
Najpríznačnejším pobytovým znakom bobra v prírode sú nahryzené alebo zhryzené kmene stromov do tvaru presýpacích hodín. Dreviny bobor hryzie s cieľom priblíženia potravy a získania stavebného materiálu na stavbu a opravu hrádze.
mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín