STRÁŽSKE. Dominantu mesta Strážske, ktorou je približne kilometer dlhá gaštanová aleja pri ceste I/18, sa chystá na jeseň tohto roka revitalizovať miestna samospráva.
Stromoradie po obidvoch stranách cesty, ktoré pozostáva z dvoch stoviek stromov, púta pozornosť motoristov a okoloidúcich hlavne v jarných mesiacoch, keď je plné gaštanových kvetov.
Aleja je estetickým prvkom, no aj významným príspevkom k ochrane životného prostredia v meste s tradíciou chemického a strojárskeho priemyslu.
Gaštanovú aleju vysadili v mestečku Strážske pred vyše 100 rokmi robotníci miestneho veľkostatku.
"Stalo sa to ešte v roku 1907, pred príchodom mladomanželov - Ladislava Séčeniho, ktorý bol ministrom a veľvyslancom v USA a Gladys Wanderbiltovej," informovala Anna Zamborová z Mestského úradu v Strážskom.
Alejou sa prichádzalo ku kaštieľu
Alejou, pod ktorou dnes prechádza cesta 1. triedy, sa v minulosti prichádzalo ku kaštieľu rodiny Séčeniovcov.
Postavený bol na prelome 19. a 20. storočia a dodnes stojí v areáli mestského parku.
Na projekte revitalizácie gaštanovej aleje v Strážskom sa bude finančne podieľať okrem miestnej samosprávy aj súkromná spoločnosť.
"Niektoré vyše 100-ročné stromy už postupne odchádzajú, majú obmedzenú životnosť, chceme ich preto časom nahradiť mladými stromami, ktoré postupne vyrastú z nových sadeníc," poznamenala Zamborová.
O miestne gaštany sa podľa jej slov starajú každoročne pracovníci Mestského podniku služieb. Okrem orezávania konárov stromov ich aj dvakrát do roka striekajú najmä proti škodlivému hmyzu - ploskáčikovi pagaštanovému.
Vysadia 50 stromčekov
Na jeseň vysadia v gaštanovej aleji približne 50 nových stromčekov, ktorých kúpu bude financovať spomínaný projekt. Staré stromy sa zatiaľ odstraňovať nebudú, ale zostanú na svojom pôvodnom mieste až do skončenia ich životnosti, zdôraznila Zamborová.
Mesto Strážske sa dostalo do povedomia verejnosti svojou alejou, ale aj viacerými impozantnými stromami, ktoré rastú dodnes v areáli mestského parku. Pred niekoľkými rokmi tam skolila víchrica topoľ biely unikátnych rozmerov. Bol to dovtedy najmohutnejší strom v strednej Európe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín