Hospodári a gazdinky si uctili tohtoročnú úrodu tak ako ich predkovia pred polstoročím.
BEŽOVCE. Zámerom prehliadky dožinkových slávností bolo zaspomínať si a oživiť tradície, ktoré boli v minulosti neodmysliteľnou súčasťou ukončenia fyzicky náročných žatevných prác.
„Dožinkové slávnosti patrili medzi zvyky a tradície, ktoré naši predkovia oslavovali pri príležitosti ukončenia žatvy. Tieto zvyky, ktoré sú s nimi späté, si v prvý septembrový deň pripomenuli v Bežovciach. To najpríjemnejšie a aj najdôležitejšie pre každého hospodára na svete je obdobie zberu obilia. Predchádza tomu veľa vynaloženej práce a úsilia,“ vysvetlila Alena Timková zo Zemplínskeho osvetového strediska, Detašované pracovisko Sobrance.
Vyrábali dožinkové vence
Timková dodala, že gazdovia počas žatvy urobili posledný snop, ktorý bol vždy najväčší a najťažší.
„Ten mal prezentovať dobrú úrodu. Zo zrna sa upiekol chutný chlebík a z klasov sa uvil dožinkový veniec, ktorý symbolizoval úrodu a ktorý ženci za spevu dožinkových piesní slávnostne odovzdávali gazdovi. Veniec sa uchovával v domácnosti do Vianoc alebo až do budúcej žatvy,“ spresnila Timková.
Dožinkový veniec, ktorý požehnal miestny kňaz, zhotovili počas slávností aj v Bežovciach.
Na prehliadke sa prezentovali folklórne skupiny Bežovčan, Užan, Zahorčan, Pajtaški a Železiar. Sprievodným programom bola súťaž vo varení pirohov a tvorivé dielne zamerané na výrobu dožinkových vencov.
Program pripravil a zorganizoval obecný úrad Bežovce, Matica slovenská a Zemplínske osvetové stredisko Michalovce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín