V meste Michalovce vyčíňa podpaľač plastových kontajnerov. Počas jednej noci v priebehu pol hodiny museli hasiči likvidovať požiare až 12 kontajnerov na šiestich uliciach. Plamene ohrozovali aj autá na parkoviskách. Hasiči ich preto museli ochladzovať. Po sérii požiarov sa obyvatelia sídlisk obávajú parkovať svoje autá pri kontajneroch. Požiarmi sa už zaoberá polícia.
MICHALOVCE. Neznámy podpaľač je postrachom pre michalovských vodičov, ktorí nechávajú svoje autá zaparkované na sídliskách.
Páchateľ vo veľkom podpaľuje plastové kontajnery, ktoré sú umiestnené pod oknami obytných domov v blízkostí áut.
Len vďaka rýchlemu zásahu michalovských hasičov sa podarilo zabrániť požiarom áut, ktoré stáli pri plastových kontajneroch na separovaný odpad.
Riaditeľ Technických a záhradníckych služieb (TaZS) mesta Michalovce Július Oleár potvrdil, že podpaľač im zapaľovaním kontajnerov spôsobuje značné škody. Chýbajúce koše potom spôsobujú problémy pri zbere separovaného odpadu.
Hasiči: Je to úmyselné podpaľačstvo
Prvé kontajnery horeli v Michalovciach pred vyše mesiacom na Hollého a Jilemnického ulici. Najväčšie škody však spôsobil podpaľač pred desiatimi dňami.
V priebehu polhodiny zapálil 12 kontajnerov na ulici Leningradskej, prof. Hlaváča, M. Rázusa, Štefánikovej, kpt. Nálepku a Okružnej ulici.
Pravdepodobne ide o toho istého páchateľa, ktorý sa medzi jednotlivými ulicami presúval autom, alebo na bicykli. Kontajnery podpálil medzi druhou a pol treťou hodinou ráno.
Cena jedného zhoreného kontajnera je približne 300 eur. Škody tak presiahli vyše 3-tisíc eur. Hasičov upozornili na požiare obyvatelia sídlisk a mestskí policajti.
„Plamene siahali do výšky troch metrov. Keďže súčasne horelo na viacerých uliciach viac kontajnerov, museli výjazdovať až dve vozidlá. Hrozilo, že sa od požiaru chytia aj zaparkované autá. Hasiči ich museli ochladzovať,“ vysvetlil zisťovateľ príčin požiarov z Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Michalovciach Marián Kováč.
„Je to jednoznačne úmyselné zapálenie,“ potvrdil zisťovateľ príčin požiarov.
Podpaľač spôsobil značné škody
Kontajnery patria Technickým a záhradníckym službám (TaZS) mesta Michalovce, ktoré v Michalovciach zabezpečujú zber a odvoz odpadu. Riaditeľ TaZS Július Oleár potvrdil, že v posledných týždňoch je toho priveľa.
„Ešte presne nemáme vyčíslené škody, ale sú dosť značné. Ide o kontajnery, ktorých cena je dosť vysoká. V poslednom období bolo zničených a znehodnotených vandalmi zhruba 15 kusov. Podáme aj trestné oznámenie. Začína to tým, že podpália kontajner na separovaný zber, určený hlavne na papier, ale sú tam aj kontajnery na kovy, tetrapaky a na sklo, ktoré sú tiež plastové. Vplyvom tepla sa roztopia aj tie, ktoré sú v susedstve,“ objasnil riaditeľ.
Spresnil, že pri plastových košoch dochádza k závažnému poškodeniu a musia kupovať nový. Oleár dodal, že následne vzniká problém pri zbere odpadu na sídliskách.
„Ľudia nemajú kam umiestňovať odpad. Vznikajú ďalšie náklady, lebo plast zostavá na zemi, je dosť problematické odstraňovať zostatky zhorených kontajnerov. Nevieme, prečo to robia. Nikto z toho nemôže mať žiadny osoh. Neviem to pochopiť“.
Polícia požiare nepodceňuje
Náčelník Mestskej polície v Michalovciach Dušan Šanta potvrdil, že na vypátraní páchateľa už pracujú.
„Už som inicioval aj stretnutie so štátnou políciou. Neberieme to na ľahkú váhu. Je to nebezpečné, lebo tieto požiare ohrozujú aj zaparkované autá, ktoré museli hasiči ochladzovať. Intenzívne na tom pracujeme a prijali sme aj určité opatrenia,“ vysvetlil náčelník.
Dodal, že z dôvodu odhalenia a dolapenia páchateľa by zatiaľ tieto opatrenia nechcel bližšie konkretizovať. Nie je vylúčené, že na odhaľovaní páchateľa bude spolupracovať aj kriminálna polícia.
Michalovčania sa boja parkovať pri kontajneroch
Po sérii požiarov sú obyvatelia ulíc kde horeli kontajnery opatrní a vyhýbajú sa parkovaniu pri košoch.
„Nechcem pre nejakého idiota prísť o auto, na ktoré som sporil päť rokov. Radšej ho nechám odparkované na ceste, ako by som riskoval, že mi zhorí do tla,“ povedal Jaroslav z Jilemnického ulice.
Zisťovateľ príčin požiarov vysvetlil, že niekedy ani plamene nemusia priamo zasiahnuť auto a majiteľovi vozidla môžu vzniknúť značné škody.
„Vplyvom sálavého tepla sa môže na aute poškodiť napríklad lak, alebo plasty. Aj preto sme počas požiarov museli niektoré autá ochladzovať, hoci ich priamo ešte plamene neohrozovali,“ uzavrel hasič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín