TREBIŠOV. v Trebišove dnes vrcholí niekoľkodňové podujatie nazvané Intervencie 2013, organizované občianskym združením Kontext a priestorom pre súčasné umenie Koniareň v Trebišove.
Ide už o druhý ročník sympózia a mikrofestivalu umenia vo verejnom priestore, ktorého cieľom je prinášať súčasné umenie do každodenného života obyvateľov Trebišova.
Zamerali sa na kotolne a trafostanice
Umelecké zásahy sú tento rok zamerané na funkčnú sídliskovú architektúru kotolní a trafostaníc.
"Kotolne, trafostanice a garáže sú príkladom architektúry, ktorá akoby nepatrila nikomu a podľa toho aj tak vyzerá. Na rozdiel od panelákov, ktoré si ľudia zveľaďujú a starajú sa o nich, tieto objekty ostávajú na okraji záujmu obyvateľov a pritom, rovnako ako paneláky, aj tieto objekty vplývajú na celkový charakter prostredia, v ktorom ľudia žijú," uviedol predseda o.z. Kontext a jeden z organizátorov podujatia Branislav Zurko.
Obyvatelia mesta a jeho návštevníci mohli už od pondelka 26. augusta sledovať na komínoch kotolní dve inštalácie od Vladimíry Vajsovej, ktoré majú byť spúšťačom detskej zvedavosti a fantázie u ľudí, ktorí si prestali všímať ako veci naokolo vyzerajú.
Milan Ladyka sa predstavuje obyvateľom na fasáde kotolne na sídlisku Sever svojou tvorbou, ktorá vychádza z jeho výtvarného programu minimalistických portrétnych koláží.
Robert Farkaš, vystupujúci pod pseudonymom Seven Minutes, pripravil pre komíny kotolne na sídlisku Stred maping a videoprojekciu s tematikou sídliskového prostredia.
Posledný zásah na fasáde nedávno zatvorenej plavárne pripravil rodák z Trebišova Peter Valiska Timečko a nazval ho Site-specific.
Pavučina na nefunkčnej krytej plavárni v Trebišove autora Petra Valisku Timečko - tento umelecký objekt upozorňuje na občiansku ľahostajnosť k veciam a objektom vo verejnom priestore. Foto k článku:TASR/ Roman Hanc
Prezentujú aj sochársku tvorbu
Druhou líniou podujatia je prezentácia súčasnej sochárskej - objektovej tvorby v otvorenom mestskom priestore.
Na ulici T. G. Masaryka sú umiestnené tri diela mladej generácie slovenských sochárov - Mariána Straku, Jozefa Suchožu a Petra Králika.
"V poslednej dobe sa v mestách viac sôch odstránilo ako umiestnilo, a tak touto aktivitou chceme ukázať, že socha a objekt patrí na verejné priestranstvá," prezradil o motivácii Michal Somoš, spoluorganizátor podujatia.
V rámci Intervencií 2013 sa v galérii Koniareň uskutočňuje aj workshop streetartovej tvorby, ktorého výsledky môžu obyvatelia mesta vidieť priamo v uliciach mesta.
"Verejný priestor trpí deficitom umenia a umeleckých inštalácií. Streetart je vlastne individuálnym prejavom potreby umenia v uliciach a preto ho aj takouto cestou chceme podporovať a prispievať k jeho rozvoju," povedal jeden z lektorov workshopu a spoluorganizátor podujatia Peter Valiska Timečko.
Socha Mariána Straku Diagonála umiestnená na ulici T. G. Masaryka.
Pripravili aj sprievodné aktivity
Organizátori pripravili aj sprievodné aktivity, ktoré spestria atmosféru podujatia. Väčšina sprievodných akcií je sústredená pred galériu Koniareň, ktorá poskytla zázemie pre prípravy a priebeh podujatia.
Napríklad dnes si záujemcovia môžu prezrieť umelecké intervencie v meste počas niektorej z troch komentovaných prehliadok, ktoré štartujú pri Koniarni. Popri pešej prehliadke pribudli tento rok i dve cykloprehliadky.
"Intervencie vznikli predovšetkým zo snahy meniť vzťah ľudí k verejnému priestoru, k jeho oživovaniu a využívaniu. Umenie je nám prostriedkom k tomu, aby sme konfrontovali naše stereotypné vnímanie priestoru, v ktorom žijeme, s novou pozmenenou realitou. Z tejto konfrontácie, ako dúfame, môže vzísť zastavenie a zamyslenie sa nad stavom a významom verejného priestoru ako nášho životného prostredia," dodal na záver Zurko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín