Oslavy sa začali ekumenickými bohoslužbami a pokračovali bohatým kultúrnym programom. Vedenie obce ocenilo svojich významných rodákov.
JENKOVCE. Za dlhoročnú a obetavú prácu v oblasti školstva ocenil starosta obce Jaroslav André (nez.) manželov Miladu a Milana Tomašuľových, Máriu Pallaiovú, Zlaticu Sudzinovú a Alžbetu Mišleyovú – in memoriam.
Za dlhoročnú propagáciu obce v oblasti športu – v maratónskom behu – bol ocenený Jozef Malejčík, ktorý nabehal cez 5-tisíc maratónskym kilometrov.
Čestné občianstvo pri príležitosti tejto príležitosti získal Jenkovčan Július Béreš – in memoriam, archeológ SAV. Zaoberal sa archeológiou včasného stredoveku, výskumom sídiel, pohrebísk a vývojom osídlenia najmä na Východnom Slovensku.
„Ďalším oceneným rodákom z obce bol František Ruščák, významný jazykovedec. Medzi jeho hlavné činnosti patrila výučbová, vedeckovýskumná a publikačná práca a funkcia školiteľa doktorantov a rigorozantov v rámci ich jazykovedného štúdia z odboru slovakistika – slovenský jazyk. Je autorom štúdie Nárečie Jenkoviec a okolia. Za svoju úspešnú vedeckú, pedagogickú a spoločenskú prácu bol vyznamenaný Zlatou plaketou J. A. Komenského, medailami a plaketami košickej a prešovskej univerzity a prešovských fakúlt,“ uviedla Erika Demčáková z detašovaného pracoviska Zemplínskeho osvetového strediska v Sobranciach.
Dodala, že z Jenkoviec pochádza aj najmladší z ocenených, Adrián Kokoš, uznávaný interpret a propagátor slovenskej vokálno – inštrumentálnej hudby, pravidelne nahráva pre Slovenský rozhlas a podieľa sa na umeleckých programoch pre Slovenskú a Českú televíziu.
Rodákom zaspievali folkloristi
V kultúrnom programe vystúpil spevácky zbor Latoričan z Veľkých Kapušian, FS Bežovčan, FS Záhorčan, Užan a Pajtaški z Lekároviec, Folklórne súbory Viničiar, Vánok a Topľan.
Program spestrili vstupy folkového speváka Štefana Barančíka, Sokoliari majstra Vagana a šermiarska skupina Páni Spiša. Záver programu patril, hudobným skupinám Hurikán a eS – Kvartet.
Slávnosti dopĺňali sprievodné podujatia – výstava výtvarných prác Alžbety Mišleyovej, premietanie DVD o obci pod názvom Štyri ročné obdobia
Obec sa pýši kultúrnymi pamiatkami
Prvá písomná zmienka o obci je zaznamenaná v roku 1288. V obci nájdete národnú kultúrnu pamiatku – Reformovaný kostol postavený v r. 1903 – 1904 v neoklasicistickom štýle.
V roku 1945 bola v obci založená Metodistická cirkev, modlitebňa bola zriadená v roku 1967. V Jenkovciach nájdete aj Rímskokatolícky kostol zasvätený sv. Štefanovi, uhorskému kráľovi, postavený v r. 1852 – 1855.
K ďalším národným kultúrnym pamiatkam patrí kúria - klasicistická stavba pochádzajúca zo začiatku 19. st. a historický park, do ktorého je orientovaná terasa kúrie s dvojramenným schodiskom. Od roku 1947 tu bola umiestnená Štátna obvodná meštianska škola. Park sa rozprestiera na ploche 2,27 ha a je jediným chráneným parkom v okrese Sobrance.
„Významným objektom ľudovej architektúry a poľnohospodárskej techniky je mlyn, zaradený k národným kultúrnym pamiatkam. Postavený bol v r. 1844 – 45 a v prevádzke bol až do roku 1977,“ uzavrela Demčáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín