Mesto Michalovce uzavrie a zrekultivuje zaplnenú kazetu na skládke komunálneho odpadu Žabany, na ktorú vyvážalo smetie viac ako desať rokov.
MICHALOVCE. Skládka na nie nebezpečný odpad Žabany je v prevádzke od októbra 2002. Technické a záhradnícke služby mesta (TaZS) Michalovce tu zvážajú odpad, ktorý vyprodukujú obyvatelia mesta. Ročne je to okolo 16-tisíc ton odpadu.
Na základe zmlúv zabezpečujú TaZS aj zvoz komunálneho odpadu od podnikateľov, firiem a z okolitých obcí Zbudza, Krásnovce, Vrbnica, Vinné, Pozdišovce, Lastomír, Hatalov, Šamudovce a Suché.
Skládka s kapacitou 180-tisíc metrov kubických sa za vyše desať rokov prevádzky zaplnila. Mesto sa ju teraz z ekologických a environmentálnych dôvodov uzatvorí.
Hovorkyňa Mestského úradu v Michalovciach Iveta Palečková vysvetlila, že mesto má spracovanú a schválenú projektovú dokumentáciu na uzatvorenie skládky, jej rekultiváciu a monitorovanie po jej uzatvorení. Dokumentáciu schvaľovala Slovenská inšpekcia životného prostredia a Inšpektorát životného prostredia Košice.
„Musí sa vybudovať povrchové tesnenie, ktoré zabezpečí rovnakú tesniacu účinnosť ako tesnenie dna skládky odpadov. Musí byť zabezpečené odvádzanie priesakovej kvapaliny a skládkových plynov zo skládky odpadov. Tesnenie povrchu skládky odpadov musí vylúčiť prenikanie povrchovej vody do telesa skládky odpadov a musí byť odolné proti sadaniu skládky odpadov. Týmito opatreniami sa zabezpečí komplexná ochrana životného prostredia v danom území,“ spresnila hovorkyňa.
Skládku uzatvoria do 10 mesiacov
Zmluvu o uzatvorení a zrekultivovaní skládky podpísalo mesto s firmou Doprastav a.s., ktorá sa stala víťazom verejnej súťaže.
„Podľa uzavretej zmluvy o diele majú byť práce na uzavretí a rekultivácii skládky zrealizované do 10 mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy. V zmysle žiadosti o zmenu integrovaného povolenia skládka musí byť uzavretá do 31. decembra 2014,“ informovala Palečková.
Mesto zaplatí uzatvorenie skládky z účelovej finančnej rezervy, ktorú tvorili technické služby počas prevádzky skládky.
„Prostriedky tvoriace účelovú finančnú rezervu sa vedú na osobitnom účte prevádzkovateľa skládky odpadov,“ doplnila hovorkyňa.
Mesto nedávno zrekultivovalo aj skládku komunálneho odpadu v obci Lastomír, kde zvážalo a ukladalo odpad do roku 2002.
Túto skládku Michalovčania uzatvorili a zrekultivovali v rokoch 2009 až 2010. Financie na realizáciu projektu získala samospráva z eurofondov. Náklady dosiahli vyše 2,1 milióna eur.
V priebehu nasledujúcich 30 rokov musia technické služby zabezpečovať monitorovanie skládky a monitorovanie ochrany podzemných vôd. Sledujú prejavy sadania, erózie, narušenia funkčnosti tesnenia skládky.
Odpad už vyvážajú na novú skládku
Mesto pred pár mesiacmi dokončilo na skládke v Žabanoch výstavbu tretej kazety. Výstavba novej skládky stála 1,8 milióna eur. Mesto financovalo výstavbu z vlastných zdrojov.
Súčasťou je nové teleso skládky, akumulačná nádrž, prečerpávacie stanice, osvetlenie, rozvody postrekovej vody, prípojky, prístupová cesta, oplotenie a terénne úpravy.
Kapacita novej skládky je zhruba 92-tisíc metrov kubických. Vydržať by mala päť až šesť rokov. Michalovčania vyprodukujú ročne vyše 16-tisíc ton odpadu.
Množstvo odpadu vyprodukované za jednotlivé roky je pomerne vyrovnané s tendenciou mierneho nárastu.
Produkcia komunálneho odpadu v prepočte na jedného obyvateľa mesta je približne 430 kg ročne.
Michalovčania vyseparujú ročne približne 5,73 percenta odpadu z celkového množstva vyprodukovaného komunálneho odpadu v meste. Je to 24,6 kg odpadu na jedného obyvateľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín