Pripravoval dokument o stave dedinských kín v Zemplíne. V tom vojčickom ho na stene zaujal plagát hviezdy nemého filmu. Lia de Putty tak po desaťročiach dostala šancu vyrozprávať svoj príbeh hollywoodskeho sna.
VINNÉ. Viňana Martina Tokára je ťažké predstaviť si inak ako bez kamery pri oku. Okrem každodenného kameramanského chlebíčka študuje aj dokumentaristiku.
Jeho ročníkový film s názvom Vojčice dream alebo Film o snívaní je dôkazom toho, že ako pravý Zemplínčan hľadá originálne témy a námety na miestach, ktoré sú mu najbližšie.
Pôvodne plánoval natočiť dokument o minulosti a súčasnosti obecných kín v Zemplíne.
„Bol som v kine v obci Vojčice pri Trebišove. Na stene visel obraz herečky. Pod ním meno Lia de Putty. Zaujalo ma to,“ povedal.
Hoci veľa ľudí si Vojčice s nejakou hereckou hviezdou nespája, Liina kariéra bola natoľko oslnivá, že sa o nej dali pomerne ľahko fakty.
„Svet ju poznal ako maďarskú tanečnicu a herečku éry nemého filmu, pretože Vojčice boli v čase jej narodenia, na konci 19. storočia súčasťou Rakúsko-Uhorska a volali sa Vecsés,“ povedal.
Pre rodinu nebola stvorená
Lia nebola vo Vojčiciach len tak niekto. Jednej zo štyroch detí talianského dôstojníka jazdectva barína Pála Putty a grófky Marie Katariny Hoyos sa dostalo najlepšej výchovy.
No napriek tomu mala Amália de Putty už v mladosti ďaleko od ospalého života v kaštieli na dedine.
„V štrnástich rokoch vraj utiekla z domu. S cirkusom, ktorý hral v Trebišove,“ povedal Martin.
Lia bola krásna, mala bohatých a vplyvných nápadnikov. V roku 1913 sa ako 16-ročná vydala za okresného sudcu Zoltána Szepessyho.
Mali spolu dcéry Ilonu a Juditu. Po piatich rokoch sa rozviedli. Sudca sa s dcérkami utiahol na vidiek, Lia o ne údajne nejavila záujem.
Hollywood
Kariéru začala v Budapešti, kde v roku 1978 natočila svoj prvý film A Császár katonái. Neskôr sa presťahovala do Berlína a pôsobila ako baletka v berlínskom Winter Garden.
V tomto čase si ju všimol filmový režisér Jol Mai. Obsadil ju do filmu Mistress of the World.
V roku 1925 hrala v úspešnom filme Manon Lescaut a potom vo Varieté. Vo februári 1926 prišla do Ameriky. Ako herečka „vamp“ tam Lia okamžite prerazila a zahrala si v populárnych filmoch.
„Nástupom zvukového filmu sa jej sen rozplynul...“ povedal Martin. Európsky prízvuk bol neprehliadnuteľný. Angličtinu cibrila v Británii, v roku 1929 hrala na Brodway.
No nečakane zomrela. Ako 34- ročná dostala podľa niektorých zdrojov otravu krvi potom, ako jej z krku neodborne odstránili zaseknuté jedlo, podľa iných zdrojov údajne spadla z okna.
Jej exmanžel podľa záznamov spáchal po jej smrti samovraždu. Pochovali ju na cintoríne Ferncliff Cemetery v Hartsdale v New Yorku.
Témy budúcich dokumentov
„Môj film nerozpráva primárne o živote herečky. Jej život slúži ako dramaturgická kostra mozaiky ľudí, ktorí snívajú vo Vojčiciach. Nie je dôležité, kto aký sen snívame, ale snívanie samotné…“ vysvetlil Martin.
Vo filme sa tak prelínajú postavy zo súčasnosti, ako napríklad premietač v kine vo Vojčiciach.
Martin prezradil, že už teraz uvažuje o ďalšom dokumente, za ktorého námetom nechodil ďaleko.
Zemplín je podľa neho plný zaujímavých príbehov, osobností a udalostí, ktoré treba len jemne vyhrabať spod nánosu prachu času alebo zabudnutia.
„Mám štyri témy medzi ktorými sa rozhodujem,“ povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín