Starostovia sa ale pripravujú na začiatok školského roka a ministerstvo oznámilo, že zoznam netreba brať vážne.
PETROVCE NAD LABORCOM. Pred pár dňami obletela médiá správa o tom, že ministerstvo školstva má zoznam obcí, v ktorých chce zrušiť základné školy. Boli na ňom Petrovce nad Laborcom a Remetské Hámre.
„Počul som o tom prvý raz od novinára. Pýtal sa, či to chcem komentovať. Povedal som, že sa nemám k čomu vyjadriť, pretože nič oficiálne z ministerstva školstva nemám v rukách,“ povedal starosta Petroviec nad Laborcom Štefan Rovňák (KDH).
Michal Kaliňák, hovorca rezortu školstva, označil zverejnený zoznam obcí za zavádzajúci.
„Ministerstvo školstva s uvedenými zriaďovateľmi rokuje o možnostiach zefektívniť a racionalizovať prevádzku škôl, pričom zrušenie školy je len jednou z viacerých možností a navrhuje sa len malému počtu zriaďovateľov. Rozhodnutie o zrušení školy je v každom prípade výhradne v kompetencii zriaďovateľov. Navyše rokovania sú stále otvorené, a preto je zarážajúce, že sa v médiách prezentuje tento zoznam ako 'školy na odstrel'“, povedal.
Dofinancovanie
„Žiaden zoznam škôl určených na zrušenie neexistuje,“ zdôraznil Kaliňák.
Na rezort sa obrátili zriaďovatelia škôl, ktorým z rôznych dôvodov chýbali financie s požiadavkami na ich mimoriadne dofinancovanie. Preto rezort rozbehol „dohadovacie konanie“.
V rámci neho bral do úvahy počty žiakov a aj zamestnancov, no na druhej strane od školy požadoval prehľad opatrení, ktorými garantuje nápravu.
„Teda, že už budúci rok nás nebudú žiadať o ďalšie peniaze navyše,“ vysvetlil.
„Rozhodnutie o mimoriadnom dofinancovaní je vecou dialógu a zároveň schopností zriaďovateľa prijať na úrovni konkrétnej školy efektívne opatrenia, ktorými odstránia svoje vnútorné problémy,“ doplnil.
Málo žiakov
„Školský rok 2013-2014 v našej škole rozbiehame,“ povedal Michal Pado, starosta Remetských Hámrov.
Potvrdil ale, že žiakov prvého stupňa musia od septembra zlúčiť len do dvoch tried. Piataci až deviataci sa budú učiť ako doteraz v samostatných triedach.
V škole sa odzrkadlila nelichotivá demografická krivka. S odchodom ľudí za prácou do miest, poklesom sobášov prišla ruka v ruke aj nízka pôrodnosť, ktorá sa podpísala pod číslo žiakov obecnej školy. Prvý až deviaty ročník navštevuje 63 žiakov. Pritom stav posilnili deti z miestneho detského domova.
„Potrebovali by sme aspoň takých 135 žiakov. Reálne nám teda chýba tak 65-67 žiakov,“ povedal.
Dochádzajú do miest
Pado poznamenal, že hoci je v obci škola, miestni posielajú svoje deti do škôl do Michaloviec či Sobraniec.
„Takže aj keď u nás sa vyučuje o ôsmej, tieto deti cestujú už o 6.20 hod. autobusmi,“ podotkol.
Dodal, že obec nemôže ovplyvniť rozhodnutie rodičov, kam dajú svoje deti, no podľa neho by sa mal rezort zamyslieť nad tým, či je efektívne preplácať školákom cestovné, keď sa ich rodičia rozhodnú, že deti budú chodiť do školy v 30 kilometrov vzdialenom meste, hoci majú, obrazne povedané, školu pod nosom.
Myslí si, že ak by mali rodičia plne znášať náklady na dopravu, obecná škola mi mala razom o niekoľko detí viac.
Rovňák uviedol, že škola v Petrovciach nad Laborcom je špecifická. Prvý stupeň tu navštevuje 42 žiakov z miestnej rómskej osady, učia ich štyri učiteľky. O budovu sa stará školník.
Päťdesiatka detí z obce cestuje do michalovských základných škôl. Cesta autobusom im trvá zhruba desať minút.
Hoci majú rómske deti školu v centre obce, aj tak je pre mnohé prísť načas na vyučovanie náročné. S ďalšími deťmi a ich rodičmi sa pedagógovia snažia odbúrať absencie.
„Neviem si predstaviť, ako by zvládali cestu do Michaloviec,“ povedal Rovňák s tým, že by to bola najskôr najrýchlejšia možnosť ako „vyrobiť“ nové absencie.
Špeciálny prístup
Podľa starostu by ani nebolo jednoduché preložiť tieto deti do inej školy.
„Kvôli lepšej integrácii detí otvárame teraz v septembri nultý ročník s 11 žiakmi. Keďže ide o deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, do špeciálnej triedy bude chodiť až 12 detí,“ vysvetlil s tým, že si vyžadujú osobitý prístup nielen učiteľov, ale aj psychológov, ktorí s nimi pracujú.
Aj tento fakt je podľa starostu príčinou vyšších nákladov na školu ako v iných obciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín