Pre slovenských študentov je to aj istá forma návratu k spolunažívaniu dvoch národov a spoznávaniu blízkych kultúr.
MICHALOVCE. Michalovčan Miroslav Surmánek je jeden z mnohých východniarov, ktorí vyštudovali vysokú školu v Čechách.
Od roku 1999 nadobudol účinnosť medzinárodný dohovor, na základe ktorého môžu slovenskí študenti študovať v Českej republike za rovnakých podmienok ako domáci študenti. To isté platí aj o českých študentoch u nás.
„Možnosti ponúkané touto právnou úpravou využilo hneď v prvých rokoch nepomerne väčšie množstvo Slovákov. Pre dôvody netreba chodiť ďaleko. Či už je to kvalita vysokých škôl, ich prestíž alebo dobré meno. Širšia ponuka študijných odborov, z ktorých niektoré na Slovensku nie je možné študovať vôbec, alebo minimálne nie v každom akademickom roku. Ďalej je to ľahko preklenuteľná jazyková bariéra či vyššia pravdepodobnosť nájsť si po škole uplatnenie a v neposlednom rade lepšie pracovné ohodnotenie,“ povedal Surmánek, absolvent Právnickej fakulty Univerzity Karlovej.
Príjmačky
Podľa Surmánka majú Slováci najväčší záujem o ekonomické a umelecké odbory, medicínu a spoločenské vedy.
Atraktívnym je isto aj poplatok za podanie prihlášky k štúdiu, ktorý je nižší ako na Slovensku.
Pri prijímacích skúškach podľa neho zavážia aj výsledky maturitných skúšok, štátne alebo medzinárodne uznávané jazykové skúšky.
„Samotné prijímacie skúšky je už niekoľko rokov možné absolvovať aj v iných mestách, než v ktorom sídli vaša vyvolená fakulta,“ podotkol.
Špecifickou kapitolou v živote vysokoškoláka v Čechách sú podľa Surmánka internáty. Tým, že to majú Slováci domov ďalej, trávia na internátoch zväčša aj celé víkendy.
„Tam vzniká čas a priestor na vzájomné spoznávanie sa a prípadné spoločné aktivity. Napríklad Slováci na niektorých internátoch vytvorili počas doby svojho spoločného štúdia doslova komunity. Snažili sa organizovať spoločné akcie, aby tak prenášali kúsok domova aj do prostredia, kde práve vtedy žili. Spoločne s českým prvkom tak vznikali malé osobné 'Československá' v čase a priestore,“ povedal.
Anketa
Ako hodnotíte svoje rozhodnutie študovať v Českej republike?
Martina, absolventka VŠE v Prahe: „Štúdium v zahraničí som plánovala už od gymnázia a nikdy som to neoľutovala. Vzhľadom k historickej a kultúrnej blízkosti bola pre mňa ČR jasnou voľbou. Vzhľadom na to, že som pôvodom z takej časti Slovenska, kde je vysoká nezamestnanosť, som rada, že som mohla študovať ďalej od domova a že mám prácu, ktorá ma baví a uživí.“
Peter, absolvent PF UK v Prahe: „Na štúdiu v Českej republike ma lákala predstava možnosti získania kvalitného vzdelania, a to vlastnými silami. Na Slovensku mi vadila korupcia, bez ktorej bolo prakticky nemožné dostať sa na školu, o ktorú som mal záujem. Nevravím, že to v Českej republike nie je. Určite to však nie je také okaté a také beznádejné. Takže spokojnosť. Navyše, keby som mal byť advokátskym koncipientom päť rokov ako na Slovensku, tak do toho určite nejdem.“
Roman, študent Matematicko-fyzikálna fakulta UK v Prahe: „Spokojný som. Moja univerzita mi poskytuje všetko, čo potrebujem. Navyše cestu mi v Prahe 'vydláždil' už starší súrodenec, preto som to mal v tomto prípade o čosi ľahšie, ako možno iní Slováci. Nepochybujem o tom, že dobré vzdelanie by som dostal aj na Slovensku. Vadí mi akurát to cestovanie. Chutí pivo.“
Pavol, absolvent PF UK v Prahe: „V prvom rade musím povedať, že žiadna škola neurobí z nikoho lepšieho človeka. Ľudia môžu robiť lepšie školy. Toto platí ako pre Česko, tak pre Slovensko. Keby som si mohol vybrať, bol by som oveľa radšej na Slovensku. Tým nemám na mysli svoj negatívny vzťah k ČR, ale skôr sa snažím poukázať na skutočnosť, že Slovensko sa mi momentálne nezdá byť dobrým miestom pre život. Takže počkám. A dokedy sa to nezmení, budem rád, že som tu.“
misu
Východniari v Prahe. Katarína Šoltésová, absolventka Fakulty financií a účtovníctva Vysokej školy ekonomickej v Prahe, a M. Surmánek, absolvent Právnickej fakulty Univerzity Karlovej.
Foto: archív
Autor: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín